منظور از تراش باگت در جواهرات چیست؟

انواع تراش الماس و شکل الماس توصیف کننده فرم هندسی اطراف تراش است که در نگاه اول توجه بسیار زیادی را به خود جلب می‌کند. این پارامتر متفاوت با مفهوم نوع تراش است و بیشتر بر فرم انتزاعی سنگ قیمتی تکیه دارد. تراش برلیان در ابتدا مخصوص سنگ‌های الماس تدارک دیده شد، با این حال این تراش رفته رفته جای خود را در دنیای جواهرسازی باز کرد و تبدیل به ایده‌ای برای تراش دادن بسیاری از انواع سنگ قیمتی خوش جلوه و کریستالی شد. امروزه نگین‌های زینتی طرفداران زیادی در جامعه یافته‌اند. تراش باگت از محبوب‌ترین تراش‌های نگین‌های زینتی است که تراشی مستطیلی شکل و زیبا دارد. کاربرد این نگین در سنگ‌های زینتی و الماس در جواهرسازی صورت می‌پذیرد. این نگین معمولا در کنار نگین‌هایی با تراش‌های بیشتر و به عنوان تکمیل کننده جواهر و طلا استفاده می‌شود.این نوع تراش سنگ‌های زینتی در جواهرات سبک آرت دکو بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و جلوه زیبایی به جواهرات می‌بخشد. در خرید نگین باگت توجه نمائید، زیرا تراش خاص این نگین ناخالصی و عیوب سنگ را بیشتر به نمایش می‌گذارد. در ادامه شما را با این سبک تراس الماس بیشتر آشنا می‌کنیم.

تراش مستطیلی باگت الماس

انواع تراش الماس

برش سنگ به عنوان یکی از مهم‌ترین المان‌های سنگ الماس محسوب می‌شود. با توجه به برش‌های انجام شده بر روی الماس‌ها آن‌ها به اشکال متفاوت در ساخت جواهرات زینتی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند و هر کدام نام مختص به خودشان را دارند. سنگ‌های تراش نخورده یا به اصلاح راف توسط نیروی متخصص با در نظر گرفتن گنجایش سنگ و حذف عیوب به اشکال زیر در می‌آیند: برلیان، باگت، پرنس، قلب، اشک، تراش مارکیز، کوسن، بیضی، مثلثی، تابشی و زمرد.

تراش باگت

نگین باگت چیست؟

باگت نوعی تراش مستطیل شکل است که در سنگ‌های زینتی و الماس به کار گرفته می‌شود. این نوع از تراش از سطوحی موازی و نرده‌ای شکل تشکیل یافته است، نگین باگت در مجموع شامل 14 سطح صیقلی شکل است. سطوح کم موجود در این نوع تراش موجب کاهش میزان شکست نور شده و بنابراین بازتاب نور کمتر شده و درخشش نگین باگت با 14 سطح تراش کمتر از تراش برلیانی با 58 سطح تراش خواهد بود. از طرفی باید به این نکته نیز توجه شود که میزان دور ریز این نوع تراش نسبت به انواع دیگر کمتر است. در نهایت نگین‌های تراش باگت از انواع ارزان قیمت تراش سنگ دستبه بندی می‌شوند. چنانچه اشاره شد این تراش به علت آن‌که درخشندگی کمتری دارد، معمولا به عنوان گوهری جانبی و مکمل در کنار دیگر تراش‌ها بکار می‌رود و به عنوان یک سنگ جانبی، سنگ با تراش باگت بایستی از نظر رنگ با سنگ اصلی هماهنگ بوده و ست گردد.

تفاوت درخشش الماس با تراش باگت

حلقه نامزدی باگت مینیمال

استاندارد‌های رسمی و فراگیری در تراش باگت وجود ندارد. در این نوع تراش نوع و تعداد تراش سطوح می‌تواند متغیر باشد. در خرید نگین باگت بهتر است از انواع قطور آن استفاده نشود. زیرا قطر آن در میزان جلا و درخشش سنگ تاثیر نخواهد داشت. بنابراین هزینه بیشتر برای نگین بزرگ‌تر ارزشی نخواهد داشت. در مقابل درتراش دوار و برلیان میزان درخشندگی بر میزام عمق سنگ موثر بوده و در نتیجه نگین‌هایی با عمق بیشتر قیمت بیشتری هم خواهند داشت. نگین تراش باگت به علت درخشندگی کمتر اغلب به عنوان نگین فرعی یا تکمیل کننده در جواهر سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این نگین‌ها با توجه به رنگ سنگ اصلی و برای هماهنگی با آن انتخاب می‌شوند. نکته دیگر در رابطه با نگین تراش باگت این است که میزان کدری یا ناخالصی سنگ در آن بیشتر به چشم خواهد آمد. بنابراین در انتخاب و خرید سنک باگت دقت داشته باشید تا سنگ انتخاب شده از کیفیت خوبی برخوردار باشد. در غیر این صورت می‌تواند بر زیبایی جواهر تاثیر نامطلوبی داشته باشد.

پابه بالرین مخصوص نگین باگت

پایه بالرین، از انواع کلاسیک فرم‌های قرارگیری سنگ‌های قیمتی و جواهرات با تراش باگت، بر روی زیورآلات است. نام‌گذاری این نوع جواهرات به بالرین، بواسطه تشابه نحوه قرارگیری و چیدمان سنگ‌ها به شکل دامن بالرین‌ها است. در این نوع جواهرات، سنگ‌های مخروطی شکل با تراش باگت، به دور یک مرکز ردیف شده و با فرمی مخروطی شکل در کنار هم چیده شده و ظاهری مانند دامن بالرین‌ها را به وجود می‌آورند. معمولا برای پلاک و آویز و یا انگشتر طلا از این فرم چیدمان استفاده می‌شود. 

عوامل موثر بر کیفیت نگین باگت

تراش باگت

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سنگ، برش است. شکل اولیه سنگ تراش نخورده یا راف، گنجایش سنگ و حذف عیوب در شیوه برش الماس یا سنگ‌های زینتی دیگر اهمیت دارد. حفظ وزن سنگ و محبوبیت شکل تراش آن از پراهمیت‌ترین موارد در تراش نگین‌های زینتی است، البته برش سنگ را با شکل آن نباید اشتباه گرفت. شکل، به ظاهر بیرونی الماس مرتبط است، نوع برش می‌تواند متفاوت باشد. در واقع تشخیص نوع و کیفیت برش برای افراد عادی به سادگی قابل تشخیص نیست. نوع برش در این سنگ‌ها بر درخشندگی و براقیت کار موثر خواهد بود. کیفیت برش را می‌توان به درجات زیر تقسیم بندی کرد: برش ایده آل، برش‌های اعلا، خیلی خوب، برش خوب، برش‌های متوسط، انواع برش ضعیف. حتی اگر نوع سنگ با کیفیت و ارزشمند بوده و نوعی جواهر باشد، یک برش نامرغوب می‌تواند ارزش آن را تا حدود زیادی پایین بیاورد. بنابراین باید در این خصوص دقت لازم را به عمل آورد.

کاربرد نگین باگت

از تراش باگت اغلب در کنار سایر تراش‌های الماس استفاده می‌شود. این نگین‌ها در زینت بخشیدن به جواهرات استفاده می‌شوند. الماس یا نگین‌های باگت اغلب چند ضلعی هستند. کاربرد نگین‌های باگت در انگشتر نامزدی یا جواهرات دیگر استفاده شده و زیبایی جواهرات را دو چندان می‌کنند. جالب است بدانید برش‌های باگت از دوران آرت دکو محبوب بوده است. نگین الماس باگت از پرکاربردترین‌ها درساخت و عرضه جواهرات است و طرفداران زیادی هم دارد. هر چه برش‌ها دقیق‌تر و ظریف‌تر باشند، سنگ زیبایی و درخشندگی بیشتری خواهد داشت. از تراش باگت در انگشتر نگین دار طلا مورد استفاده قرار می‌گیرد و جلوه بسیار پر درخششی به انگشتر می‌بخشد. 

انگشتر نامزدی باگت

قیمت نگین باگت

قیمت نگین باگت تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. نوع و کیفیت برش اولین عامل موثر در تعیین قیمت نگین باگت است. دومین عامل نرخ ارز می‌باشد، بخصوص در رابطه با نگین‌های وارداتی تاثیر بیشتری بر قیمت دارد. عامل سوم تراش نگین‌ها توسط افراد متخصص و ماهر می‌باشد. قیمت نگین باگت به دلیل تراش کمتر و شکست نور کمتر و همین طور دور ریز کم نسبت به نگین های زینتی دیگر ارزان‌تر است.

گردنبند با نگین باگت

کلام آخر

نگین باگت نیز مانند سایر برش‌های الماس دارای ویژگی‌ها و زیبایی منحصر به فرد خود می‌باشد. این نگین‌های زیبا در کنار سایر نگین‌ها مخصوصا نگین‌های رنگی بسیار چشم نواز و زیبا هستند. همانطور که گفتیم این نگین‌ها با توجه به نوع سنگ و نوع برش می‌توانند از قیمت‌های مختلفی برخوردار باشند و بهترین مکمل برای سایر برش‌های الماس به حساب می‌آیند.