گواهینامه GIA الماس چیست ؟

یکی از معتبرترین مراکز ارزش‌گذاری الماس، سنگ‌های قیمتی و مروارید در جهان موسسه خصوصی GIA می باشد. این موسسه با هدف حمایت از صنعت گوهرشناسی تشکیل شد و در زمینه‌هایی مانند آموزش، تحقیق، آزمایش و تعیین کیفیت سنگ‌های قیمتی فعالیت می‌کند. یکی از مهم‌ترین اهداف این موسسه، جلب رضایت و اعتماد مشتریان است. موسسه GIA با تعیین ارزش سنگ‌ها و جواهرات به وسیله‌ی ابزار دقیق، دانش روز و در نهایت با ارائه مدرک معتبر که در واقع شناسنامه سنگ‌ها می‌باشند، به خریداران و فروشندگان کمک می‌کند تا با خیالی راحت به خرید و فروش جواهرات و سنگ‌های قیمتی بپردازند. شاید شما هم عباراتی مانند تائید شده توسط GIA یا الماس تایید شده GIA را شنیده باشید، این عبارات از نظر حرفه‌ای در واقع اشتباه هستند چرا که  GIA  هیچ‌گونه الماس یا سنگ قیمتی را تائید نمی‌کند و برای آن گواهی‌نامه صادر نمی‌نماید، بلکه به آن‌ها امتیاز و درجه می‌دهد. یعنی در واقع اغلب مردم به اشتباه الماس مورد ارزیابی قرار گرفته GIA را الماس تائید شده GIA می‌نامند. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد این موسسه و نحوه فعالیت آن بدانید با ما همراه باشید.   

در باره موسسه GIA  بیشتر بدانید

رابرت شیپلی آمریکایی در15 فوریه  1931 موسسه GIA  را در کالیفرنیای جنوبی تاسیس کرد. شیپلی در واقع یک فروشنده خرده پا در صنعت طلا و جواهر بود، که توانست با پس انداز خود GIA  را تاسیس نماید. این مجموعه دارای مراکز تحقیق و آموزش در مورد روش‌های تولید سنگ‌های مصنوعی واکتشافات جدید نیز هست. همچنین در این مرکز به علاقمندان گوهر شناسی، طراحی و فروشندگی حرفه‌ای جواهرات را آموزش می‌دهند. دیپلم این موسسه  Graduate Gemologist نام دارد و با نام اختصاری G.G.diploma شناخته می شود. تمرکز این دیپلم بر روی شناسایی و درجه بندی سنگ‌های قیمتی است، که بالاترین گواهی نامه صنعتی این موسسه محسوب می‌شود.   

موسسه گوهرشناسی GIA  چگونه فعالیت می‌کند

زمانی که یک قطعه الماس یا یک سنگ قیمتی را برای آزمایش به GIA  می‌فرستند، این مجموعه با استفاده از سخت‌ترین و دقیق‌ترین روش‌ها، به تعیین درجه بندی الماس می‌پردازد. در این آزمایشگاه چندین مرحله بسیار دقیق، با ظرافت موشکافانه‌ای  بر روس الماس انجام می‌گردد، تا الماس را از همه جنبه‌ها مورد آزمایش  و بررسی قرار دهند و در نهایت، خلوص الماس را تعیین کنند.

معنی گواهی نامه GIA چیست؟

گواهی نامه GIA در واقع گزارش کامل و دقیق در مورد یک الماس است که تحت آزمایش‌های بسیار دقیق و حرفه‌ای قرار گرفته و کیفیت آن بر اساس استانداردهای موجود تعیین شده است. در واقع این گواهی نامه شناسنامه الماس است که در اختیار صاحب الماس قرار می‌گیرد.

مزیت الماس شناسنامه‌دار چیست؟

یکی از اصلی‌ترین مزایای سنگ‌هایی که شناسنامه GIA را دارند، این است که از ارزش و اعتبار جهانی برخودار هستند. این سنگ‌ها از نظر رنگ، تراش، وزن و شفافیت مورد ارزیابی‌های دقیق و قابل اعتمادی قرار می‌گیرند. در واقع این شناسنامه بر اساس مولفه‌های لیست راپاپوت و استانداردهای آن ارزش‌گذاری و قیمت‌گذاری می‌گردد. همین امر یکی از دلایل مهم اطمینان خاطر و اعتماد خریداران می‌باشد.

راپاپورت چیست؟

مارتین راپاپورت در سال 1978 میلادی یک لیست از قیمت الماس‌های تراش خورده را ایجاد کرد. هدف از ارائه چنین لیستی، قیمت گذاری الماس‌ها بر اساس 4 فاکتور اصلی یعنی، رنگ، تراش، پاکی و وزن می‌باشد. قیمت سنگ‌ها دائم در حال تغییر هستند، این امر به دلیل نوسانات قیمت در بازار است که خود ناشی از حجم خرید و نحوه تسویه و عوامل تاثیرگذار دیگر می‎باشد، به همین دلیل  این لیست کمک می‌کند که در بازار بین المللی یک استاندارد برای تعیین قیمت الماس وجود داشته باشد. این لیست در روز سشنبه هر هفته به روزرسانی و منتشر می‌شود.

ارزش‌گذاری الماس چگونه انجام می‌گیرد

موسسه گوهر شناسی آمریکا برای ارزش گذاری از 4 فاکتور اصلی که شامل: رنگ، تراش، شفافیت و وزن استفاده می‌نماید. کیفیت انواع الماس با 4 حرف C انگلیسی یا در واقع C4 مشخص می‌شود. هر کدام از این حروف C سرواژه یک کلمه است.

  •   C اول به معنای CUT یا همان برش است.
  • C   دوم برای Color به معنای رنگ.
  • C  سوم برای Clarity یا شفافیت.
  • و در نهایت C  آخر به معنی CARAT یا همان قیراط می‌باشد.

البته فاکتورهای تخصصی‌تری نیز وجود دارند که در تغییر میزان ارزش‌گذاری یا قیمت الماس اثر گذارند. اما مولفه‌های اصلی همان C4 می‌باشند.

تراش الماس اولین  C ( CUT)

 تراش الماس به شکل های گوناگونی انجام می‌گردد که هر کدام دارای زاوایا و وجه برش خاص هستند که آن را از دیگری متمایز می‌سازد. به طور مثال برش گرد یا همان برلیان معروف، دارای 58 وجه برش بوده که به سه قسمت مساوی تقسیم شده است. بالاترین قسمت این سنگ جواهر" تاج " نام دارد که بزرگ‌ترین سطح صاف سنگ را تشکیل می‌دهد. از انواع برش‌های دیگر می‌توان به مارکیز، امرالد، قلب، اشکی، پرنسسی و بیضی اشاره کرد. هرچقدر این تراش‌ها دقیق‌تر و زوایه سطوح به استاندارد نزدیک‌تر باشد، درخشش، بازتاب نور و شکست نور سفید و در نهایت تولید طیف‌های رنگین‌کمانی بیشتر خواهد بود.

رنگ الماس( Color ) یا همان C دوم

رنگ‌های الماس طیف بسیار گسترده‌ای دارند که با حروف لاتین D  تا M نمایش داده می‌شوند و به طور کلی به شش دسته تقسیم می‌گردند: کاملا بی‌رنگ، بی‌رنگ، زرد بسیار کمرنگ، زرد کمرنگ، قهوه‌ای، قهوه‌ای پر رنگ.البته الماس در رنگ‌های فانتری هم در طبیعت وجود دارند که بسیار هم کمیاب هستند مانند، صورتی، ارغوانی، آبی، قرمز و حتی سیاه. الماس‌های بی‌رنگ یا همان گروه  Dبی‌رنگ‌ترین و گران‌ترین  طیف رنگی الماس می‌باشند. الماس‌های سفید به دلیل بی‌رنگ بودن‌شان بسیار ارزشمند هستند.   

شفافیت الماس یا Clarity  سومین C

بر اساس میزان ناخالصی در الماس‌ها و نحوه جایگیری این ناخالصی‌ها، الماس را ارزش گذاری می‌کنند. زمانی که با یک ذره بین با بزرگنمایی 10 برابر به داخل الماس نگاه می‌کنیم، این ناخالضی‌ها قابل تشخیص هستند. برای نشان دادن پاک‌ترین الماس از نماد  FL استفاده می‌کنند.

 چهارمین C یا همان وزن الماس (   Carat)

واحد اندازه‌گیری وزن الماس قیراط ( CT  ) است. هر قیراط برابر با یک پنجم گرم است. یعنی یک گرم برابر است با 5 قیراط. هر چه وزن الماس بیشتر، قیمت آن هم بالاتر خواهد بود. البته این افزایش قیمت به صورت تصاعدی محاسبه می‌شود. یعنی الزاما یک برلیان 2 قیراطی در  برابر برلیان یک قیراطی نباید دو برابر قیمت داشته باشد و ممکن است چندین برابر قیمت‌گذاری گردد.این امر به این دلیل است که، وزن تنها عامل ارزش‌گذاری الماس نیست، و تک تک عوامل بالا موثرمی‌باشند.

نحوه خواندن گواهی نامه GIA  

به طور کلی شناسنامه GIA را به چندین قسمت تقسیم می‌کنند، که هر یک از بخش‌های آن به صورت زیر می باشد:

سرفصل گزارش ارائه شده

اولین جزئیاتی که باید جستجو شود، نام آزمایشگاهی است که گواهی نامه را صادر کرده است. آزمایشگاه‌های مطرح دیگری هم به جز GIA وجود دارندکه شامل:AGS ،  EGL، IGI  و  HRD هستند.

شماره ریپورت یا گزارش

شماره گزارش یا شماره شناسنامه در واقع یک سری از ارقام منحصر به فرد هستند که برای نگهداری این اطلاعات استفاده می‌شوند. اکثر آزمایشگاه‌ها گوهر شناسی این شماره را در پایگاه داده سرور خود نگهداری می‌کنند. از همه مهم‌تر این که شماره به شما این امکان را می‌دهد تا از طریق آزمایشگاه گوهر شناس مربوطه مستقیما تائید و به صورت آنلاین استعلام بگیرید.  

گزارش چک نهایی GIA

در این قسمت می‌توانید مشخصات الماس را که به ترتیب قبلا گفته شد، بیابید. که شامل شکل و سبک تراش، انداز‌ه‌ها و شفافیت می‌باشد. ویژگی اول شکل سنگ و تراش آن را توصیف می‌کند. مانند تراش برلیان گرد. سپس اطلاعاتی در مورد ابعاد فیزیکی الماس اندازه‌گیری شده در حد صدم میلی‌متر مشاهده می‌کنید. هر الماس در هر شکلی که باشد بایدکاملا اندازه گیری شده باشد تا برای شناسایی سنگ مورد استفاده قرار گیرد. اندازه گیری دقیق ابعاد به شما کمک می‌کند که مطمئن شوید سنگی که در گواهی ذکر می‌شود همان سنگی است که در دست شماست.

طبقه بندی ویژگی‎ها

بخش بعدی، وزن بر اساس قیراط است که وزن سنگ اندازه‌گیری شده تا صدم قیراط را شرح می‌دهد. این بخش به شدت بر روی قیمت الماس تاثیرگذار است. بخش بعد درجه رنگ است که از D تا  Z  را شامل می‌شود. درجه شفایفت که توسط یک گوهر شناس تعیین می‌شود و سنگ را از نظر وجود اینکولوژن‌ها و عیوب داخل سنگ درجه بندی می‌کند.  

نتیجه منشا شناسی

این قسمت به توضیح این که الماس شما از کجا استخراج شده است، می‌پردازد. 

تناسبات

در مرحله بعد، نسبت‌های مهم سنگ را که در نمای عمودی نشان داده شده است، خواهید یافت. شکل تناسبات برای افرادی که مایل به تجزیه و تحلیل الماس بر اساس اعدادی مانند درصد Table، درصد عمق، زاویه تاج، زاویه پاویلیون و ضخامت کمربند هستند، مفید است. کیفیت تراش فنسی بر اساس نسبت طول به عرض تشخیص داده شده است.  

خصوصیات پاکی

هر الماس از نظر خصوصیات پاکی منحصر به فرد است. مانند اثر انگشتان ما، پلات پاکی یک نمایش گرافیکی است. هنگام مشاهده نمادها و شناسایی انواع نقص‌ها، باید بیشتر به آنچه می‌بینید توجه کنید. لکه‌های کوچک( خارجی ) یا Blemishes با رنگ سبز مشخص می‌شوند در حالی که اینکولوين‌ها ( داخلی )  با قرمز مشخص می شوند.

مقیاس درجه بندی

این قسمت صرفا بخشی آموزشی و نمایشی از مقیاس‌های درجه بندی رنگ در ستون اول سمت چپ، گرید بندی پاکی الماس در وسط و درجه تراش را در سمت راست تصویر را نشان می‌دهد.

ویژگی‌های امنیتی و علائم اصالت

در قسمت آخر این برگه باید به دنبال ویژگی‌های امنیتی باشید زیرا این ویژگی‌ها می‌توانند صحت شناسنامه الماس را ثابت کنند. به طور معمول، این علائم امنیتی به صورت یک هولوگرام، یک کد محصول جهانی یا یک مهر برجسته در می‌آیند. برای آرامش خاطر، اکثر آزمایشگاه‌ها سرویس تائید آنلاین را ارائه می‌دهند که در آن می‌توانید یک تائید فوری انجام دهید.

کلام آخر

موسسه GIA یکی از مهم‌ترین مراکز تحقیقات جهانی گوهرشناسی نیز به شمار می‌آید و از یافته‌های خود در جهت حمایت از مصرف کننده استفاده می‌کند. از آنجا که هر ساله تعداد زیادی مصنوعات و فرآیندهای جدید وارد بازار جواهرات می‌شود، متخصصان در این موسسه سالانه هزاران نمونه را توسط دستگاه‌های پیشرفته مورد آزمایش قرار می‌دهند. خود موسسه GIA آمریکا، بزرگ‌ترین تولید کننده ابزارهای گوهرشناسی نیز هست که محصولاتش در سراسر جهان مورد استفاده جواهر سازان قرار می‌گیرد. در حال حاضر 13 شعبه از مرکز GIA ، در 4 قاره جهان فعالیت می‌نمایند.