سنگ اونیکس چیست؟

سنگ اونیکس یا باباغوری یکی از محبوب‌ترین سنگ‌های قیمتی در صنعت طلا و جواهر است، که بیشتر برای ساخت زیورآلات مردانه کاربرد دارد. نام اونیکس ( Onyx) از کلمه یونانی Nux به معنای ناخن گرفته شده است. بر اساس افسانه‌ها زمانی که ونوس ( آفرودیت)  الهه آسمانی عشق و زیبایی، مشغول استراحت بوده، پسرش کوپید با یکی از پیکان‌های نوک تیز جادویی، ناخن‌های ونوس را اصلاح می‌کند، تکه‌های ناخن ونوس در آب رودخانه مقدس افتاده و تبدیل به اونیکس شده‌اند. این سنگ به دلیل رنگ زیبا و خاصی که دارد و همچنین  به دلیل قیمت مناسب، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اگر قصد خرید سنگ اونیکس را دارید، بهتر است اول با آن آشنا شوید.  

تاریخچه اونیکس در فرهنگ‌های مختلف

بر اساس شواهد تاریخی در دوران باستان، شکارچیان به هنگام شکار حتما قطعه‌ای از سنگ اونیکس را به همراه می‌بردند و از آن به عنوان مهره شانس استفاده می‌کردند. به مرور زمان، در تزئین زیورآلات سلطنتی اونیکس را بکار می‌بردند و تنها افراد متمول و طبقات اجتماعی بالا می‌توانستند از آن استفاده کنند. در برخی از باورها اونیکس سنگ طلسم تلقی می‌گردد و قدمت بکارگیری آن به امپراطوری یونان نسبت داده می‌شود. در واقع این سنگ تیره و رویایی مورد علاقه الهه‌ها و ملکه‌ها بوده و حتی کلئوپاترا بر این اعتقاد بود که سنگ باباغوری قدرت محافظتی قوی داشته و همواره آن را نزدیک خود نگه می‌داشت. همچنین در برخی منابع از اونیکس به عنوان جاذب انرژی منفی یاد شده و در فرهنگ‌هایی مانند چین، سنگ اونیکس را یک محافظ بزرگ می‌دانند. لازم به ذکر است، به عقیده هندی‌ها اونیکس به حفط هماهنگی و تعادل و ثبات کمک می‌نماید.   

سنگ اونیکس چیست؟

اونیکس نوعی کانی کالسدونی با نوارهای تقریبا موازی، مشکی سفید است که از ذخایر سیلیکا در منافذ گدازه‌های آتشفشانی تشکیل می‌شود. درجه سختی این سنگ قیمتی 5/6 تا 7 در مقیاس موس بوده و ضریب شکست آن بین 530/1 تا 543/1 است. با این که اونیکس در رنگ‌های مختلفی در طبیعت یافت می‌شود، امان نوع سیاه یکدست آن محبوبیت و فروش بیشتری دارد. بشر سالیان سال از این گوهر گران‌بها در ساخت جواهرات زینتی استفاده کرده است. اونیکس طبیعی به کوارتز کریپتوکریستال با بلورهای مخفی شباهت زیادی دارد، لایه‌های کوارتز و کانی معدنی سیلیس را می‌توان در انواع اونیکس مشاهده کرد، سنگ باباغوری طبیعی، بسیار کمیاب بوده و رنگ سیاه و قرمز آن بیشترین محبوبیت را دارند. در اکثر نقاط جهان مانند: آمریکای جنوبی، هند، اندونزی، چین و استرالیا می‌توان اونیکس را پیدا کرد.

تفاوت اونیکس و سنگ عقیق

اونیکس از نظر ظاهری بسیار شبیه عقیق است، برای همین گاهی به اشتباه این دو را یکسان می‌دادند، از نظر عرف رایج شاید نتوان تفاوت این دو سنگ را تشخیص داد، اما از لحاظ کانی‌شناسی تفاوت‌های زیادی بین این دو کانی وجود دارد. شباهت آن‌ها در ساختار اصلی‌شان است که از لایه‌های کالسدونی تشکیل شده‌اند، اما در واقع تفاوت بین این دو سنگ در شکل و حالت نوارهای آن‌ها است. به این صورت که شکل‌گیری این نوارها در سنگ اونیکس به صورت خطوط موازی است. اما در لایه‌های سنگ عقیق، نوارها به صورت منحنی و دایره‌ای رو به مرکز و شبیه حلقه تشکیل می‌شوند. نوارهای اونیکس معمولا به رنگ سیاه یا سفید است اما می‌تواند مجموعه ای از رنگ‌ها با سایه‌هایی از آبی تا ارغوانی را هم در خود داشته باشد. اصولا نوارها از رنگ روشن شروع و در قسمت تیره از هم جدا می‌شوند. در اونیکس عموما رنگ‌ها به صوت مات و یکنواخت ( در حد یک یا دو رنگ ) هستند، اما در عقیق مقدار کمی شفافیت وجود دارد.   

خواص سنگ اونیکس طبیعی

سنگ اونیکس

در باور عمومی کانی طبیعی اونیکس می‌تواند انرژی‌های منفی را دور کرده و با ایجاد تعادل در افراد، از آن‌ها محافظت کند. دردوران باستان از این سنگ به عنوان از بین برنده جادوی سیاه استفاده می‌شده است. برخی خواص سنگ اونیکس عباتند از :

 • تعادل ذهن و افزایش قدرت ذهنی
 • نیرو بخش و کاهنده فشارهای روحی و عاطفی بخصوص در افراد استرسی
 • کمک به ایجاد تمرکز در افراد دمدمی مزاج
 • افزایش اعتماد به نفس و اطمینان خاطر
 • بالا بردن قدرت های معنوی در زمان تلفیق با مروارید و الماس
 • تحریک جریان خون و ایجاد تعادل در قوای هر دو جنس
 • بهبود دهنده ناراحتی‌های شنوایی
 • کاهش اختلالات استخوان و مغز استخوان  
 • تقویت پوست و مو و ناخن
 • افزایش نشاط و شادی و بر طرف کننده سستی و تنبلی
 • بالا بردن قدرت تصمیم گیری و افزایش جسارت
 • دفع بلا و چشم زخم
 • فعال کردن چاک راه‌های بدن
 • تقویت سیستم ایمنی

کاربرد سنگ اونیکس

اونیکس سنگ ماه تولد آذر، دی و بهمن تلقی می‌شود. این سنگ زیبا انواع مختلفی در طبیعت دارد که هر کدام کاربردهای مختلفی دارندکه عبارتند از:

طراحی فضاهای داخلی

یکی از خواص اونیکس عبور نور از آن بوده، به همین خاطر از این سنگ در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می‌کنند.

به عنوان مهره در صنعت طلا و جواهر

به دلیل استحکام بالایی که اونیکس دارد، از آن به عنوان مهره و آویز در صنعت طلا و جواهر برای ساخت انواع گردنبند، دستبند و انگشتر استفاده می‌کنند.  

انواع سنگ اونیکس

سنگ اونیکس لایه‌ای از کالسدونی بوده که دارای نوارهای سفید و سیاه است و گاهی بدون هیج نواری به صورت سنگ سیاه یکپارچه دیده می‌شود. این کانی انواع مختلفی دارد که به صورت زیر می‌باشند:

سنگ باباقوری

سنگ باباقوری اغلب دارای رگه‌های سفید و سیاه است، با اینکه اغلب سنگ‌های باباغوری طبیعی هستند، اما نوع مصنوعی آن را با رنگ کردن و لکه‌دار کردن عقیق نیز تولید می‌کنند. در قدیم از این سنگ، مهره مدور سیاه و سفید درست می‌کردند که به شکل و رنگ چشم گوسفند مرده بود و برای دفع چشم زخم به لباس یا گردن کودکان آویخته می‌شد. گاهی هم به عنوان زیور کاربرد داشت.

کلسدونیکس

نوعی کالسدونی با نوارهای اونیکس است که در رنگ‌های متنوعی مانند کرم، سیاه، طوسی، قهوه‌ای در طبیعت یافت می‌شود.  

ساردونیکس

ساردونیکس نوع قهوه‌ای اونیکس با راه راه‌های سفید ناشی از کالسدونی سفید است. این رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز به دلیل وجود عنصر آهن در سنگ ایجاد می‌شود. نام این مدل از سنگ اونیکس هم از ترکیب دوکلمه سارد ( Sard) سیلیس مایل به قرمز و اونیکس ( Onyx )گرفته شده است. ساردونیکس در کشورهایی مانند ایالات متحده ،روسیه، آلمان و برزیل وجود دارد، اما بهترین نوع آن از هند استخراج می‌شود که نمونه‌های آن به وفور در بازار ایران وجود دارد.

جالب است بدانید که در قدیم ساردونیکس را به عنوان پادزهر اونیکس سیاه جهت جلوگیری از دیدن کابوس و به عنوان سنگ زینتی استفاده می‌کردند. همچنین رومیان باستان برای پیروزی در نبرد، ساردونیکس را به جبهه جنگ می بردند. در ایران باستان نیز معتقد بودند که این سنگ به درمان صرع کمک می‌کند. حتی در اروپای رنسانس مردم معتقد بودند،پوشیدن ساردونیکس موجب سخنوری می‌گردد.  

سنگ اونیکس و چاکراهای بدن

اونیکس سیاه در واقع مناسب چاکرای ریشه است، چرا که می‌تواند تمام انرژی باشکوه زمین را برای‌تان به ارمغان بیاورد، چاکرا ریشه یکی از مهم‌ترین چاکراهای بدن است که انرژی اضافی را از بدن خارج می‌کند. سنگ اونیکس سیاه در حین باز شدن چاکرای تاج و هر نوع کار روانی یا کاوش در زندگی گذشته که می‌تواند شما را باز و به طور بالقوه آسیب پذیر نگه دارد، از شما محافظت می‌کند. همچنین اونیکس سبز، برای باز شدن چاکرای قلب و اونیکس سفید برای رفع انسداد چاکرای تاج مفید است.

نحوه استفاده از سنگ اونیکس

یکی از بهترین روش‌های استفاده از سنگ اونیکس، انتخاب زیورآلات ساخته شده از این سنگ است. وقتی سنگ اونیکس مستقیما با پوست تماس داشته باشد، می‌تواند تمام آن قدرت‌های شفابخش را به بدن شما منتقل کرده و ازتعاشات شما را افزایش دهد. کریستال‌هایی که به صورت گردنبند، انگشتر یا دستبند به پوست متصل می‌شوند، می‌توانند بدون تاخیر کار خود را انجام دهند. بدون اینکه شما متوجه شوید، آن‌ها به کار شبانه روزی ادامه می‌دهند تا شما را از انرژی منفی محافظت کنند و به آرامی شما را در تمام مسیرهای درست هدایت نمایند. سنگ اونیکس یک کانی متحول کننده بوده به این معنی که به طور فعال به تغییر وضعیت و دیدگاه شما نسبت به زندگی کمک می‌کند. 

نحوه تمیز کردن و پاک سازی سنگ اونیکس

همانند تمام کریستال‌ها، این سنگ نیز باید به طور منظم تمیز و شارژ شود. از آنجایی که سنگ اونیکس یک سنگ محافظ بوده و همواره مشغول پاک کردن انرژی های بد و انرژی های منفی است، هر زمان که احساس کردید که سنگ مملو از انرژی منفی شده، باید آن را پاک‌سازی نمائید. برای این کار می‌توانید از راه کارهای مختلف استفاده نمائید که شامل موارد زیر هستند:

 • راحت ترین راه قرار دادن سنگ در معرض دود ناشی از چوب مریم گلی است.
 • همچنین می‌توانید به مدت 6 الی 12 ساعت آن را با قرار دادن در معرض نور خورشید، شارژ نمائید.
 • آخرین راه قرار دادن سنگ به مدت یک روز در زیر نور مهتاب یا حتی باران است.

قیمت سنگ اونیکس

اونیکس

قیمت سنگ اونیکس اصل بسیار بالا بوده و بسته به این که کدام رنگ و چگونه به شما عرضه می‌گردد، متفاوت است. قیمت رنگ‌های مختلف این کانی زیبا و ارزشمند با یکدیگر فرق می‌‌کند، سنگ اونیکس سیاه از بقیه گران‌قیمت‌تر بوده و اگر در ترکیب با زیورآلات طلا و نقره ارائه شود، گران‌تر هم خواهد بود. از آنجایی که سنگ اونیکس به صورت مصنوعی هم تولید می‎شود، باید در هنگام خرید دقت کنید که سنگ اصل را به شما بفروشند. قیمت این سنگ اغلب به طراحی طلایی که روی آن سوار شده، بستگی دارد،  بهتر است هنگام خرید حتما به پایه‌ی سنگ توجه داشته باشید. هرچه سنگ درشت‌تر باشد، ارزش بیشتری هم دارد، اما این قیمت فقط به خود سنگ مربوط نیست و همانطور که گفتیم طراحی و جنس طلا در تعیین بهای آن نقش مهمی ایفا می‌کند. 

روش‌های تشخیص سنگ اونیکس اصل

برای بررسی و تشخیص اصل بودن سنگ اونیکس باید به نوع تراش، نوارهای روی سنگ، لایه سطحی سنگ و شفافیت آن توجه کرد، در ادامه به توضیح این موارد می پردازیم:

بررسی سطح سنگ

اونیکس اصل به دلیل پولیشی که داده می‌شود، جلا و درخشش سطحی بسیار زیادی دارد، همچنین هیچ گونه ترک یا خراشی روی سنگ دیده نمی‌شود، این سنگ‌ها به طور طبیعی دارای نوارهای سفید یا سیاه هستند، اما تائید اصالت سنگ باید توسط متخصص انجام گیرد، چرا که تشخیص عقیق سیاه از اونیکس اصل کار راحتی نیست.

بررسی شفافیت سنگ

اونیکس درخشش کمی داشته و اغلب مات و کدر است. هنگام خرید حواستان را جمع کنید، زیرا ممکن است عقیق‌های بی‌کیفیت را به شکل و شمایل اونیکس رنگ آمیزی کرده و به اسم این گوهر به فروش برسانند.

بررسی برش سنگ اونیکس  

به دلیل رنگ خاص این سنگ، اونیکس معمولا به صورت کره‌ای شکل برش داده می‌شود، علاوه بر این می‌تواند به شکل گنبدی نیز تراش داده شود.

کلام آخر

سنگ اونیکس سیاه به شما قدرت، استقامت و ثبات رویه می‌دهد و کمک می‌کند تا با محیط اطراف خود سازگار شوید، بدون آنکه احساس خستگی داشته باشید. این جواهر با متوقف کردن تهدیدات احتمالی، مسیرهای جدیدی پیش روی شما قرار می‌دهد،تا بدون مانع به مقاصد خود دست یابید. همچنین با برقرای تعادل در روابط عاطفی شما انرژی مثبت را برای‌تان به رامغان می‌آورد.