• 04, بهمن 1399
  • نگارش یافته توسط گالری طلای روبی

چطور می‌توان ادعا کرد سنگی زمرد روی انگشترمان اصل است یا فیک؟!

سنگ گران‌قیمت و ارزشمند زمرد یکی از زیباترین سنگ‌هایی است که می‌توانید به عنوان جواهر روی انگشتر و یا گردنبندتان داشته باشید. سنگ‌ زمرد اصل و طبیعی حسابی ‌ارزشمند و کمیاب است و داشتنش به معنای نگهداری از گنجینه‌ای گرانبهاست؛ اما در خرید زمرد یک مشکل اساسی وجود دارد و آن هم این است که تشخیص زمرد اصل از زمرد فیک کار ساده‌ای نیست.

در این مقاله از مجله طلای روبی قرار است با هم در مورد روش‌های تشخیص سنگ زمرد اصل از مدل‌های تقلبی صحبت کنیم. اگر از علاقمندان سنگ و جواهرات قیمتی هستید و می‌خواهید انواع جعلی‌های موجود در بازار را بشناسید و با چگونگی تشخیص سنگ‌ زمرد واقعی آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

زمرد طبیعی یا اصل به چه نوع زمردی گفته می‌شود؟

زمرد طبیعی به سنگ‌های استخراج شده‌ای گفته می‌شود که طی صدها سال در اعماق زمین تشکیل شده‌اند. از آنجایی که کیفیت و ارزش مادی این نوع زمرد بسیار بالاست، بیشترین درخواست را هم در میان علاقمندان به جواهرات دارد.

زمرد مصنوعی چیست؟

به سنگ‌های زمرد ساخته شده به دست بشر زمرد مصنوعی می‌گویند. این نوع زمرد در انواع مختلف با درجه‌های کیفی متفاوت به بازار عرضه می‌شود که انواع معتبر و خوش‌ساخت آن ارزشمند هستند و خریدشان هم به نوعی حکم سرمایه‌گذاری دارد. این زمردهای مصنوعی و دست‌ساز بشر بسیار مشابه نسخه واقعی هستند و از ترکیب همان مواد معدنی ساخته شده‌اند؛ بنابراین نمی‌توان گفت که زمرد مصنوعی فیک یا تقلبی است! اما به هر حال این نوع سنگ‌ها در محیط آزمایشگاهی ساخته می‌شوند و از نظر ارزش مادی و معنوی برابر با سنگ‌های طبیعی و استخراج شده از اعماق زمین نیستند.

زمرد تقلبی چیست؟

زمردهای تقلبی نسخه‌های کپی شده از روی انواع سنگ زمرد مصنوعی هستند، کیفیت بسیار پایینی دارند و مواد اولیه در ساخت آن‌ها شیشه، سنگ‌های بی‌ارزش و رنگ‌های مصنوعی است. این نوع سنگ‌ها تنها جنبه تزئینی دارند و از نظر مالی تقریباً بی‌ارزشند. از آنجایی که هزینه خرید نگین‌های تقلبی بسیار ارزان‌تر از گزینه‌های طبیعی و مصنوعی زمرد است مردم علاقه زیادی به خرید آن‌ها دارند؛ اما باید پیش از خرید به این مسئله توجه داشته باشید که این سنگ‌ها به هیچ عنوان نمی‌توانند از نظر زیبایی و جذابیت جایگزین دو مورد اول باشند.

وقتی برای یک کالای قیمتی مانند طلا و جواهرات نسخه‌های فیک و تقلبی وجود داشته باشد زمینه و شرایط لازم برای کلاهبرداری افراد سودجو هم فراهم می‌شود. این مسئله در مورد سنگ زیبا و گران‌بهایی مانند زمرد هم صدق می‌کند. حالا که نسخه‌های فیک این سنگ تمام بازار را به تصرف خود درآورده‌اند کار دیگری از دستمان ساخته نیست به جز اینکه در شناخت سنگ اصل از انواع فیک و مصنوعی هوشمندانه عمل کنیم. چطور؟ ما به شما می‌گوییم!

خرید انگشتر با سنگ زمرد از گالری طلای روبی

زمرد اصل چه ویژگی‌هایی دارد؟

نکته‌ای که بیش از هر چیز درباره زمرد اصل به چشم می‌آید جلای شیشه‌ای و خاکه‌ سفیدرنگ آن است. سنگ زمرد اصل در عین حال که رنگ سبز درخشندگی و شفافیت بسیار بالایی دارد ساختار آن در نود درصد مواقع یکپارچه نیست! اگر قرار است زمرد اصل را از گزینه‌های فیک شناسایی کنید باید به چند نکته که از ویژگی‌های زمرد سبز اصل برمی‌آید به طور ویژه توجه کنید.

سنگ را به دقت نگاه کنید!

سعی کنید با دقت ظاهر سنگ را بررسی کنید. می‌توانید از یک ذره‌بین برای بررسی دقیق‌تر کمک بگیرید. چیزی که در این بررسی به شما کمک می‌کند ذراتی است که در روند ساخت و تشکیل بلورهای زمرد اصل به آن وارد شده‌اند! اگر یک سنگ زمرد واقعی را از نزدیک مشاهده کنید در عین شفافیت و درخشندگی شکاف‌های ریز خزه مانندی هم در بافت آن مشاهده خواهید کرد. این ساقه‌های ریزی که مانند نخ به طور معمول در داخل سنگ زمرد یافت می‌شوند نشان از اصالت آن دارند.

برخلاف زمردهای واقعی گزینه‌های مصنوعی بسیار یکدست، شفاف و بدون هیچ خلل و شکافی هستند. اگر در بررسی سنگ متوجه حفره و یا حباب‌هایی شدید احتمالاً سنگی که در دست دارید فیک و از جنس شیشه است!

رنگ زمرد ضامن اصالت آن است

با اطمینان می‌توان گفت که در میان انواع جواهرات تقریباً هیچ سنگ قیمتی دیگری از نظر رنگ کاملاً شبیه به زمرد نیست. زمردها در طیف وسیعی از سایه‌های سبز با رنگ‌های کمرنگ تا تیره وجود دارند. با این ‌حال، رنگ زمرد کاملاً خاص آن است.
زمردهای طبیعی گاهی اوقات رنگ سبز مایل به آبی دارند و این امر هم کاملاً طبیعی است. با این‌ وجود، اگر سنگی که در دست دارید رگه‌هایی از رنگ‌های زرد یا قهوه‌ای را از خود نشان می‌دهد، به احتمال زیاد یک سنگ زمرد مصنوعی و یا فیک است!

زمرد بازتاب نوری ندارد!

زمرد اصل چون دیگر سنگ‌های قیمتی مانند الماس زیر تابش نور هیچ بازتابی از خود ندارد. بعضی زمردهای اصل ممکن است بازتاب‌های بسیار کمی از خود نشان دهد که در اصطلاح به آن آتش می‌گویند. اگر زمرد را زیر منبع نور نگه دارید، می‌درخشد اما هیچ بازتاب رنگین‌کمانی از آن ساطع نمی‌شود. در حالی که سنگ‌های فیک به طور حتم زیر تابش مستقیم نور بازتاب رنگین‌کمانی خواهند داشت.

این‌ها مواردی بودند که به شما در تشخیص سنگ زمرد اصل از گزینه‌های فیک و تقلبی کمک می‌کنند اما بازهم توصیه ما این است که خریدتان را از معتبرترین گالری‌های جواهرفروشی انجام دهید تا احتمال کلاهبرداری و گرفتار شدن در دام افراد سودجو را به صفر برسانید.

برای خرید نیم ست با سنگ زمرد کلیک کنید.