• 30, بهمن 1399
  • نگارش یافته توسط گالری طلای روبی

هر آنچه که باید قبل از خرید در مورد سنگ مروارید بدانید!

وقتی از مردم در مورد مروارید و نحوه شکل‌گیری آن می‌پرسید اکثر آن‌ها در جواب به شما می‌گویند که مروارید از دریا می‌آید؛ اما فرایند شکل‌گیری مروارید فراتر از این تصور ساده است. حتی در میان افرادی که به ظاهر علاقه‌مند به خرید مروارید هستند هم کسانی پیدا می‌شوند که نه تنها نمی‌توانند هیچ توضیحی درباره‌ی نحوه شکل‌گیری آن‌ها دهند که حتی خیال می‌کنند مروارید تنها به همان شکل گرد و با همان رنگ سفید یا کرمی موجود است!

تحقیق و یادگیری درباره سنگ‌های قیمتی و به خصوص مروارید از آن دسته علوم جذابی است که می‌تواند حسابی سرگرمتان کند؛ اما از سرگرمی گذشته داشتن این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا هنگام خرید سنگی چون مروارید بهتر عمل کنید. وقتی اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید طبیعتاً می‌توانید بهترین نوع آن را شناسایی کنید و با در نظر گرفتن عواملی که بر ارزش و قیمت مروارید تأثیر می‌گذارد، انتخابی متناسب با بودجه خود داشته باشید.

در ادامه این مقاله از مجله طلای روبی قرار است در مورد این سنگ محبوب گفتگو کنیم. البته که پیش از هر چیز بهتر است اطلاعات مختصر و مفیدی در مورد نحوه شکل‌گیری مروارید داشته باشید.

مروارید چگونه شکل می‌گیرد؟

مرواریدها نمونه بارزی از زیبایی و جادوی حیرت‌انگیز طبیعت هستند. در واقع آن‌ها را محصول جانبی یک مکانیسم دفاعی خارق‌العاده می‌دانند که توسط صدف‌ها و نرم‌تنان دیگر اجرا می‌شود. وقتی کوچک‌ترین سنگ‌ریزه یا پوسته‌های سخت به درون صدف یا بدن نرم‌تنان وارد شود آن‌ها به صورت غریزی نسبت به این ماده محرک واردشده واکنش دفاعی نشان می‌دهند. در واقع با ورود محرک بدن نرم صدف آسیب‌دیده و ماده‌ای شیری به نام nacre از بافت بدنش ترشح می‌شود. این ماده برای عایق بدنی گوشت نرم و لطیف صدف در مواجه با جسم سخت تولیدشده تا از او محافظت کند.

بخش حیرت‌انگیز ماجرا اینجاست که صدف این ماده را در بدن خود می‌چرخاند تا در نهایت یک لایه محافظ و ضخیم ساخته شود. این لایه محافظ همان چیزی است که در آخر منجر به ساخت مرواریدی ارزشمند در بدن صدف می‌شود. جالب است نه؟ طبیعی است که محصول نهایی چنین فرایند پیچیده و زمان بری تا این اندازه ارزشمند و گران‌قیمت باشد.

بشر چطور توانست به فرآیند تولید مروارید سرعت ببخشد؟

ماهیگیران اولین کسانی بودند که مرواریدها را کشف کردند، در آن زمان مروارید یافته نادری بود و کمیاب بودن هر چیز دلیل بر گران بودن آن است. همین هم باعث شد که برای قرن‌ها مالکیت مروارید محدود به خانواده سلطنتی و افراد نخبه جامعه باشد. در آن زمان مرواریدها را با جواهرات ترکیب کرده و در تولید تاج‌ها، لباس‌های اشرافی و بعضی آثار هنری کمیاب به کار می‌گرفتند. در واقع می‌توان این‌طور گفت که مرواریدها نمادی از اشراف‌زادگی بودند؛ اما انسان تا چه زمانی صبر می‌کرد این گوهر ارزشمند و ناب تنها در گرو سلطنت باشد؟

همین مسئله باعث شد تا انسان وارد عرصه تازه‌ای در تولید مروارید شود؛ اما چطور؟ مگر انسان می‌تواند صدف را مجبور به ساخت مروارید کند؟ ما برای اینکه صدف را مجبور به ساخت مروارید کنیم نیاز به محرک داریم. انسان سعی کرد با شناخت فرایندی نو در واردکردن محرک به صدف این سنگ ارزشمند را از لیست پدیده‌های نادر و کمیاب خارج و به بازار جهانی وارد کند.

در حال حاضر مرواریدها هنوز هم به صورت طبیعی از صدف و نرم‌تنان ساخته می‌شوند و هنوز هم مانند همیشه زیبا و ارزشمند هستند، اما این دخالت بشری باعث شد تا تعداد بیشتری از آن‌ها برای فروش در دسترس عموم باشد. به همین دلیل دیگر نیاز نیست برای خرید مروارید عضوی از سلطنت باشید. شما در حال حاضر به عنوان یک فرد عادی جامعه می‌توانید با پرداخت پول کمتری به نسبت قبل برای خرید مروارید اقدام کنید.

البته هنوز هم مرواریدهای طبیعی که در واکنش با یک اتفاق واقعی نه آزمایشگاهی در اعماق دریا ساخته می‌شوند بسیار گران‌قیمت هستند چراکه آن‌ها را محصول یک تصادف در طبیعت می‌دانند؛ اما حالا می‌بینیم که مرواریدهای پرورشی که با دخالت انسان ایجاد می‌شوند در کاهش هزینه‌های خرید این سنگ زیبا و چشم‌نواز بسیار مؤثر بوده‌اند.

خرید گردنبند مروارید از روبی

انواع مروارید پرورشی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

با توجه به توضیحاتی که در بالا دادیم احتمالاً شما به دنبال انواع مرواریدهای پرورشی هستید که به طور کلی آن‌ها را در دو دسته بررسی می‌کنند، مرواریدهای آب شور و مرواریدهای آب شیرین. مرواریدهای آب شور جلا و رنگ بهتری دارند و درخششان از مرواریدهای آب شیرین بیشتر است. همین هم باعث شده تا قیمتشان قدری بالاتر باشد.

اما اگر بخواهیم مروارید را از نظر رنگ آن بررسی کنیم باید گفت مرواریدها طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را در خود دارند. اگر نظر ما را بپرسید می‌گوییم در انواع مختلف مرواریدها آن‌هایی که رنگ طبیعی دارند بهترین هستند، اما شما می‌توانید مرواریدهای رنگ‌آمیزی شده را هم با رنگ‌های مختلفی خریداری کنید.

و اما تفاوت دیگر مرواریدها در صافی سطح آن‌هاست. انواع مروارید از نظر صاف بودن درجه‌بندی می‌شوند. در این میان اشکال گرد یا کروی مطلوب‌ترین حالت هستند؛ اما مرواریدها می‌توانند در هر شکل و شمایلی زیبا به نظر برسند. بد نیست به این نکته هم توجه کنید که هرچه قطر مروارید بزرگ‌تر باشد گران‌تر خواهد بود.

به مرواریدهایی که شکل نامنظم و غیرکروی داشته باشند اصطلاحا مروارید باروک می‌گویند. اغلب مرواریدهای آب شیرین که قدری ارزان‌تر از مرواریدهای آب شور هستند به شکل باروک ایجاد می‌شوند. 

خرید مروارید باروک از روبی