کلکسیون جواهرت پرنسس دایانا

پرنسس دایانا هم مانند تمام بانوان از داشتن جواهرات گران‌قیمت و زیبا خوشحال می‌شده است. او دارای زیباترین و گران‌بهاترین جواهراتی بود که می‌توان تصور کرد. شاهزاده چارلز یک مجموعه یاقوت کبود شگفت انگیز به او هدیه داد که با الماس‌های تراش خورده بی‌عیب و نقصی پوشانده شده بودند. علاوه برآن پرنسس دایانا مجوز استفاده از جواهرات گران‌بهای کلکسیون تاج بریتانیا را هم داشت که متعلق به مادر شوهرش، ملکه الیزابت بود. بجز این موارد شاهزاده خانم جواهرات منحصربه فردی را در گنجینه جواهرات خود داشت که از آن جمله می‌توان به ساعت مچی کارتیر اشاره کرد. پرنسس دایانا از پوشیدن جواهرات مختلف و به روز اصلا ابایی نداشت و از پوشیدن بدلیجات نیز بسیار لذت می‌برد. او گاهی با پوشیدن مرواریدهای تقلبی با قاب الماس مصنوعی که از شیشه ساخته شده بودند، در جوامع حضور پیدا می‌کرد. از میان جواهرات سلطنتی تنها چیزی که علاقه‌ای به پوشیدن آن نداشت، تاج  بود. زیرا سنگینی و نحوه قرار گرفتن تاج بر روی سر، باعث ناراحتی پرنسس می‌شد و همچنین امکان انجام حرکت‌های خود جوش را از پرنسس می‌گرفت و اصلا این موضوع برای او خوشایند نبود. با این وجود پرنسس دایانا کلکسیونی از جواهرات زیبا و منحصر به فرد داشت که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

آشنایی و ازدواج پرنسس دایانا با پرنس چارلز

پرنسس دایانا در سال 1961 میلادی در شهر کوچک ساندرینگام انگلیس از خانواده اسپنسرها متولد شد، که از جمله خانواده‌های مهم بریتانیا به شمار می‌روند. نسل‌های زیادی از اسپنسرها با خاندان سلطنتی انگستان درتعامل بودند، همین امر سبب شد تا فرزند ملکه الیزابت، دختری از این خاندان را برای ازدواج انتخاب کند. نخستین دیدار پرنسس دایانا با پرنس چارلز به سال 1978 میلادی بازمی‌گردد. زمانی که به قصد تکمیل تحصیلات خود به یک مدرسه در سوئیس رفت. خواهر پرنسس دایانا مدتی از دوستان پرنس چارلز بود و همین امر سبب آشنایی او با پرنس چارلز شد. سفر او به لندن در آخرین سال‌های دهه هفتاد میلادی قرن بیستم انجام شد. در این مدت او پرستاری، شنا، غواصی، مهمانداری را به خوبی انجام می‌داد و به هیچ عنوان در سطح یک خانواده سلطنتی امرار معاش نمی‌کرد. در سال 1980 پرنس چارلز بعد از این که مدت‌ها با خواهر پرنسس دایانا یعنی سارا در ارتباط بود، زمانی که به همراه پرنسس دایانا مشغول تماشای یک مسابقه چوگان در دهکده‌ای کوچک در انگلیس بودند، از پرنسس دایانا درخواست ازدواج کرد. این درخواست در قلعه بالمورال که مقر خاندان سلطنتی در اسکاتلند است، رخ داد. جواب مثبت دایانا باعث شد که آن‌ها در سال 1981 میلادی ازدواج کنند. مراسم عروسی پرنسس دایانا و پرنس چارلز یکی از هیجان‌انگیزترین رویدادها پس از جنگ جهانی دوم در لندن محسوب می‌شود. صدها میلیون نفر در بیرون از کلیسای سنت پل، از طریق رسانه‌های دیداری و شنیداری در جریان این عروسی تاریخی قرار گرفتند.

مراسم عروسی پرنس چارلز و پرنسس دایانا

سه چهارم میلیارد نفر در 74 کشور دنیا در 29 ژانویه 1981 ازدواج پرنسس دایانا و پرنس چارلز را در کلیسای جامع سنت پل لندن تماشا کردند. برای این رویداد بزرگ عروس علاوه بر تاج معروف خاندان اسپنسر از کلکیسون جواهرات سلطنتی نیز استفاده کرده بود. تاج اسپنسر توسط گارارد جواهر ساز معروف سلطنتی در سال 1937 ساخته شد، وی جواهرموتیف گل الماس یک سنجاق سینه خانوادگی متعلق به قرن نوزدهم را با طومارها و طرح گل در هم آمیخت و تاج عروسی اسپنسر را که نسل اندر نسل در خاندان اسپنسر مورد استفاده قرار گرفته است، طراحی کرد. پرنسس دایانا تاج اسپنسر را با گوشواره‌های مروارید و الماس، که هدیه عروسی امیر قطربود و در ضیافت ایالتی در بحرین تقدیم شده بود، ست کرد. لباس شاهزاده خانم ولز توسط زوج طراح دیوید و الیزابت امانوئل طراحی شده بود و با تاج باشکوه اسپنسر تکمیل شد. مجلل‌ترین هدیه از 12000 هدیه‌ای که به عروس ولز داده شد، از طرف شاهزاده عربستان سعودی بود. وی یک آویز بزرگ از یاقوت کبود برمه با گوشواره، انگشتر، دستبند و ساعتی که توسط Asprey  ساخته شده بود، هدیه داد.

اولین جواهر پرنسس دایانا

حلقه ازدواج یاقوت کبود پرنسس دایانا

از جواهرات معروف پرنسس دایانا می‌توان حلقه نامزدی یاقوت کبود را نام برد. این حلقه اولین جواهر رسمی پرنسس دایانا محسوب می‌گردد که 30 هزار پوند ارزش داشت و در آن زمان گران‌ترین حلقه ازدواج در میان خاندان سلطنتی محسوب می‌شد. این حلقه اولین هدیه رسمی پرنس چارلز به همسر خود بود و البته که حلقه را خود شاهزاده خانم از کاتالوگ ارائه شده انتخاب کرد. این انگشتر یک یاقوت کبود 18 قیراطی است که با 14 الماس احاطه شده است. برخی اعتقاد دارند که این یاقوت قدرت خاصی داشته که باعث می‌شود حلقه خانواده حفظ گردد. پرنسس دایانا تا زمان طلاق از پرنس چارلز این حلقه را در اختیار داشت، پس از آن حلقه را به پسرش ویلیام به عنوان نگهبان آن داد که امروزه این حلقه را در دستان پرنسس کیت میدلتون می‌بینیم.

هدیه عروسی دایانا توسط شاهزاده عربستان

زیورآلات بسیار معروف و دوست داشتنی پرنسس دایانا ست‌هایی بود که برای عروسی به او تقدیم شد. یکی از آن‌ها مجموعه‌ای از جواهرات با برمه و الماس است که توسط Asprey تولید شده است. این هدیه توسط شاهزاده عربستان سعودی تقدیم شد. این ست شامل آویز، گوشواره، ساعت، انگشتر و دستبند می‌باشد. بعدها به دستور پرنسس دایانا این ست کمی تغییر یافت و شاهزاده خانم آن را به شکل چوکر روی یک روبان مخملی می‌بست.   

گردنبند عتیقه ملکه مری

چوکر زمرد الماس به سبک آرت دکو توسط ملکه مادر، الیزابت دوم به پرنسس دایانا در روز عروسی هدیه داده شد. گردنبند عتیقه الماس، در اصل شانزده زمرد کمبریج و بخشی ازگردنبند و دستبند دهلی دوباره ساخته شده بود که قبلا متعلق به ملکه مری بود. این چوکر با استفاده از زمردها و الماس‌های تراش درخشان، که درپلاتین کار شده بودند، ساخته شده بود، که به شاهزاده ولز رسید و پرنسس دایانا اغلب آن را بر روی سر یا گردن بسته می‌بست.

تاج معروف خاندان اسپنسر

یکی از مهم‌ترین جواهرات خانوادگی پرنسس دایانا، تاج اسپنسر است که در روز عروسی بر موهای پرنسس خودنمایی می‌کرد. تاریخچه پیدایش این تاج بسیار جالب است. در سال 1919، سنجاق سینه‌ای به خانواده اسپنسر اهدا شد. که بعدها در مرکز تاج قرار گرفت. در سال 1927، خانواده اسپنسر به خانه جواهرات  Asprey & Co,LTD  سفارش دادند و چهار عنصر دیگر با الگوی گلدار و ستاره از ست با الماس به عنصر مرکزی اضافه شد، تاج اسپنسر از آن زمان به عنوان تاج عروسی در خانواده اسپنسر استفاده می‌شود. 

گردنبند Riviera خانواده اسپنسر

این گردنبند با الماس و قطره‌های مروارید، از طرف خانواده اسپنسر به دایانا هدیه داده شد. هر یک از الماس‌های این گردنبند قابل جابجایی است، بنابراین می‌توان از قسمتی از گردنبند یک دستبند جمع کرد و به عنوان آویز، سه مروارید که با الماس روکش شده‌اند، به گردنبند متصل می‌شوند، الماس قطره‌ای شکل که از گردنبند جدا  شده به یک جفت گوشواره الماس آویزان شده‌اند.

مروارید سنگ مورد علاقه پرنسس

مروارید سنگ مورد علاقه دایانا بود، او در اغلب موارد در مراسم‌های مختلف گردنبند مروارید می‌پوشید. اولین گردنبند مروارید پرنسس دایانا، یک گردنبند سه رشته‌ای مروارید بود که به مناسبت هجدهمین سالگرد تولدش از طرف خانواده خود هدیه گرفت. این گردنبند یک خوشه فیروزه‌ای در مرکز خود داشت که دایانا با نگین‌های آبی آن را جایگزین کرد و معمولا این خوشه را در جلوی گردن خود قرار می‌داد. گردنبند بعدی مورد علاقه دایانا یک چوکر مروارید هفت رشته‌‎ای با سنگ یاقوت کبود بیضی شکل و الماس‌های بی‌نظیر بود، که در واقع هدیه ملکه مادر بابت ازدواج پرنسس بود. این گردنبند بی‌نظیر در واقع یک سنجاق سینه یاقوت کبود که با یک ردیف الماس دوتایی قاب شده، بود که دایانا دستور داد از آن یک گردنبند چوکر با هفت ردیف مروارید بسازند و اغلب آن را در مراسم‌های مختلف استفاده می‌کرد. یکی از مراسم‌هایی که او با این گردنبند دیده شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت، مناسبت مربوط به سفر 1985 وی به واشنگتن بود که با جان تراولتا در طبقه رقص کاخ سفید دیده شد.

جواهرات دریاچه قو آخرین جواهر پرنسس

یکی از آخرین جواهرات پرنسس دایانا مجموعه "دریاچه قو " بود. این مجموعه به خاطر افتتاحیه اجرای باله ملی بریتانیا با نام " دریاچه قو " که در رویال آلبرت لندن برگزار شد، با همین نام ساخته شد. در سال 1997، شاهزاده خانم ولز به جواهر خانه گارارد سفارش ساخت گردنبند و گوشواره الماس را داد و به خواست پرنسس دایانا، در طراحی آن خود پرنسس حضور داشت. این گردنبند از 178 الماس برلیان به شکل مارکیز و گرد، 7 مروارید 12 میلی‌متری دریای جنوبی، تشکیل شده است. این گردنبند بر روی پلاتین نصب شده است و شامل بیش از 50 قیراط الماس است. دایانا این گردنبند را در اولین نمایش دریاچه سوان به تن کرد. پس از آن شاهزاده خانم گردنبند را به جواهرسازان پس داد تا بتوانند گوشواره‌ها را بسازند. هر گوشواره شامل 15 الماس برلیان و مارکیز و مروارید پرورش یافته دریای جنوبی بود و روی پلاتین نصب شده و طرح گردنبند را تکرار می‌کرد. اما متاسفانه پرنسس دایانا نتوانست این مجموعه زیبا را بپوشد و قبل از تکمیل آن به طرز غم انگیزی در تصادف کشته شد و در واقع حضور در باله " دریاچه قو "  آخرین حضور عمومی پرنسس بود.  به دلیل طلاق دایانا از خانواده سلطنتی  این جواهرات پس از مرگ او در آگوست 1997 بدون مالک ماند و مشمول هیچ پروتکل سلطنتی نبود. برای همین گارارد با یک لرد بریتانیایی تماس گرفت و وی این جواهرات را برای همسر خود خرید، ولی همسر لرد هرگز از آن‌ها استفاده نکرد، چون نتوانست با این واقعیت که این جواهرات روزی برای پرنسس دایانا بودند، کنار بیاید. برای همین جواهرات به خانه حراج گورنزی رفت و در دسامبر 1999 به قیمت یک میلیون دلار به تاجر تگزاسی جمیز مک اینگویل فروخته شد. در سال 2008، این جواهرات دوباره دست به دست شد. تا بالاخره توسط مالک فعلی آن یعنی گینزبورگ‌ها که یک خانواده اوکراینی هستند و به شدن تحت تاثیر جنگ در سرزمین خود قرار گرفته‌اند ،خریداری شد. برآورد قیمت این جواهرات در حدود5 الی 15 میلیون دلار است.

بدلیجات باتلر ویلسون اکسسوری مورد علاقه پرنسس دایانا

در سال 1985، پرنسس دایانا مثل همیشه زیبا و خندان، در سفری به ایتالیا، با لباس خارق العاده خود یک گردنبند مروارید و گوشواره‌های مجلل با مروارید‌های قلبی شکل بر تن کرد. یک روز پس از برگشت شاهزاده خانم، کل مطبوعات سکولار از بحث در مورد مروارید با شکوه همسر وارث بریتانیا خسته نشدند. آن‌ها خبر نداشتند که جواهرات استرلینگ شاهزاده خانم از یک فروشگاه کوچک به نام باتلر ویلسون در خیابان فولهام به مبلغ حدود 50 پوند خریداری شده است. دایانا واقعا از ناآگاهی خبرنگاران و تحسین آن‌ها از جواهرات تقلبی خود سرگرم شد. گوشواره‌های مروارید اولین خرید شاهزاده ولز از باتلر ویلسون بود و از آن زمان به بعد طبق گفته محافظ شخصی پرنسس، وی هر دو یا سه ماه یک بار به آنجا می‌رفت.

گردنبند بدلی با ستاره‌های دریایی و سنگ اونیکس

سایمون ویلسون، صاحب فروشگاه باتلر ویلسون خیلی زود به خریدهای پرنسس عادت کرد، به طوری که هر چند وقت یکبار پرنسس از فروشگاه او دیدن می‌کرد. پرنسس دایانا یک بار در یک کلاس کارشناسی ارشد باله با یک گردنبند زیبا از فروشگاه باتلر ویلسون،که از مهره‌هایی به شکل ستاره‌های دریایی و سنگ اونیکس بدلی تشکیل شده بود، حضور پیدا کرد. این گردنبند به طورایده آلی با لباس شاهزاده خانم ست شده بود، فقط هزینه آن بسیار کمتر از لباس بود.

سنجاق‌سرهای مورد علاقه پرنسس

پرنسس دایانا عاشق سنجاق سینه بود، یکی از آن‌ها به شکل مار مهره‌دار بود که با لباسی که شاهزاده برای کنسرت راک در سال 1986 انتخاب کرده بود، بسیار همخوانی داشت و به خوبی خودنمایی می‌کرد. خیلی زود شاهزاده چارلز متوجه علاقه همسرش به جواهرات ارزان قیمت شد. به طوری که یک بار در شیکاگو دایانا یک سنجاق بزرگ به سبک نظامی را در شعبه محلی باتلر ویلسون خرید و آن را چند ماه بعد مستقیما بر روی لباسی از برند لوکس موری آربید پوشیده بود، قرار داد. این سنجاق تنها 48 پوند قیمت داشت.

کلام آخر

بدون شک لیدی دایانا نماد یک سبک ساده و در عین حال زیبا بوده و هست. او همیشه با موفقیت به طور خاصی شیک و غیر قابل مقاومت و دوستانه به نظر می‌رسید. همین امر در مورد جواهراتی که پرنسس انتخاب می‌کرد، نیز صادق است. او همواره جواهراتی انتخاب می‌کرد یا از خزانه سلطنتی قرض می‌گرفت که، با سلیقه و نگرش خاصی که داشت، همخوانی داشته و سبک منحصر به فردی را برای او رقم می‌زد.