همه چیز درباره روش‌های سرمایه‌گذاری کم ریسک در ایران

در دوران تورم بالا و بی‌ثباتی در ایران، ممکن است برای سرمایه‌گذاری پولی که به سختی به دست آورده‌اید، مردد باشید. خوشبختانه، راه‌های مطمئن‌تری برای رشد (و حفظ) سرمایه‌گذاری‌های شما در دوران تورم وجود دارد. با سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک، احتمالاً بازدهی خوبی را تجربه می‌کنید و در عین حال ضررهای احتمالی را به حداقل می‌رسانید؛ این کار می‌تواند به شما در عبور از دوره‌های عدم‌اطمینان کمک کند. در ادامه چند مورد از کم‌ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها و آنچه باید قبل از انجام آن بدانید، آورده شده است.

روش‌های سرمایه‌گذاری کم‌ریسک چیست؟

چه در بازارها تازه‌کار باشید و چه یک حرفه‌ای باتجربه، کم‌ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها، گزینه‌ای عالی برای سرمایه‌گذاران محافظه‌کار هستند که می‌خواهند از پول خود در برابر ضررهای احتمالی محافظت کنند و در عین حال از رشد متوسط سود ببرند. درک این نکته مهم است که در حالی که سرمایه‌گذاری در دارایی‌های کم‌خطر می‌تواند سرمایه شما را حفظ کند، بازده شما را نیز محدود می‌کند. مزیت سرمایه‌گذاری کم‌ریسک، ضرر کم است و به ویژه برای افرادی که برای اهداف مالی کوتاه‌مدت مانند پیش‌پرداخت خانه پس‌انداز می‌کنند، مفید است.

برای سرمایه‌گذاری کم‌ریسک چه فاکتورهایی را در نظر بگیریم؟

فاکتورهای سرمایه گذاری

کاوش در سرمایه‌گذاری‌های مطمئن می‌تواند در طول یک بازار پر نوسان مفید باشد. با این حال، درک کنید که کم‌ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری‌‌ها به معنای کسب بازده کمتر است. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید قبل از انتخاب یک سرمایه‌گذاری کم ریسک که برای شما مفید است، به آنها فکر کنید:

اهداف سرمایه‌گذاری

در تصمیمات سرمایه‌گذاری، ابتدا باید بتوانید یک نقشه راه مالی تهیه کنید که کارآمد باشد. چه سرمایه‌گذاری شما شامل خرید یا فروش باشد، تصمیم‌گیری بدون برنامه توصیه نمی‌شود؛ اهداف شما باید دقیق باشد. قبل از قرار دادن پول در هر سرمایه‌گذاری، ضروری است که هدف خود را تعیین کنید. اگر هدف شما صرفاً ایمن نگه‌داشتن پول است، می‌توانید گزینه‌هایی مانند سپرده‌های ثابت یا اوراق قرضه را انتخاب کنید که ممکن است بازدهی متوسطی داشته باشند. با این حال، اگر به دنبال سود بالاتر هستید و برای ریسک کردن مشکلی ندارید، می‌‎توانید در سهام یا صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری کنید.

نقدشوندگی سرمایه

نقدینگی نرخی است که در آن می‌توان سرمایه‌گذاری یا دارایی را به سرعت به پول نقد تبدیل کرد. در این حالت، پول نقد یک دارایی نقدینگی است که یک سرمایه‌گذار، فرد یا شرکت می‌تواند در صورت لزوم به راحتی از آن استفاده کند. یکی از راه‌هایی که سرمایه‌گذاران ارزش نقدینگی بالا را حفظ می‌کنند، کنار گذاشتن بخشی از بودجه برای شرایط اضطراری است. راه دیگر برای ایجاد نقدینگی قوی‌تر، یعنی ایجاد یک حساب پس‌انداز است. همچنین، سهام نمونه‌ دیگری از سرمایه‌گذاری نقد است، چرا که می‌تواند در هر زمان به هر معامله‌گر دیگری در بازار فروخته شود.

سن و سال سرمایه‌گذار

یکی از مهم‌ترین عواملی که باید در هنگام سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید، سن شما است. وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری می‌شود، جوان بودن یک مزیت است؛ به این دلیل که شما درآمد قابل‌تصرف بیشتری دارید، مسئولیت‌های زیادی ندارید، توانایی ریسک‌پذیری بالاتری دارید و می‌توانید مدت طولانی‌تری منتظر بمانید تا سرمایه‌گذاری به ثمر برسد. با افزایش سن، باید عوامل مختلفی مانند مسئولیت‌ها، برنامه‌ریزی بازنشستگی و غیره را در نظر بگیرید. از این رو، راهکار ایده‌آل شما با توجه به سن شما تغییر می‌کند.

میزان تحمل ریسک

یک سرمایه‌گذار هوشمند باید منطقه آسایش خود را در انجام یک سرمایه‌گذاری مالی با اشاره به ریسک ارزیابی کند. به یاد داشته باشید که همه دارایی‌ها دارای سطحی از ریسک هستند. چه در سهام، سپرده‌های ثابت، اوراق قرضه یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، شما باید تمام ریسک‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری خود را درک کنید. همه راهکارها، امنیت خاصی برای سرمایه ندارند. بنابراین، معمولاً خطر از دست دادن کل سرمایه‌ شما وجود دارد. اما اگر ریسک را به خوبی مدیریت کنید، هر چه ریسک بالاتر باشد، پاداش بالقوه بیشتری خواهید داشت. یکی از روش‌های رایج برخورد سرمایه‌گذاران موفق با ریسک این است که به جای قرار دادن همه تخم‌‌مرغ‌ها در یک سبد، آنها را در چندین دسته و راهکار توزیع کنند.

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری کم ریسک

هنگامی که اهداف و عوامل شخصی خود را بررسی کردید، گام بعدی این است که گزینه‌های سرمایه‌گذاری با ریسک کم و تفاوت آنها را بررسی کنید. در زیر چند نمونه از کم‌ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری‌‌ها و با سود قابل‌توجه در سال جاری آورده شده است:

 • سهام 

 • طلا

 • اوراق قرضه و نکات

 • اوراق قرضه شرکتی

 • حساب‌های پس‌انداز با بازده بالا

 • گواهی سپرده

 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

آشنایی با روش‌های مناسب سرمایه‌گذاری در ایران؛ بهترین روش سرمایه‌گذاری کدام است؟

سرمایه‌گذاری در طلا

یافتن گزینه‌های سرمایه‌گذاری باثبات و مطمئن برای ساخت و حفظ ثروت، به ویژه در چشم‌انداز اقتصادی منحصربه‌فرد امروزی، بسیار مهم است. تورم و نرخ‌های بهره بالاتر در حال حاضر بر اقتصاد تأثیر می‌گذارند، بنابراین برای سرمایه‌گذاران مهم است که اطمینان حاصل کنند که سرمایه‌گذاری مطمئن کافی برای جبران ریسک موجود در پرتفوی خود دارند و یکی از راه‌هایی که بسیاری از مردم می‌توانند امنیت را به پرتفوی خود اضافه کنند، سرمایه‌گذاری در طلا است. بدون تردید یکی ازکم‌ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری‌‌ها در شرایط کنونی ایران خرید طلا است. تمرکز سرمایه‌ای بر روی این فلز گرانبها فواید بیشماری دارد، اما یکی از دلایلی که باعث شده محبوبیت آن در سال‌های اخیر افزایش یافته است، این است که یک دارایی امن است. به این ترتیب، می‌تواند به عنوان محافظی در برابر عدم قطعیت‌های اقتصادی عمل کند.

از زمان تمدن‌های باستانی تا دوران مدرن، طلا ارز منتخب جهان بوده است. امروزه، سرمایه‌گذاران طلا را عمدتاً به عنوان محافظی در برابر ناآرامی‌های سیاسی و تورم می‌خرند، زیرا طلا همبستگی پایینی با سایر طبقات دارایی دارد. علاوه بر این، بسیاری از مشاوران ارشد سرمایه‌گذاری، تخصیص سبد در کالاها، از جمله طلا، را برای کاهش ریسک کلی پرتفوی توصیه می‌کنند. فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در طلا وجود دارد، از جمله شمش (به عنوان مثال، شمش‌های طلا)، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، خرید سکه و خرید طلا و جواهرات. 

سکه‌های طلا

برای چندین دهه، مقادیر زیادی سکه طلا توسط دولت‌های مستقل در سراسر جهان منتشر شده است. معمولاً سرمایه‌گذاران سکه‌ها را از دلالان خصوصی با قیمتی بالاتر از ارزش طلای اصلی خود خریداری می‌کنند. هرچند شما در زمان خرید سکه، چیزی به نام اجرت پرداخت نمی‌کنید که همین باعث می‌شود تا به سود بالاتری برسید.

طلا در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک

یکی از جایگزین‌های خرید مستقیم سکه، شمش و هر نوع طلای فیزیکی، استفاده از یکی از صندوق‌های قابل معامله (ETF) در بورس کالا است. هر سهم از این ابزارهای تخصصی نشان‌دهنده مقدار ثابتی طلا مانند یک دهم اونس است. این وجوه ممکن است مانند سهام، در هر حساب کارگزاری یا حساب بازنشستگی فردی خریداری یا فروخته شود. مزایای عمده صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک طلا عبارتند از:

 • حذف ریسک‌های مربوط به نگهداری فیزیکی طلا و سکه

 • حداقل سرمایه مورد نیاز و کارمزد کمتر معاملات

 • امکان فروش راحت و آسان‌تر نسبت به طلا فیزیکی از طریق امکان معامله در بورس (ETF)

 • سرمایه‌گذاری به شکل غیرمستقیم و مدیریت حرفه‌ای سرمایه شما توسط افراد متخصص

 • تنوع در بین کارگزاری‌های مختلف

خرید جواهرات طلا

خرید طلا به طور کلی یک سرمایه‌گذاری با ریسک پایین به ویژه برای بازه‌های زمانی میان‌مدت و بلندمدت تلقی می‌شود. طلا سابقه حفظ ارزش خود و عمل به عنوان محافظ در برابر تورم و نوسانات بازار را دارد. طلا ثبات بلندمدت را نشان داده است. مالکیت جواهرات راهی لذت بخش برای داشتن طلا فراهم می‌کند و همچنین یک سرمایه‌گذاری کم ریسک و پرسود نیز به حساب می‌آید. به عنوان یک هنر، جواهرات طلا زیبا هستند و به عنوان یک سرمایه‌گذاری کم ریسک و پرسود هستند. البته خرید طلاهای بدون نگین به دلیل بیشتر بودن وزن خالص طلا و کم بودن اجرت آن، برای سرمایه‌گذاری گزینه مناسب‌تری است. شما می‌توانید با خرید طلای ساده و بدون نگین در کنار سرمایه‌گذاری برخلاف خرید سکه و شمش، از جنبه زینتی آن نیز بهره ببرید. همواره استفاده از بخشی از حقوق ماهیانه برای خرید طلا به عنوان پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری راهکار بهینه‌ای است.

گرفتن نمایندگی طلا از برندهای معروف

هنگام راه‌اندازی یک کسب‌وکار چالش‌های بسیاری وجود دارد؛ اما گرفتن حق امتیاز نمایندگی طلا با ریسک کمتری همراه است. یکی از راه‌های کسب سود در بازار طلا این است که بتوانید از گالری‌ها و برندهای معروف فروش طلا‌، نمایندگی اخذ کنید. 

در حقیقت، سرمایه‌گذاران بزرگ‌تری که مایلند در معرض مستقیم سرمایه‌گذاری در طلا باشند، ترجیح می‌دهند تا مستقیماً از طریق راه‌اندازی نمایندگی خرید و فروش طلا این کار را انجام دهند. یکی از روش‌های رسیدن به درآمد از طریق طلا، گرفتن نمایندگی گالری طلا روبی است که می‌توان با یک سرمایه‌گذاری اندک به آن دست یافت و در بازه زمانی کم به سود قابل‌توجهی رسید. بدون تردید استفاده از نمایندگی و نام تجاری برندهای معروف طلا، مرحله آگاهی از برند و جذب مشتریان اولیه را به آسانی پیش می‌برد و شما می‌توانید در بازه زمانی کم، با حداقل تبلیغات به سود قابل توجهی دست پیدا کنید.