همه چیز درباره‌ی سنگ سیترین

هزاران سال است که از شکوه سنگ سیترین به عنوان یک قطعه اصلی در جواهرات خیره کننده استفاده می‌شود. صنعگران جواهرات از این سنگ خارق العاده و مزایای آن نهایت استفاده را می‌کنند و با ساخت اکسسوری‌های طلایی توانسته‌اند راهی برای ورود به زندگی انسان‌ها باز کنند، تا همه بتوانند از خواص و ویژگی‌های شگفت‌انگیز این کانی ارزشمند بهره ببرند. وقتی از جواهراتی که با سیترین تزیئن شده‌اند استفاده می‌کنید، به دلیل این که مستقیما آن را با پوست خود مرتبط می‌نمائید، به راحتی قادر به جذب انرژی قوی این کریستال زیبا خواهید بود. این کریستال با رنگ زرد درخشان خود نماد اشعه خورشید است که در ماه‌های سرد سال که همه افراد به دنبال افزایش انرژی خود هستند بهترین همراه شما محسوب می‌گردد. این سنگ زیبا یک کریستال سرشار از انرژی خلاق است که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

ماهیت اصلی سیترین چیست؟

سیترین گوهری از خانواده مهم کوارتز است، که یکی از رایج‌ترین مواد معدنی در پوسته زمین می‌باشد. فراوانی بی‌کران و طبیعی کوارتز باعث شده است که این ماده به عنوان پرکاربردترین ماده معدنی و گوهر طبیعی استفاده شود. کوارتز در شکل خالص خود بی‌رنگ و شفاف است، اما سیترین از انواع کوارتز ماکرو کریستالین ( دی اکسید سیلیکون ) با کیفیت بالا به رنگ زرد طلایی تا نارنجی می‌باشد. این کانی پدیده فلورسانس ندارد و سختی آن 7 در مقیاس موس است. فرمول شیمایی این گوهر طبیعی، Sio2 است و در طبیعت به شکل کریستالی هگزاگونال ( تریگونال ) یافت می‌شود، اما همواره به صورت بلوری تنها و مجزا نیست و معمولا در کنار گوهرهای دیگری به دست می‌آید که برخی از اینها، هم خانواده سیترین هستند، مانند کوارتز بی رنگ و آمیتیست که نمونه‌های متفاوتی از دیگر گوهرهای این کانی می‌باشند. سیترین  و آمیتیست هر دو از خانواده کوارتز هستند، تنها تفاوت بین این دو گوهر میزان اکسیداسیون یون‌های آهن ( FE3 ) موجود در بلور کوارتز است، که ارتباط نزدیک سیترین با آمیتیست و انواع دیگر کوارتز ماکرو کریستالین را نشان می‌دهد.

محدوده رنگ سیترین

رنگ سیترین و آمیتسیت در اثر ناخالصی‌های شیمیایی ایجاد می‌شود که در مورد این سنگ، در واقع عنصر آهن است که به آن رنگ می‌بخشد. سیترین طبیعی معمولا زرد کم رنگ است و بسیار نادر است. بیشتر سیترین تجاری توسط آمیتیست با عملیان حرارتی ساخته می‌شود. در حقیقت ،گاهی اوقات به این سنگ تحت عملیات حرارتی آمیتیست سوخته نیز گفته می‌شود. رنگ این سنگ قیمتی از زرد تا نارنجی مایل به قهوه‌ای متغیر است. سیترین طبیعی معمولا زرد کم رنگ یا طلایی رنگ و اغلب همراه با زرد دودی مایل به قهوه ای است. نام سیترین(  Citrine ) از واژه " Citron "   که یک کلمه فرانسوی به معنای لیمو است، گرفته شده است. اگر چه رنگ این سنگ به جای زرد لیمویی بیشتر شبیه به زرد طلایی است. رنگ‌های تیره‌تر معمولا بیشتر از رنگ‌های روشن‌تر مورد توجه قرار می‌گیرند و مطلوب‌تر هستند. سیترین هنگامی که گرم می‌شود، تقریبا به رنگ قرمز در می‌آید. چون ناخالصی‌های آهن موجود در آن کاهش می‌یابد و منجر به کمتر شدن رنگ بنفش و بیشتر شدن رنگ زرد طلایی و نارنجی می‌شود. این سنگ زیبا تمایل به داشتن سیستم بلوری شش ضلعی دارد و شکل طبیعی آن ظاهری ابری و دودی دارد. در گذشته این سنگ را به عنوان " سنگ ثروت " با خود حمل می‌کردند و مردم از خواص سنگ سیترین در مشکلات معده و کاهش استرس استفاده می‌کردند.

ویژگی‌ها و خواص سنگ سیترین

در زمان استرس کم تا متوسط، این سنگ زیبا یک متحد کامل برای تنظیم مجدد انرژی شما به حالت تعادل است. این سنگ قیمتی به دلیل توانایی انتقال سریع و راحت انرژی و تسهیل انتقال انرژی از یکی به دیگری، به سنگ معامله‌گر معروف است. برای کسانی که درگیر مشاغل تجاری، به ویژه مشاغل جدید با مشتری یا شرکای جدید هستند، این سنگ زیبا می‌تواند ابزاری عالی برای دستیابی به خواسته‌های مورد نیاز باشد. سیترین همچنین نشان دهنده لذت معنوی است زیرا نور مثبت و انرژی را در اطراف هاله خود پخش می‌کند و گفته می‌شود یکی از دو بلوری است که نیازی به شارژ مجدد یا خالص‌سازی ندارند. از دیگر قدرت‌های درمانی و خواص سنگ سیترین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیترین برای بیمارانی که مشکلات ادراری و کلیوی و گوارشی دارند، مفید است.
 • همچنین سیترین به تصفیه بدن از اثرات سمی برخی داروها کمک می‌کند.
 •  سیترین یک تقویت کننده سیستم گردش خون و پاک کننده خون است و در کلیه‌ها و سایر اندام ها پردازش انجام می‌دهد.
 •  از دیگر خواص سیترین می‌توان به عبور تکانه‌های الکتریکی در سیستم عصبی اشاره کرد که عملکرد سیستم غدد درون ریز را بهبود می‌بخشد و به بدن انرژی و نیرو می‌دهد.
 • برای افرادی که به تاثیرات محیطی و عوامل خارجی حساس هستند، مفید است.
 • هضم را در طحال و لوزالمعده تحریک می‌کند.
 • گردش خون را افزایش می‌دهد و تیموس را فعال می‌کند.
 • به برطرف کردن مشکلات چشم کمک می‌نماید.
 •  یبوست را تسکین داده و به از بین بردن سلولیت کمک می‌کند.
 • خیساندن سیترین در آب خالص باعث ایجاد یک اکسیر می‌شود که گزارش شده است که سموم را از بدن آزاد می‌کند.
 • برای مشکلات قاعدگی زنان و گرفتگی عضلات بسیار مفید است، با متعادل کردن هورمون‌ها و کاهش خستگی به علائم یائسگی مانند گرگفتگی کمک می‌کند.
 • برای درمان بیماری‌های مثانه و عدم تعادل در غده تیروئید استفاده می‌شود.
 • بسیاری معتقدند که سنگ سیترین در شفای خود معنوی نیز ارزشمند است، زیرا یک پاک‌کننده و بازسازی‌کننده قوی است. این سنگ دارای فضیلت‌های خود درمانی، الهام بخشی و خودسازی است.
 • از دیگر خواص سنگ سیترین می‌توان ذکر کرد که با حمل قدرت خورشید، برای غلبه بر افسردگی، ترس‌ها و فوبیا عالی است و به کسانی که عزت نفس کم و افسردگی دارند کمک می‌کند.
 • حس خوش بینی و انرژی‌های مثبت را افزایش می دهد.
 • آگاهی خود اگاه را گسترش می‌دهد و وضوح فکر را بهبود می‌بخشد،آرامش درونی راتقویت می‌کند تا خرد درونی و ذهن برتر ظهور کند.
 • عقل و فعالیت ذهنی را تحریک می‌کند و بر مشکلاتی که ممکن است در بیان افکار و احساسات داشته باشید، غلبه می‌نماید.
 • سنگ سیترین استرس و منفی بودن را از بدن شما دور می‌کند و آرامشی توام با طراوت را برای شما به ارمغان می‌آورد و به شما کمک می‌کند بر ترس از مسئولیت غلبه کنید و خشم و تمایلات مخرب را متوقف نمائید.

منابع و مکان‌های کشف سیترین

اگرچه ذخایر سیترین در تمام جهان یافت می‌شوند،اما در بیشتر کشورهای جهان که دارای معادن و منابع سیلیس هستند، بدست می‌آید، در این میان برزیل، در تامین این سنگ، پیشرو است. نمونه‌های با کیفیت سیترین طبیعی را می‌توان در آرژانتین، بولیوی، فرانسه، ماداگاسکار، میانمار( برمه) ، نامیبیا، روسیه، اسکاتلند، اسپانیا، اروگوئه و زامبیا بدست آورد. امروزه منابع طبیعی این گوهر زیبا بسیار نادراست و سیترین تجاری بیشتر نتیجه کوآرتز وآمیتیست تصفیه شده آزمایشگاهی می‌باشد. این گوهر ارزشمند در ایران در کوه‌ها و دشت‌های مازندران، همدان، کرمان، قم، کرمانشاه و گاهی در بخش‌هایی از خراسان یافت می‌شود. در واقع سیترین در سنگ‌های آذرین( سنگهایی که تحت شرایط گرمای شدید تولید می‌شوند) و سنگ‌های دگرگونی به ویژه در گرانیت و گنیس یافت می‌شود. همچنین در رسوبات کلاسیک و بیشتر کریستال‌های خوب به عنوان معیار مواد معدنی در رگه‌های معدنی یافت می‌شوند. نمونه‌هایی از این سنگ را در شن و ماسه‌های آبرفتی نیز دیده‌اند.

قیمت و ارزش سیترین

درست مانند هر سنگ قیمتی دیگری، قیمت سنگ سیترین در هر قیراط متفاوت است. ارزش سیترین نیز توسط عوامل متعددی تعیین می‌شود، از جمله طبیعی بودن یا نبودن آن یا عملیات حرارتی که روی آن انجام شده است. معمولا سنگ‌های سیترین را برای این که به حداکثر درخشندگی و رنگ خود برسانند، برش می‌زنند. سنگ‌های عاری از هر گونه ایراد یا ضایعات قیمت بالاتری دارند. معروف‌ترین سنگ سیترین متعلق به برزیل است، زیرا این سنگ‌ها دارای رنگ‌های قرمز و نارنجی طبیعی هستند. سیترین تجاری یا آزمایشگاهی در مقایسه با سیترین طبیعی مقرون به صرفه‌تر است زیرا از انجام عملیات حرارتی بر روی آمیتیست و کوارتز ایجاد شده است. یافتن سیترین طبیعی بسیار نادر است و نمونه‌هایی که به اندازه کافی بزرگ باشند تا بتوان آن‌ها را برش داد، بدون شک بسیار گران‌تر هم هستند.  

جواهرسازی با سنگ سیترین

وضوح و درخشندگی سیترین و شفافیت زیادی که دارد، باعث شده که در صنعت جواهراسازی به عنوان یک قطعه اصلی مورد استفاده قرار گیرد. وقتی این سنگ سحرآمیز در قالب یک دستبند یا انگشتر به طور مستقیم با پوست شما ارتباط برقرار می‌کند، می‌تواند تاثیرات معجزه آسای خود را به نمایش بگذارد. نمونه‌های زیادی از سیترین وجود دارند که دارای ناخالصی‌های قابل مشاهده نیستند، به همین دلیل، تمایل کمتری برای خرید سنگ‌های سیترین با ناخالصی قابل مشاهده وجود دارد. سیترین پس از تراش و پولیش، دارای یک درخشش جذاب شیشه‌ای خواهد بود.

تراش سیترین

سنگ سیترین به دلیل داشتن سختی بالا، سفتی خوب و جلای شیشه‌ای، خواص خوبی برای جلاپذیری دارد و به همین دلیل، نمونه‌های با کیفیت آن را تحت تراش و پولیش قوی قرار می‌دهند و به این شکل، نهایت درخشندگی را در آن ایجاد می‌کنند. سیترین گوهری است که از شفاف تا مات آن را می‌توان از طبیعت بدست آورد و همین مساله در کنار تنوع اندازه‌های یافت شده، باعث گردیده که این گوهر را با تراش‌های مختلف به بازار ارائه کنند. سنگ‌های قیمتی سیترین را می‌توان در هر شکل قابل تصوری یافت، از جمله: اشک، مربع، تریلیون،دایره، بیضی، بالشتی و قلب، اما شکل بیضی و برلیانی آن از بقیه نمونه‌ها رایج‌تر است، زیرا این نوع تراش‌ها، رنگ و درخشش را بیشتر نشان می‌دهند. البته تراش‌های پله‌ای یا زمردی و تراش‌های فانتزی مانند تراش قیچی یا تراش پرتغالی نیز بسیار محبوب هستند.   

پاکسازی و نگهداری سیترین

اگر می‌خواهید بالاترین سطح درمانی را با سیترین تجربه کنید، باید همواره در تمیز نگهداشتن آن کوشا باشید. درست است که سیترین می‌تواند انرژی‌های سمی را از بین ببرد، اما این بدان معنی نیست که خود نیاز به مراقبت و پاکسازی ندارد. برای شارژ سنگ سیترین به سادگی با صابون و آب ولرم آن را تمیز کنید و سپس کاملا خشک نمائید. سعی کنید سیترین را در معرض گرمای مستقیم زیاد قرار ندهید، زیرا این سنگ به خودی خود سنگ آفتابی است و به هیچ گرمای اضافی نیاز ندارد. اگر می‌خواهید انرژی‌های بی‌نظیر سیترین خود را دوباره شارژ کنید، سحرگاه یک شمع زرد را در کنار آن روشن کنید.

کلام آخر

بسیاری معتقدند با استفاده از سیترین احساس خارق العاده‌ای را در خود احساس می‌کنید و هرگز حاضر نیستند از این انرژی چشم پوشی کنید، چرا که انرژی ناشی از آن بقدری خوشایند و زیباست که می‌خواهید هر طور شده از این قدرت تجلی استفاده کنید. وجود انرژی شگفت انگیز سیترین باعث می‌شود احساس سبکی و انعطاف‌پذیری دلنشینی در وجود شما شکل بگیرد. به طوری که به شکل ناخودآگاه شروع به جذب دوستان خوب و روابط سالم خواهید کرد، در واقع به نوعی مانند یک آهنربا تمام انرژی‌های مثبت و احساسات خوب را به سوی خود جذب می‌نمائید. ر