نماد گل رز در طلا و جواهرات چه معنایی دارد؟

آیا تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که گل رز در طراحی زیورآلات نماد چیست؟ اگر بگوییم گل‌ها بخشی از زندگی روزمره ما هستند اغراق نکرده‌ایم. فرقی نمی‌کند کجا و با چه فرهنگی رشد کرده باشیم چراکه در هرکجای این کره خاکی تقریباً برای هر رویدادی از عشق تا مرگ یک گل ویژه اختصاص داده شده است. باغ‌های گل از زمان‌های بسیار دور و در دوره‌های تاریخی مختلف به عنوان نمادهایی از زندگی در نظر گرفته می‌شدند. استفاده تمثیلی از گل‌ها قابل شمارش نیست و گذشته از ویژگی‌های زندگی، بسیاری از کشورها یک گل را به عنوان نماد ملی خود در نظر گرفته‌اند. مثلاً گل لاله برای مجارستانی‌ها بسیار خاص و معنادار است چراکه به عنوان نماد ملی این کشور شناخته می‌شود و همچنین گل خار برای اسکاتلند و گل رز برای انگلستان!

ما امروز قصد داریم در این مقاله از روبی گلد به بررسی نماد گل رز و معنا آن بپردازیم. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که در پی معنا و مفهوم طرح‌ها اقدام به خرید زیورآلات می‌کنند پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این مقاله با بررسی معنای گل رز در طراحی زیورآلات طلا همراه ما باشید.

هر رنگ از گل رز در جواهرات با چه مفهومی همراه است؟

به‌طورمعمول، گل رز با بیان عشق همراه است و عده زیادی این گل را تنها نماد و سمبلی برای بیان احساسات عاشقانه می‌دانند. با این حال، نماد گل رز بسیار گسترده است و آنها در طول تاریخ، در اشعار و متون قدیمی با معانی بسیار متفاوتی به کار برده شده است. از این گذشته رنگ و تعداد رزهایی که تقدیم می‌کنید هم در بیان معنی آن و معرفی نماد گل رز تاثیرگذارند. پس اجازه دهید پیش از اینکه به سراغ بررسی نماد گل رز در طلا و جواهرات بپردازیم ابتدا رنگ رز و معانی پشت آن را بررسی کنیم.

طبق باور عمومی که در طی سال‌ها شکل گرفته است:

  • گل رز قرمز نماد عشق و بیان احساسات عاشقانه است.
  • گل رز صورتی نماد رضایت، شادمانی، قدردانی و تحسین است.
  • رز نارنجی با معنای شور و اشتیاق معرفی می‌شود.
  • گل رز زرد نشان‌دهنده دوستی است.
  • و گل رز سفید نماد پاکی و صلح است.

نماد گل رز در طلا و جواهرات

صدها سال است که گل‌ها و به خصوص گل رز با عشق و بیان احساسات عاشقانه پیوند خورده است. طراحی گل در زیورآلات طلا و جواهرات هم از زمان ویکتوریا با هدف بیان احساسات رواج یافت. در آن زمان رز طلایی به صورت سفارشی اشکال مختلف بر روی انواع اکسسوری و زیورآلات طلا طراحی و در قالب یک گردنبند، گوشواره، انگشتر یا دستنبد هدیه داده می‌شد. اگر به نمادگرایی علاقه‌مند هستید جواهرات گل رز یکی از زیباترین و محبوب‌ترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانید با عنوان سمبل عشق و احساسات تقدیم عزیزانتان کنید و یا حتی به عنوان هدیه برای خودتان تهیه کنید.

در سرتاسر دنیا گل رز نمادی از عشق و دوستی است؛ و این مسئله بسیار معمول است که عشاق یکدیگر را با شاخه‌ای رز قرمز خوشحال می‌کنند. شاید همین موضوع اولین الهام‌بخش طراحان جواهرات بود تا برای ساخت انواع ست جواهرات با طرح گل رز اقدام کنند؛ بنابراین، اگر می‌خواهید با هدیه دادن طلا و جواهرات عشق عمیقی را به کسی ابراز کنید، انتخاب حلقه، گردنبند یا دستبند گل رز بهترین گزینه است.

معانی گل رز در افسانه‌ها

گل رز علاوه بر اینکه محبوب‌ترین نماد عشق است، در بسیاری از افسانه‌ها و اسطوره‌های باستانی نیز ردپایی از خود به جای گذاشته است که از قضا به الهام گرفتن طراحان جواهرات برای استفاده از نماد گل رز در طلا و جواهرات بسیار کمک کرد. این افسانه‌ها با معنابخشی به گل رز کمک می‌کردند تا طرح‌های خلاقانه‌تری ایجاد شود.

برای مثال افسانه آفرودیت و آدونیس در اساطیر یونان یکی از مهم‌ترین افسانه‌ها در معنابخشی به گل رز و ایجاد نماد گل رز و در طلا و جواهرات بود. بر اساس این افسانه اعتقاد بر این است که الهه عشق یک گل رز از خون و اشک او برای آدونیس ایجاد کرده است. (کمک به تبدیل گل رز به عنوان نماد و سمبلی برای عشق)

در افسانه‌ای دیگر از اساطیر رومی، الهه عشق آنها ناهید این گل را پذیرفت و آن را به نماد زیبایی و عشق تبدیل کرد. علاوه بر این، در جایی دیگر شخصیتی از این افسانه گل رز را به عنوان رشوه سکوت معرفی کرد و این باعث شد تا بعدها از این گل به عنوان نماد رازداری یاد شود.

همانطور که می‌بینید نمادگرایی در مورد این گل باعث شده تا رز با مفاهیم عمیق و افسانه‌ای به چیزی فراتر از یک گیاه زیبا تبدیل شود. چراکه معانی عمیقی مانند پاکی، زیبایی، عشق، صداقت و رازداری را به همراه دارد. ناگفته نماند که به دنبال همین معانی گل رز اکنون جایگاه والایی در فرهنگ، زندگی روزمره و حتی مد دارد.

از کجا می‌توان طلا با طرح گل رز سفارش داد؟

از آنجایی که سعی شده در مجموعه زیورآلات زنانه دست‌ساز و ماشینی روبی گلد تمام سلیقه‌ها در نظر گرفته شود، طراحی‌های بسیار متنوعی از انواع گل در این مجموعه موجود است. نماد گل در جواهرات گالری روبی در اشکال مختلفی مورداستفاده قرار گرفته شده و شما می‌توانید از میان ده ها نمونه یکی را به سلیقه خود به عنوان هدیه انتخاب کنید. از گل‌های طلائی و ساده بر روی رینگ حلقه گرفته تا ترکیبی از طلا و سنگ‌های قیمتی که طراحی‌های خاص و ویژه‌ای را پدید آورده‌اند. شما می‌توانید با ورود به گالری آنلاین روبی و دسته‌بندی محصولات زنانه، انواع دستبند طلا، گوشواره، انگشتر، گردنبند، چوکر و پابندهای طلا با طرح انواع گل را پیدا کنید.