اصول نگهداری و مراقبت از زیورآلات طلا در خانه!

زیورآلات طلا ارزشمند هستند و به همین دلیل نیاز است تا پیش از خرید با نکاتی درباره‌ی نحوه نگهداری و مراقبت از زیورآلات طلا آشنا شوید! نگهداری و مراقبت از طلا یعنی چقدر از آن استفاده کنیم؟ در کجا استفاده کنیم؟ در چه محلی از آن‌ها نگهداری کنیم و چطور آن‌ها را تمیز کنیم؟ پاسخ این چهار سوال به شما کمک می‌کند تا برای مدت زمان طولانی‌ترین شاهد همان جلای اولیه بر روی طلا و جو  اهرات خود باشید.

هرچند که زیورآلات طلا واکنش بسیار کمی با عناصر و مواد شیمیایی دارند اما به مرور زمان کدر شده و براقیت خود را از دست می‌دهند. این اتفاق برای هیچ خریداری خوشایند نیست به همین دلیل تمام کسانی که علاقه‌مند به خرید طلا هستند پیش از اینکه طلای خود را کدر ببینند به دنبال راه و روشی برای تمیز کردن طلا می‌گردند. تمیز کردن طلای کدر شده در خانه بسیار ساده است. مواد خاصی هم لازم ندارد. کمی آب و مایع ظرف‌شویی برای اینکه طلای خود را مجدداً براق ببینید کفایت می‌کند؛ اما در موارد خاص با توجه به کیفیت طلا لازم است که از روش‌های کمی تخصصی‌تر برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

در ادامه این مقاله از روبی گلد همراه ما باشید تا به تمام سوال‌ها درباره‌ی نحوه نگهداری و مراقبت از زیورآلات طلا پاسخ دهیم.

چرا باید زیورآلات طلا را تمیز کنیم؟

همان‌طور که میدانید طلای 24 عیار خالص به هیچ عنوان وارد واکش شیمیایی با عناصر و فلزات دیگر نمی‌شود پس علت حضور این لکه‌های سیاه‌رنگ بر روی زیورآلات طلا چیست؟ از آنجایی که طلای خالص نرم و انعطاف‌پذیر است برای استفاده در صنعت جواهرسازی به صورت آلیاژ یا ترکیب‌شده با فلزات دیگری از جمله نیکل، مس و نقره به کار می‌رود.

علت حضور این لکه‌های سیاه‌رنگ بر روی زیورآلات طلا واکنش شیمیایی دیگر فلزات به کار رفته در ترکیب آلیاژ طلا با اکسیژن، سولفور و رطوبت است. چراکه این فلزات هیچ‌کدام مانند طلا در واکنش شیمیایی خنثی نیستند و به مرور زمان درگیر واکنش‌های شیمیایی مختلفی می‌شوند، نتیجه این واکنش‌ها کدر شدن ظاهر طلای شماست. با این وجود می‌توان گفت هرچه طلای شما عیار بالاتری داشته باشد احتمال کدر شدن آن کمتر است.

اصول نگهداری و مراقبت از زیورآلات طلا

1.زیورآلات خود را درمعرض لوازم آرایشی و بهداشتی نگهداری نکنید

ما در مورد بدلیجات صحبت نمی‌کنیم چراکه مواد شیمیایی قاتل بدلیجات است اما این موضوع درباره‌ی زیورآلات طلا کمی بی‌اهمیت‌تر تلقی می‌شود.  گردنبند، انگشتر، نیم ست و تمامی زیورآلات طلای شما حین تماس با مواد شیمیایی مثل عطر، ادکلن، وایتکس و … جلا و برق خود را از دست داده و به مرور کدر می‌شوند. در این شرایط نیاز است تا با آبکاری جلای از دست رفته را به طلای خود برگردانید.

2.نیاز نیست همیشه از زیورآلات طلای خود استفاده کنید!

تصور عموم بر این است که زیورآلات طلا به دلیل ثابت بودن رنگ و مقاومت خوبی که از خود نشان داده‌اند باید به طور مداوم استفاده شوند و نیاز نیست آن‌ها را از سر و گردن خود باز کنید یا از دستتان درآورید! اگر زیورآلات را همیشه استفاده میکنید پس باید منتظر باشید که هر چه زودتر رنگ و جلای اولیه خود را از دست بدهد. نیاز نیست همیشه از تمامی زیورآلات طلای خود استفاده کنید؛ به خصوص اگر طرح خاصی خریده‌اید و پول زیادی بابت اجرت پرداخت کرده‌اید! سعی کنید در مواردی که از زیورآلات استفاده نمی کنید آن ها را کنار بگذارید. برای مثال تخت‌خواب جای استفاده از زیورآلات طلا نیست! زمانی که به رخت خواب میروید، زیورآلات را از خودتان جدا کنید. خوابیدن با زیورالات ممکن است باعث شکستن، ترک خوردن و یا آسیب دیدن زیورآلات شما شود.

3.از جعبه جواهرات برای نگهداری از زیورآلات کمک بگیرید!

سعی کنید جواهرات و زیورآلات خود را جداگانه مانند جعبه جواهرات نگهداری کنید و به این طریق از آسیب دیدن یا گره خودن آن‌ها جلوگیری کنید. شما نباید زیورآلات طلای خود را بر روی هم انباشته کنید، این روش نگهداری اصولی نیست و به زیورآلات شما به خصوص به زنجیرها آسیب می‌زند. این نکته را هم فراموش نکنید، شما نباید به هیچ وجه زیورآلات طلا و گران قیمت خود را با بدلیجات در یک جعبه نگهداری نکنید تا رنگ و لعاب خود را از دست ندهند. حدالامکان سعی کنید جعبه ای که برای نگهداری استفاده می‌کنید در داشته باشد تا دور از گرد و غبار هوا باشد.

4.زیورالات خود را پس از هربار استفاده تمیز کنید!

بعد از هر بار استفاده ممکن است از کرم پوست یا عرق یا آب یا غیره بر روی گوشواره ، دستنبد، گردنبند، انگشتر شما باقی بماند و به مرور زمان باعث کدر شدن آن شود. رعایت این نکته ضروری نیست ولی اگر بعد از هربار یا چند بار استفاده زیورالات خود را تمیز کنید طول عمر آنها بیشتر شده و رنگ و لعاب خود را از دست نخواهند داد. اما چطور باید برای تمیز کردن زیورآلات طلا اقدام کرد که آسیبی به آن‌ها وارد نشود؟

بایدها و نبایدها در تمیز کردن جواهرات طلا

·جواهرات را قبل و بعد از تمیز کردن خیس کنید

متخصصان روبی توصیه می‌کنند چنانچه می‌خواهید طلای شما به بهترین شکل تمیز شود ابتدا آن را در آب معمولی یا سرد به همراه چند قطره مایع ظرف‌شویی خیس کنید، همچنین می‌توانید در این مرحله از محلول‌های پاک کننده اختصاصی طلا استفاده کنید. پس از انجام این مرحله در آخر یک‌بار هم طلای خود را در آب گرم به مدت 5 تا 10 دقیقه دیگر خیس کنید.

·از پارچه‌های مخصوص برای براق شدن طلا استفاده کنید

از آنجایی که زیورآلات طلا هر چند وقت یک‌بار کدر می‌شوند شما می‌توانید با خریداری پارچه‌های مخصوص هر چند هفته یک‌بار سطح طلای خود را صیقل داده و برق بیندازید.

·در مورد شیوه تمیز کردن سنگ‌های قیمتی از یک متخصص کمک بگیرید

هر سنگ یا نگین ویژگی‌های خاص خودش را دارد بنابراین توصیه می‌کنیم از جواهرفروش خود در مورد بهترین روش برای تمیز کردن سنگی گه در طراحی زیورآلات شما به کار رفته پرس‌وجو کنید؛ اما به طور معمول برای براق شدن انواع سنگ می‌توانید از پارچه‌های مخصوص صیقل دادن استفاده کنید.

·از محلول‌های شوینده قوی استفاده نکنید

توجه داشته باشید که برای تمیز کردن طلا نباید از محلول‌های شوینده قوی استفاده کرد. در عوض صابون‌های سبک و شوینده‌های خانگی فاقد سولفات گزینه‌های مناسبی برای تمیز کردن زیورآلات طلا در خانه هستند.

·از برس بزرگ و سخت استفاده نکنید

هنگام تمیز کردن جواهرات طلا و پلاتین، بهتر است از یک مسواک جدید، به اندازه مسواک کودک که موهای نرمی دارد استفاده کنید.

هم‌چنین می‌توانید مقاله تمیز کردن طلا با روش های خانگی را در مجله روبی مطالعه کنید.

طلای کدر شده را در خانه برق بیندازید!

تمیز کردن جواهرات در خانه بسیار آسان است. هرچند که محصولات تخصصی متنوعی برای این کار وجود دارد اما بهترین و ارزان‌ترین شیوه برای تمیز کردن طلا همان استفاده از ترکیب آب و مایع ظرف‌شویی است. برای این کار:

  1. چند قطره مایع ظرف‌شویی را با آب مخلوط‌کنید. توجه کنید که مایع ظرف‌شویی شما باید بدون سولفات باشد.
  2. طلای خود را برای یک ربع داخل این محلول تمیزکننده قرار دهید. این کار تمام کثیفی‌ها را از طلای شما جدا می‌کند.
  3. در مرحله سوم بهتر است از یک مسواک نرم مانند مسواک کودک برای تمیز کردن طلای خود استفاده کنید. به این صورت که مسواک را به همان محلول شستشو آغشته کرده به آرامی روی طلای خود بکشید. روی قسمت‌های کدر شده را بیشتر برس بزنید اما حواستان باشد که این کار باید به آرامی انجام شود.
  4. بعد از برس زدن طلای خود را آبکشی کنید تا اثرات مایع ظرف‌شویی از روی آن شسته شود. سپس آن را با یک حوله نرم یا دستمال بدون پرز خشک کنید.

تعداد دفعات تمیز کردن طلا در طول سال به نحوه استفاده شما و عیار آن طلا بستگی دارد. هرچه عیار طلا پایین‌تر و میزان استفاده شما از آن بیشتر باشد طلای شما به دفعات بیشتری تمیز کردن نیاز دارد. پیشنهاد ما این است که جواهرات خود را هر چند هفته یک‌بار با توجه به میزان کدورت و سیاه‌شدگی تمیز کنید. این مدت ممکن است برای بعضی جواهرات سه تا چهار هفته و برای بعضی دیگر تا ده هفته و یا حتی بیشتر طول بکشد.

چیزی که اهمیت دارد این است که از تمیز کردن مداوم و بی‌دلیل پرهیز کنید زیرا این کار باعث می‌شود آلیاژ طلا با سرعت بیشتری از بین برود؛ و همچنین سعی کنید این عمل را به آرامی با مواد شوینده بدون سولفات، برس و حوله نرم انجام دهید. در این صورت طلای شما با تمیز کردن آسیب نمی‌بیند.