چند ترفند برای تغییر سایز انگشتر

در هنگام خرید زیورآلات، تعیین سایز یکی از آیتم‌های مهم و اساسی است که اگر به آن دقت لازم را نداشته باشید، بعدها مجبور به تغییر سایز آن خواهید شد. یکی از این زیورآلات انگشتر می‌باشد، که در انتخاب آن باید بسیار دقیق عمل نمائید. چیزی که برخی افراد خیلی به آن توجه نمی‌کنند این است که سایز انگشتان شما بر اثر تغییرات آب و هوایی، کم و زیاد شدن وزن، بارداری و مواردی از این دست، دچار تغییر می‌شود. برای همین دست یافتن به یک اندازه حقیقی تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد. بهترین زمان برای تعیین سایز انگشت، بعد از ظهرها یا شب‌ها می‌باشد، در این بازه زمانی شاید بتوانید به سایز درستی از انگشتر خود دست پیدا کنید. با این حال ممکن است به هر دلیلی شما نیاز به کوچک یا بزرگ کردن سایز انگشتر خود داشته باشید، این کار را هم می‌توانید به دست متخصصان این امر بسپارید، هم می‌توانید خودتان انجام دهید، در ادامه شما را با هر دو روش آشنا خواهیم کرد.

 

چرا سایز انگشتر مهم است

شاید از خو بپرسید که چه اهمیتی دارد که انگشتر حتما سایز انگشت باشد؟ اگر نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟ در جواب باید گفت، وقتی در انتخاب سایز درست دقت نکنید، در نهایت می‌تواند نتایجی چون گم شدن انگشتریا آسیب رساندن به انگشت شما را در پی داشته باشد. به عنوان مثال وقتی انگشتری برای دستان شما بزرگ یا گشاد است، دائم در طول انگشت شما حرکت می‌کند و احتمال این که از دست شما بی‌افتد و گم شود زیاد است. همچنین اگر انگشتر برای دستان شما تنگ باشد، ممکن است در انگشت شما گیر کرده و تنگی آن مانع از جریان خون در انگشت شود که در نتیجه باعث کبودی و ورم انگشت و آسیب دیدن آن می‌‍شود، جدای ازاین که، در این شرایط خارج کردن انگشتر از انگشتان شما خود مشکلات و دردسرهای دیگری به همراه خواهد داشت. بنابراین، روش منطقی این است که همیشه انگشتر را بر اساس سایز دست خود خریداری کنید. بهترین سایز انگشتر، سایزی است که به درستی در انگشت جا بگیرد و حرکت زیادی نداشته باشد.

 

روش‌های مختلف سایز کردن انگشتر

سایز کردن انگشتر مانند بسیاری از کارهای دیگر به روش‌ها و متدهای مختلفی اعم از خانگی و تخصصی صورت می‌گیرد. بدون شک روش تخصصی یا در واقع کمک گرفتن از افراد حرفه‌ای و آموزش دیده این کار بهترین گزینه و بی‌دردسرترین راه می‌باشد، با این حال گاهی ممکن است شما به این افراد دسترسی نداشته باشید، یا ترجیح دهید خودتان مشکل‌تان را حل کنید، در آن صورت نیز راه‌کارهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده نمائید.

تغییر سایز انگشتر توسط افراد حرفه‌ای

بهترین و مطمئن‌ترین راه حل برای تغییر سایز انگشتر طلا که با کم‌ترین آسیب و در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت می‌گیرد، مراجعه به افراد متخصص و حرفه‌ای این کار می‌باشد. این راه کار خود به شیوه‌ها و روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

روش برش و جوشکاری

یکی از روش‌های حرفه‌ای سایز کردن انگشتر، برش و جوشکاری است، که در واقع امن‌ترین و مطمئن‌ترین روش می‌باشد. برای کوچک کردن سایز انگشتر، طلاساز با کمک برش دادن، انگشتر را به دلخواه مشتری کوچک کرده و مجدد با جوشکاری و در نهایت هویه‌کاری قسمت مورد نظر، انگشتر را به سایز مورد نظر می‌رساند. اما اگر بخواهد انگشتر را بزرگ‌تر کند، مجدد بعد از برش دادن حلقه آن را می‌کشد تا به اندازه دلخواه برسد سپس فاصله ایجاد شده را با آلیاژ دیگری پر خواهد کرد و در نهایت سایز دلخواه مشتری را ایجاد می‌نماید.

گوی‌های فلزی برای کوچک کردن انگشتر

تغییر سایز انگشتر با گوی فلزی

یکی از روش‌های غیردائمی و مقرون به صرفه استفاده از زائده‌های گوی مانند و برجسته در داخل رکاب انگشتر می‌باشد. در این روش طلاساز به کمک دو دایره برجسته و کوچک که می‌تواند از آلیاژهای دیگری به جز طلا هم باشد، استفاده کرده و در داخل رکاب آن‌ها را تعبیه می‌کند و با این کار باعث کوچک‌تر شدن سایز انگشتر تا حدود نیم سایز می‌گردد.این روش علاوه براین که بسیار اقتصادی است، چون به ساختار اصلی انگشتر دست نمی‌زند، بسیار کاربردی هم هست. مخصوصا برای انگشترهای جواهر که با تغییر سایز آن‌ها ممکن است خدشه‌ای به نگین کار شده بر روی آن‌ها وارد شود، این روش بهترین گزینه خواهد بود. البته لازم به ذکر است که دست برخی افراد ممکن است به واسطه وجود این گوی‌های اضافی در انگشتر، اذیت شود، برای همین توصیه می‌کنیم قبل از این که این روش را انجام دهید، یک انگشتر با شرایط مشابه را تست کنید، اگر مشکلی با ساختار آن نداشتید، این روش را استفاده نمائید.

کوچک کردن با کمک حلقه داخلی

اگر به دنبال یک راه حل ساده هستید، که کمترین آسیب و اذیت را داشته باشد و در عین حال به ساختار اصلی انگشتر صدمه‌ای وارد نشود، پیشنهاد ما استفاده از روش حلقه داخل رکاب انگشتر می‌باشد. در این روش طلاساز و فرد متخصص یک حلقه فلزی شبیه نعل اسب که خاصیت فنری هم دارد، در داخل رکاب نصب می‌کند، که باعث کوچک‌تر شدن سایز انگشتر شده و در عین حال بسیار راحت می‌توان از انگشتر استفاده کرد. این روش یکی از ساده‌ترین راه حل‌های کوچک کردن انگشتر می‌باشد که بسیار کاربردی و راحت است.

قفل و لولا راه حل دیگر کوچک کردن انگشتر

روش قفل و لولا یکی دیگر از روش‌های کوچک کردن انگشتر است که جزو روش‌های خاص محسوب می‌شود و قبل از انجام آن بهتر است یبار هم که شده نمونه‌ای از آن را درانگشت خود تست نمائید. در این روش در قسمت پایین رکاب انگشتر یک لولا و قفل تعبیه می‌کنند تا فرد بتواند به راحتی با باز و بسته کردن آن، سایز انگشتر را مطابق نیاز خود تغییر دهد. با این روش انگشتر قابلیت کوچک‌شدن تا چندین سایز را دارد، اما به دلیل این که در واقع با این کار یک زائده اضافی در داخل انگشتر قرار می‌گیرد که ممکن است باعث آزار دست شما شود، برای همین در ابتدا پیشنهاد کردیم که قبل از انجام قطعی آن، نمونه‌ای از آن را تست کنید.

ترفندهای خانگی تغییر سایز انگشتر

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم دو روش برای تغییر سایز انگشتر وجود دارد، یک روش تخصصی و یک روش خانگی، در این قسمت روش‌های خانگی را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم. پیش از آن که روش‌ها را با هم مرور کنیم، باید بگوئیم که این راه حل‌ها همگی کاربردی نیستند و پیش از انجام آن‌ها نسبت به امن بودن روش برای جواهر خود مطمئن شوید، در غیر این صورت ممکن است باعث آسیب جبران ناپذیری شوید.  

حلقه پلاستیکی

اولین ترفند برای تغییر سایز انگشتر طلا در منزل این است که از تنظیم کننده‌های پلاستیکی استفاده کنید. محصولاتی از جنس سیلیکون که بین انگشتر و انگشت شما قرار می‌گیرند و بسیار پرکاربرد هستند. چون به واسطه آن‌ها انگشتر شما به سایز دلخواه کوچک خواهد شد. تنها مشکلی که ممکن است با آن‌ها داشته باشید این است که به خوبی فضای بین انگشت و انگشتر را پر نکنند و انگشتر به راحتی از دست شما خارج شود.

نخ  قرقره راه حل ساده و کم هزینه

ارزان‌ترین و دردسترس‌ترین راه حل ترفند خانگی، استفاده از نخ است. در واقع این روش قدیمی‌ترین راه حل کوچک‌کردن انگشتر به شمارمی‌آید. کافی است کمی حوصله به خرج دهید و با پیچیدن نخ به دور قسمت پایینی رکاب انگشتر، سایز دلخواه خود را ایجاد نمائید. این روش علی رقم کاربردی بودنش، به زیبایی و جذابیت ظاهری انگشتر شما لطمه می‎زند و نمای جالبی ندارد، اما اگر راه چاره دیگری نداشته باشید، به طور موقت مشکل را حل خواهد کرد.    

استفاده از چسب حرارتی

استفاده از چسب حرارتی برای کوچک کردن انگشتر علی رقم این که روش پرکاربردی محسوب می‌شود، کمی هم خطرناک و سخت است، چرا که اگر کارکردن با چسب حرارتی را بلد نباشید ممکن است باعث سوختگی خود شوید، از طرف دیگر به دلیل این که این چسب مایع است ممکن است کنترل آن سخت باشد، در نتیجه اگر می‌خواهید از این روش برای کوچک کردن انگشتر خود استفاده کنید باید دقت و ظرافت زیادی داشته باشید.

چسب سیلیکون ترفند دیگر روش خانگی

این روش هم شبیه ترفند چسب حرارتی است، با این تفاوت که اول باید انگشتر خود را تمیز با آب و صابون بشوئید و با حوله بدون پرز خشک کنید، سپس با کمک چوب کبریت یا خلال دندان، یک لایه چسب سیلیکون یا چسب آکواریوم را به آرامی به سطح زیرین انگشتر بمالید. ضخامت چسبی که استفاده می‌کنید، در واقع سایز مد نظر شما را تامین خواهد کرد. اگر در زمان انجام کار، چسب به قسمت‌های کناری انگشتر مالیده شود، حتما باید قبل از خشک شدن با دستمال مرطوب پاک کنید. برای همین در هنگام انجام کار باید بسیار دقت و ظرافت به خرج دهید. بعد از اتمام کار باید اجازه دهید تا چسب کاملا خشک شود، مدت زمانی که طول می‌کشد چسب خشک شود، به نوع و کیفیت چسب بستگی دارد، گاهی اوقات این زمان انتظار ممکن است تا دو روز هم به درازا بکشد، صبور باشید تا از نتیجه کار لذت ببرید.

روش‌های خانگی بزرگ کردن انگشتر

ترفندهای بزرگ کردن سایز انگشتر مانند کوچک کردن آن متنوع نیست و نمی‌توان خیلی راحت آن را انجام دارد، همانطور که در بالا گفتیم در سیستم حرفه‌ای و تخصصی از روش برش و جوش دادن برای بزرگ کردن انگشتر هم استفاده می‌کنند، اما در روش خانگی دو ترفند وجود دارد، که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد:

  • استفاده از سنبه و چکش، یکی از این راه حل‌ها است که خیلی پیشنهاد نمی‌کنیم، اما اگر می‌خواهید بدانید روش کار به چه شکل است باید بگوئیم که، ابتدا روی سطح انگشتر را صابون بمالید، سپس به کمک یک سنبه مخروطی فلزی که سطح یکنواختی دارد و با کمک یک پتک می‌توانید سایز انگشتر را بزرگ کنید. در این روش باید انگشتر را درون مخروط قرار داده با کمک پتک به آرامی  و یکنواخت به دور تا دور آن ضربه بزنید، تا به سایز دلخواه خود برسید.
  •  استفاده از انبردست، روش دوم بزرگ‌کردن سایز انگشتر می‌باشد، در این روش ابتدا قسمتی از سطح زیرین انگشتر را علامت می‌زنید، سپس آن قسمت را برش داده و با کمک انبردست سایز دلخواه خود را ایجاد می‌کنید و درنهایت با کمک سوهان لبه‌های تیز انگشتر را صاف می‌نمائید تا دست شما را نخراشد.

توصیه‌های مهم در هنگام تغییر سایز انگشتر

چیزی که در وهله اول باید بدانید این است که عوامل زیادی مانند چاقی و لاغری، نواسانات دمای محیط، تغییرات آب و هوایی، بارداری و ... همگی می‌توانند در تغییر سایز انگشتر شما تاثیرگذار باشند، بنابراین با هر تنگ و گشاد شدن سایز انگشتر، فوری به دنبال اصلاح آن نباشید، چرا که برخی از روش‌ها خود می‌تواند استحکام انگشتر را به خطر بی‌اندازد، به طور مثال، استفاده از برخی از روش‌ها در سیستم تخصصی علی رقم این که کاربردی است اما باعث می‌شود که انگشتر از حالت اولیه و اصلی خود خارج شود، مانند روش برش و جوشکاری، در این روش محلی که بردیده و دوباره هویه‌کاری شده، بسیار ضعیف و حساس است، اگر فشار زیادی روی آن بخش وارد شود، احتمال شکستن و خراب شدن انگشتر وجود دارد، مخصوصا اگر از آن ناحیه انگشتر را بزرگ کرده باشند، در نتیجه باید بسیار با دقت و محتاط با انگشتر تغییر یافته بخورد کرد. همچنین باید بدانید اگر چه ترفندهای خانگی ارزان و مقرون به صرفه هستند، اما به هیچ عنوان روشی ایمن و عقلانی به شما نمی‌آیند و ممکن است باعث آسیب به انگشتر شما شوند، بنابراین بهتر است برای حل مشکلات خود از افراد متخصص و حرفه‌ای کمک بگیرید تا کمترین ریسک و خطر را به دنبال داشته باشد.

کلام آخر

شاید شما هم ضرب المثل " هر کسی را بهر کاری ساخته‌اند " را زیاد شنیده باشید. از آنجایی که انگشترها مخصوصا از نوع طلا و جواهر از نظر قیمتی بسیار ارزشمند هستند، به شما پیشنهاد می‌کنیم که به جای آنکه پای خود را در کفش طلاسازان حرفه‌ای و متخصص کنید و خودتان در منزل اقدام به کوچک کردن انگشتر خود نمائید، به طلافروشی‌های معتبر و متبحر مراجعه کرده و اجازه دهید، افراد کاربلد و زبده با هنر خود سایز دلخواه شما را ایجاد کرده بدون آن که خدشه‌ای به انگشتر شما وارد کنند.