چند ترفند برای بازکردن گره زنجیر و گردنبند

مراقبت از لباس‌ها و اکسسوری‌ها از اصول اولیه مد و فشن بوده و همانطور که می‌دانید جواهرات از گران‌ترین و با ارزش‌ترین اکسسوری‌های زنانه محسوب می‌شوند. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که امروزه می‌تواند باعث شود تا استفاده از زیوآلات برای شما سخت‌تر شود، گره خوردن زنجیر و گردنبند است. زیورآلات به خصوص برای بانوان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و باید با دقت بسیار زیادی مورد استفاده قرار گیرند تا دچار مشکل نشوند. اما گره خوردن گردنبند یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که معمولا در استفاده از گردنبند روی می‌دهد. این مشکل زمانی حاد می‌شود که به دلیل ظرافت بالای یک زنجیر یا گردنبند ، ممکن است که در هنگام بازکردن گره، گردنبند دچار مشکل یا حتی شکستگی شود. گاه گره بقدری پیچیده است که بازکردن آن غیرممکن به نظر می‌رسد و تقلای شما برای بازکردن گره وضع را بدتر می‌کند. اگرگره را اصولی و با روش درست باز نکنید ممکن است زنجیر و گردنبند شما آسیب ببیند و مجبور به قطع کردن زنجیر شوید. در صورتی که شما هم چنین تجربه‌ای را تا به حال داشته‌اید، در ادامه می‌توانید با ما همراه شوید و اطلاعات بیشتری را در این خصوص به دست آورید. در این مقاله می‌خواهیم چند ترفند برای بازکردن گره زنجیر و گردنبند، به شما معرفی کنیم.  

راه کارهایی برای پیشگیری از گره‌ خوردن زنجیر و گردنبند

آنچه که باید در مورد روش‌های نگهداری صحیح و اصولی از جواهرات بدانیداین است که، زیورآلات از هر نوعی که باشند باید در جعبه‌های مخصوص به خود و به صورت جداگانه نگه‌داری شوند. این مسئله از اهمیت بسیار زیادی برخودار است. اگر جعبه جواهرات در دسترس ندارید برای نگهداری زیورآلات خود بخصوص گردنبند و زنجیر، می‌توانید از راه کارهایی که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد استفاده نمائید. با رعایت چند نکته ساده به راحتی می‌توانید از آسیب دیدن انواع زیورآلات و وقت صرف کردن برای رفع مشکل ناشی از آن‌ها پیشگیری کنید. ساده‌ترین روش نگه‌داری، مراقبت اصولی و صحیح از زیورآلات است.  

پیشگیری از گره خوردن گردنبند و زنجیر با نی

یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش‌ها برای پیشگیری از گره خوردن انواع زنجیر و گردنبند، استفاده از نی می‌باشد. به این صورت که قفل گردنبند یا زنجیر را باز کنید، یک سر آن را درون نی درشت رد کنید و سپس قفل آن را دوباره ببندید. نی مانع از برخورد قسمت‌های مختلف زنجیر به یکدیگر شده و در نتیجه از گره خوردن گردنبند پیشگیری می‌کند. 

استفاده از پایه نگهدارنده زیورآلات

البته باید اشاره کنیم این روش برای گردنبندهای زنجیری باریک و بدون آویز مناسب است و نمی‌توان برای سینه ریز، گردنبندهای پهن، مدل‌های کارتیه درشت یا زنجیر‌های درشت از آن استفاده کرد. برای جلوگیری از افتادن گره، می‌توانید از پایه‌های مخصوص زیورآلات برای آویختن گردنبندها استفاده کنید. این امر کمک می‌کند تا گردنبندها به صورت جدا از قلاب‌های استند آویزان باشند و در خود با یکدیگر گره نخورند.

استفاده از اسپیسر گردنبند

هنگامی که از گردنبندهای چند لایه استفاده می‌کنید، اگر زنجیرها نازک باشند، امکان دارد روی گردن شما گره بخورند، یک راه حل خوب برای پیشگیری از این امر استفاده از اسپیسر گردنبند است. اسپیسر از دو میله‌ی مجزا ساخته شده که در هم چفت می‌شوند. یک میله دارای حلقه‌هایی است که باید قفل گردنبند‌ها را به آن‌ها متصل کنید و سردیگر زنجیرها به میله‌ی دوم متصل می‌شود.

استفاده از کیسه پلاستیکی

اگر قصد دارید به سفر بروید و تمایل دارید که گردنبند خود را همراه خود ببرید، می‌توانید آن را درون پلاستیک کوچکی قرار دهید به طوری که قفل زنجیر بیرون پلاستیک بماند، بهتر است پلاستیک را محکم کنید و مطمئن شوید که گردنبند به هیچ عنوان تکان نمی‌خورد.

روش های بازکردن گره گردنبند و زنجیر که باید بدانید

حال که با اصول و راه‌کارهای مراقبت از زیورآلات و روش‌های مختلف پیشگیری از گره خوردن گردنبند و زنجیر آشنا شدید، باید به سراغ راه حل گره خوردن این مدل زیورآلات برویم. باز کردن گره گردنبند و زنجیر کار چندان آسانی نیست، مخصوصا اگر زنجیر گردنبند بلند و ظریف باشد که در این صورت کار به مراتب سخت‌تر هم می‌شود. گاهی در هنگام باز کردن زنجیر دچار خطاهایی می‌شویم که باعث تنگ‌تر شدن گره می‌شود. حتی ممکن است تلاش‌هایمان اثر عکس داشته باشد و منجر به پاره شدن زنجیر گردد. در چنین مواقعی باید بدانیم که چگونه گره گردنبند خود را باز کنیم تا آسیبی به آن وارد نشود. در زیر چند روش کاربردی و ایمن، جهت بازکردن انواع گره‌ گردنبند و زنجیر را به شما پیشنهاد می دهیم.   

استفاده از روغن برای بازکردن گردنبند

پیش از شروع به انجام این کار، باید گردنبند خود را روی یک سطح صاف مانند میز قرار دهید که استحکام لازم را داشته باشد. این کار باعث می‌شود که بازکردن گره برای شما آسان‌تر انجام شود. در این خصوص باید به نکات و راهنمایی‌های زیر توجه داشته باشید:

  • محل انتخابی باید نور کافی داشته باشد و زمانی که گره‌ها بسیار کوچک هستند، ممکن است که تشخیص آن‌ها در محیط‌های کم نور بسیار مشکل باشد.
  • بر اساس نوع رنگ گردنبند خود باید میز رنگ متضاد داشته باشد، برای مثال برای گره گردنبند تیره باید از میز سفید و در صورتی که گردنبند شما به رنگ روشن است، از میز تیره رنگ استفاده نمائید.
  • گردنبند را روی میز قرار دهید و قفل آن را باز کنید. هیچ‌گاه در طول انجام این کار فشار زیادی به گردنبند وارد نکنید، چرا که چنین کاری باعث می‌شود تا گره‌ها محکم‌تر شوند یا گردنبند شما پاره شود.
  • از روغن زیتون یا روغن بچه برای بازکردن گره‌ها استفاده کنید، میزان کمی روغن را برروی گره‌ها بریزید و سپس می‌توانید گردنبند را حرارت دهید تا گره‌ها منبسط شده و امکان بازی کردن گردنبند فراهم شود. از نظر ایمنی هم خیال‌تان راحت باشد که روغن بچه یا روغن زیتون به گردنبند‌ها هیچ آسیبی نمی‌رسانند و برای بافت زنجیر هیچ خطری به دنبال ندارند.
  • از دو سوزن نوک تیز استفاده کرده و گره‌های شل شده را به سمت طرف مقابل بکشید، این کار باعث می‌شود تا بتوانید به سادگی گره‌ها را باز کنید. در تمامی مراحل خونسردی و آرامش خود را حفظ نمائید.
  • راه دیگری که می‌توانید بعد از اضافه کردن روغن انجام دهید این است که، گردنبند خود را در یک ظرف کوچک در بالای یک وسیله ارتعاشی مانند ماشین لباسشویی قرار دهید و اجازه دهید گردنبند چند دقیقه روی آن بماند. ارتعاشات به جابجایی و تکان‌دادن گره گردنبند کمک می‌کنند. پس از مدتی تکان دادن گردنبند را از ظرف خارج کرده و گره را بین انگشتان خود بمالید. در این مرحله گره گردنبند باید به اندازه‌ای گشاد باشد که با انگشتان شما جدا شود.
  • در آخر برای از بین بردن باقی مانده روغن، گردنبند خود را در محلول تمیز کننده‌ای که شامل کمی شوینده ملایم و آب است آغشته کرده و مالش دهید و سپس گردنبند خود را با آب تمیز بشورید و با حوله کاغذی به آرامی خشک کنید. همچنین می‌توانید از تمیز کننده‌ی مخصوصی که برای جواهرات در بازار وجود دارد، جهت پاک کردن گردنبند استفاده کنید.

باز کردن گره گردنبند با پیچ گوشتی

روش بعدی که به شما پیشنهاد می‌کنیم یکی از ساده‌ترین راه‌های باز کردن گره گردنبند است، اما باید در این روش بسیار با دقت عمل کنید، چون ممکن است باعث آسیب به گردنبند شوید. برای استفاده از این روش ابتدا سطحی را انتخاب کنید که بر روی آن خش نیافتد، بنابراین میز نهار خوری یا میز کار گزینه خوبی نیست، مگر این که با یک لایه محافظ آن را بپوشانید. همچنین دقت کنید خود پیچ گوشتی به گردنبند آسیب نزد، سپس قسمت نوک تیز پیچ گوشتی ریز را درون گره‌های زنجیر یا گردنبند قرار دهید و با عقب و جلو بردن پیچ گوشتی، گره‌ها را باز کنید. وقتی گره‌ها شل شدند می‌توانید از انگشت دست‌تان هم برای باز کردن گره استفاده کنید.  

استفاده از پودر بچه برای بازکردن گره

ترفند دیگری که می‌توانید برای بازکردن گره گردنبند بکار ببرید، استفاده از پودر بچه است. خیال‌تان راحت باشد پودر بچه هم مانند روغن‌بچه هیچ آسیبی به گردنبند شما وارد نمی‌کند. برای این منظور پودر بچه را روی محل گره بریزید و با کمک انگشت پودر را به تمام نقاط گردنبند بمالید و مطمئن شویدکه تمام قسمت‌های گره به آن آغشته شده است. سپس محل گره را بیابید و با کمک دو سوزن نوک تیز برای شل کردن گره ها اقدام کنید. سوزن ها را در محل گره قرار دهید و از هم دور کنید تا گره‌ها شل شوند، در نهایت با دست می‌توانید گره‌ها را باز کنید. پس از انجام کار با استفاده از مایع شستشوی ملایم و آب اقدام به شستن گردنبند و زنجیر خود نمائید و در آخر با حوله کاغذی با ظرافت گردنبند را خشک کنید.

بازکردن قفل زنجیر

پس از فراهم کردن زمینه‌های لازم برای بازکردن گره، اولین کاری که باید انجام دهید، بازکردن قفل گردنبند است. اگر چند رشته گردنبند مجزا در هم گره خورده‌اند، باید قفل تک تک آن‌ها را باز کنید. این کار باعث می‌شود تا گردنبند آزاد شود و راحت‌تر بتوانید گره را باز گنید. گره خوردن چندین گردنبند در هم به خاطر انباشه کردن آن‌ها رو هم درون یک کیسه یا جعبه اتفاق می‌افتد. در نهایت با استفاده از یکی از روش‌هایی که ذکر شد اقدام به باز کردن گره‌ها نمائید.

شستن گردنبند بعد از اتمام کار

پس از بازکردن گره گردنبند به منظور از بین بردن روغن یا پودر بچه‌ای که استفاه کرده‌اید، بهتراست محلول رقیقی از آب ولرم و مایع ظرفشویی یا صابون ملایم تهیه کنید و گردنبند را درون آن قرار دهید. با کمک دست خیلی آرام و با ملایمت روی سطح گردنبند بکشید تا روغن یا پودر بچه از روی آن پاک شود، در نهایت آن را با آب تمیز بشورید و با حوله کاغذی یا هر حوله بدون پرز دیگر، خشک نمائید.

 کلام خر

در این مطلب هر آنچه لازم بود در مورد روش‌های باز کردن گره گردنبند و پیشگیری از گره خوردن آن بدانید را برایتان توضیح دادیم. شما می‌توانید یکی از این روش‌ها را امتحان کنید و اگر نتیجه نگرفتید همه روش‌ها را یکی یکی تست کنید و اگر باز هم نتیجه نگرفتید، باید به یک تعمیر کار جواهر متخصص مراجعه کنید تا کار باز کردن زنجیر را برای شما انجام دهد  یا اگر زنجیر در این فرآیند آسیبی دید آن را تعمیر کند.