علت تغییر رنگ مروارید اصل چیست؟ روبی پاسخ می‌دهد!

یکی از نگرانی‌های مردم زمان خرید مروارید و به خصوص مروارید اصل و طبیعی زرد شدن آن است، اگر اهل طلا و جواهرت باشید و مقالات مربوط به جواهرات را دنبال کنید حتما به مقالاتی پیرامون زرد شدن مروارید برخورده‌اید! این امر برای هیچکس خوشایند نیست! به همین دلیل بر آن شدیم تا در مقاله‌ای از روبی گلد به بررسی علت زرد شدن و تغییر رنگ مروارید اصل و نحوه برطرف کردن آن بپزدازیم. با ما همراه باشید.

مروارید چطور ایجاد می‌شود؟

مرواریدها نمونه بارزی از زیبایی و جادوی حیرت‌انگیز طبیعت هستند. در واقع آن‌ها را محصول جانبی یک مکانیسم دفاعی خارق‌العاده می‌دانند که توسط صدف‌ها و نرم‌تنان دیگر اجرا می‌شود. وقتی کوچک‌ترین سنگ‌ریزه یا پوسته‌های سخت به درون صدف یا بدن نرم‌تنان وارد شود آن‌ها به صورت غریزی نسبت به این ماده محرک واردشده واکنش دفاعی نشان می‌دهند. در واقع با ورود محرک بدن نرم صدف آسیب‌دیده و ماده‌ای شیری به نام nacre از بافت بدنش ترشح می‌شود. این ماده برای عایق بدنی گوشت نرم و لطیف صدف در مواجه با جسم سخت تولیدشده تا از او محافظت کند.

بخش حیرت‌انگیز ماجرا اینجاست که صدف این ماده را در بدن خود می‌چرخاند تا در نهایت یک لایه محافظ و ضخیم ساخته شود. این لایه محافظ همان چیزی است که در آخر منجر به ساخت مرواریدی ارزشمند در بدن صدف می‌شود. جالب است نه؟ طبیعی است که محصول نهایی چنین فرایند پیچیده و زمان بری تا این اندازه ارزشمند و گران‌قیمت باشد. حالا اگر این جواهر گرانقیمت زرد شد باید چه کنیم؟ اصلا علت زرد شدن جواهر مروارید چیست؟

احتمالاً در مورد زرد شدن مروارید چیزهایی شنیده‌اید یا احتمالاً این سوال برایتان پیش آمده که چگونه می‌توان از این مشکل پیشگیری کرد؟ در وهله اول باید بگوییم که کاملاً طبیعی و نرمال است که مروارید سفید زرد شود و درخشش و جلای خود را از دست دهد. دلیل این امر هم این است که مواد طبیعی در معرض هوا دچار تغییرات ساختاری می‌شوند. باید بدانید که زرد شدن مروارید به این معنی نیست که این گوهر، مصنوعی یا غیرطبیعی است؛ درست برعکس، اگر جواهر مرواریدی شما در گذر زمان دچار زردی شود، یعنی سنگ آن کاملاً اصل و طبیعی است زیرا مروارید مصنوعی است که همیشه سفید و براق می‌ماند.

زردی مروارید، تغییر رنگ یا طبیعت؟

پس از رسیدن خبرهای زرد شدن مروارید عده‌ای بر آن شدند که بررسی کنند آیا هر مروارید زردی نتیجه تغییر رنگ است یا به صورت طبیعی نیز در طبیعت یافت می‌شود. درست است که مروارید سفید ممکن است در گذر زمان زرد شود اما باید بدانید که برخی مرواریدها به طور طبیعی زردرنگ هستند و این دو نوع گوهر با هم فرق دارند. مروارید زرد از همان ابتدا و در زمان شکل‌گیری در طبیعت زرد رنگ می‌شود و در زمان خرید و فروش نیز به عنوان مروارید زرد یا مروارید طلایی یاد می‌شود.

تفاوت مروارید طبیعی زرد با مرواریدی که به مرور زمان زرد شده در این است که مرواریدهای طلایی دارای ظاهری کاملا درخشان هستند اما مرواریدی که در گذر زمان زرد شده، مات و کدر است. چون درخشندگی مروارید آن را به یک سنگ ارزشمند تبدیل می‌کند. منظور از درخشش، روش بازتاب نور از سطح مروارید است. هر چه این بازتاب بیشتر باشد، درخشش سنگ هم بیشتر خواهد بود و در نتیجه قیمت بلاتری خواهد داشت.

همانطور که در ابتدا توضیح دادیم مروارید به طور طبیعی توسط صدف تولید می‌شود. به این صورت که، وقتی یک جسم خارجی مانند ذره‌ای شن یا یک موجود ریز دریایی وارد صدف می‌شود و با بدن نرم و حساس آنها تماس پیدا می‌کند، باعث تحریک و خارش بدن نرم‌تن می‌شود. جانور برای تسکین خود لایه‌هایی از جنس صدف خود به دور جسم خارجی ترشح می‌کند. این لایه‌های هم‌مرکز به تدریج به مروارید تبدیل می‌شوند. بنابراین می‌تواند رنگ‌های متنوعی داشته باشد. به طور مثال، نمونه‌های نارنجی و صورتی مروارید طبیعی از همه گران‌تر هستند زیرا بسیار کمیاب هستند.

علت تغییر رنگ مروارید اصل چیست؟

یکی از دلایل اصلی زرد شدن مروارید این است که به مرور زمان خشک می‌شود. اگر در محل نگهداری مروارید رطوبت و جریان هوا وجود نداشته باشد، ساختار ارگانیک آن تغییر می‌کند. وقتی در طول زمان مروارید خشک می‌شود، رنگ خود را از دست می‌دهد و رنگش رو به زردی می‌رود.

دلیل خشک شدن سنگ مروارید هم به نحوه نگهداری آن بستگی دارد. بیشتر مردم به اشتباه مروارید را در کیسه‌های پلاستیکی می‌گذارند و سپس در محلی نگهداری می‌کنند که هوا گرم و خشک است. همچنین خیلی دیر به دیر از جواهر مرواریدی خود استفاده می‌کنند. همه این عوامل دست در دست هم سبب زرد شدن مروارید می‌شود.

خرید گردنبند مروارید از روبی

آیا می‌توان از تغییر رنگ مروارید جلوگیری کرد؟

وقتی مروارید شروع می‌کند به زرد شدن، بهترین راه پیشگیری است. پیشگیری هم بسیار ساده است: فقط کافیست آن را در محفظه بسته و بدون هوا نگذارید که خشک و شکننده نشود. مروارید را در کیسه پلاستیکی قرار ندهید. بهتر است مروارید را در جعبه بگذارید. اما جعبه را برای مدت طولانی در جایی که هوای گرم دارد و هوا جریان ندارد نگذارید.

همچنین باید به یاد داشته باشید که مروارید جزو جواهراتی است که باید مدام آن را بپوشید و استفاده کنید. این کار از خشک شدن این گوهر پیشگیری می‌کند. وقتی مروارید در تماس با پوست انسان قرار می‌گیرد، روغن و چربی پوست را جذب می‌کند و همین امر باعث می‌شود تا مرطوب بماند. به طور مثال، اگر گردنبند مروارید دارید، لازم است هر دو هفته یک بار آن را از گردن بیاویزید تا از زرد و خشک شدن آن جلوگیری کنید. این را در ذهن داشته باشید، با اینکه تماس مستقیم مروارید با پوست برای افزایش عمر آن بسیار لازم است اما وقتی تحرک زیاد دارید یا ورزش می‌کنید از این جواهر استفاده نکنید.

پس از استفاده از مروارید لازم است آن را با یک پارچه نرم و تمیز خشک کنید. این باعث می‌شود تا عرق اضافی یا هرگونه مواد شیمیایی مثل عطر یا لوازم آرایشی از سطح آن پاک شود.

اما اگر مروارید زرد شد چه؟ این که آیا می‌توانید مروارید زرد شده را دوباره سفید کنید به طول مدت زرد شدن مروارید بستگی دارد. اگر زمان زرد شدن بسیار طولانی بوده باشد هیچ راهی برای دوباره سفید کردن آن وجود ندارد. اما یکی از راهکارها این است که در وهله اول از خشک شدن مروارید پیشگیری کنید. برای این منظور نباید مروارید را در جعبه‌هایی که هوا رفت و آمد ندارد نگهداری کنید.

وقتی مروارید خشک می‌شود و رطوبت درونی خود را از دست می‌دهد، شکننده می‌شود و در نتیجه شروع می‌کند به ترک برداشتن. وقتی چنین مشکلی پیش می‌آید می‌توانید این ترک‌ها را در لایه بیرونی مروارید مشاهده کنید. در این حالت دیگر راهی برای تعمیر یا ترمیم مروارید وجود ندارد.

اصول نگهداری از مروارید

  • هرگز مصنوعات مروارید را درون آب خیس نکنید. با مروارید اصل حمام یا استخر نروید زیرا این کار باعث ضعیف شدن بافت ابریشم می‌شود و در نهایت ممکن است به پاره شده رشته منجر شود.
  • مروارید را زیر تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید. در مکان‌هایی که دما بسیار بالاست همانند سونا هم از آنها استفاده نکنید.
  • اگر روی مروارید سرکه، آب میوه یا مواد شوینده ریخت، بلافاصله با یک دستمال مرطوب آن را تمیز و سپس با دستمال دیگری آن را خشک کنید.
  • مروارید، به شدت در برابر اسید، قلیا و رطوبت زیاد حساس است. برای حفظ درخشندگی این سنگ باید آن را از تماس با مواد آرایشی و بهداشتی، اسپری مو یا عطر دور نگه دارید.
  • بهترین زمان استفاده از زیورآلات مروارید این است که بعد از پوشیدن همه لباس‌ها، آرایش کامل و استفاده از عطر و اسپری، آن را استفاده کنید.

خرید مروارید باروک از روبی