• 28, آبان 1400
  • نگارش یافته توسط گالری طلای روبی

چطور می‌توان تفاوت میان الماس اصل و تقلبی را در خانه تشخیص داد؟

تا به حال برایتان پیش آمده که بخواهید با روش‌های ساده و خانگی بدون هیچ تخصص خاصی از اصالت الماس انگشترتان مطمئن شوید، اما راهکاری برای آن به ذهنتان نرسد؟ همه ما حداقل یک‌بار به اصل یا تقلبی بودن سنگ سفید و درخشان روی انگشترمان شک کرده‌ایم؛ اما این شک قرار نیست تا زمانی که انگشترمان را دست می‌کنیم با ما باشد. یک‌بار برای همیشه نگین انگشترتان را با روش‌های ساده خانگی بیازمایید و از اصالت آن مطمئن شوید.

حتی اگر تا به حال الماس را از نزدیک ندیده باشید حتماً وصفش را به عنوان ارزشمندترین سنگ قیمتی در صنعت طلا و جواهر سازی شنیده‌اید. شاید بتوان گفت که این یکی از بهترین اوصاف برای معرفی یاقوت قرمز است. وقتی صحبت از الماس می‌شود دقیقاً با سنگی شفاف با میزان سختی بسیار بالا روبرو هستیم، الماس سخت ترین سنگ قیمتی در جهان است. همین مقاومت باعث شده تاالماس سنگ مناسبی برای استفاده در صنعت جواهرسازی باشد. حضور این سنگ در طراحی جواهرات ارزش مادی آن‌ها را دوچندان می‌کند و در ازا زیبایی خیره‌کننده‌ای به آن‌ها می‌بخشد.

از آنجایی که الماس یکی از ارزشمندترین سنگ‌ها در صنعت جواهرسازی است و استفاده از آن در طراحی زیورآلات قیمت نهایی را تا حدودی بالا می‌برد استفاده از سنگ‌های فیک با شکل و شمایل الماس در ساخت زیورآلات بسیار مرسوم است. حالا اگر می‌خواهید هنگام خرید زیورآلات طلا از اصالت سنگ الماس به کار رفته در طراحی آن اطمینان حاصل کنید در ادامه این مقاله از مجله روبی با ما همراه باشید.

یکی از پرتکرارترین سؤالاتی که از متخصصان ما در روبی گلد پرسیده می‌شود در مورد اصل یا تقلبی بودن الماس است به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم در این مطلب از مجله روبی سنجش اصالت الماس با روش‌های خانگی را به زبانی ساده به شما آموزش دهیم تا خودتان با چند راهکار متفاوت از اصالت جواهرتان اطمینان حاصل کنید. شاید بعضی‌ها معتقد باشند لزومی ندارد که خودمان روش‌هایی برای تشخیص الماس اصل از تقلبی بدانیم و تنها کافیست از یک جواهرفروش در مورد اصالت آن سؤال بپرسیم؛ اما این سؤال بسیار مهمی است و طبیعتاً اعتماد به حرف‌های هر جواهرفروشی برای همه آن‌قدرها هم که می‌گویید ساده نیست. پس اگر شما هم جز آن دسته افرادی هستید که در اصل یا تقلبی بودن الماس انگشترتان شک کرده‌اید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

شناخت الماس و تشخیص آن از انواع تقلبی چه لزومی دارد؟

حتماً میدانید که الماس یکی از گران‌قیمت‌ترین سنگ‌های موجود در صنعت طلا و جواهرسازی است. وقتی قرار است انگشتری با نگین الماس خریداری کنیم تنها با نگاه کردن به آن نمی‌توانیم از اصالتش مطمئن شویم مگر اینکه خریدمان را از یک گالری معتبر و فردی مورد اعتماد انجام دهیم.

علاوه بر این بعضی از الماس‌های مصنوعی آن‌قدر واقعی به نظر می‌رسند که شاید سال‌ها متوجه تقلبی بودنشان نشوید، به همین علت لازم است تا راهکارهایی را برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن نگین انگشترتان بلد باشید.

حتی شاید لازم باشد جواهرتان را به چند روش مختلف آزمایش کنید، چراکه استفاده از هر روش تشخیصی در آزمودن اصالت الماس و تشخیص آن از جواهر تقلبی به مواد اولیه سنگ بستگی دارد. برخی الماس‌های تقلبی تنها از مکعب زیرکونیا ساخته می‌شوند اما برخی دیگر از انواع تقلبی این جواهر ترکیبات دیگری هم در مواد اولیه خود دارند که تنها با یک آزمایش نمی‌توان در مورد اصل یا تقلبی بودنشان نظر داد.

حالا که از لزوم یادگیری روش‌های خانگی در تشخیص اصالت الماس مطمئن شدید آیا برای آزمودن سنگ انگشترتان آماده‌اید؟ در صورت مثبت بودن جوابتان در ادامه این مقاله از روبی گلد همراه ما باشید.

  • درخشش بیش‌ازحد و رنگ‌های رنگین‌کمانی گواهی بر تقلبی بودن الماس

اگر به الماس‌های ساخته شده از مکعب زیرکونیا توجه کنید متوجه خواهید شد که درخشش آن بیش‌ازحد متعارف است و از طرفی حالت و رنگ‌های رنگین‌کمانی در آن بیش‌ازحد مشخص است. الماس واقعی درخشش خاص خودش را دارد که اتفاقاً خیلی هم مجذوب‌کننده است اما این درخشش به گونه‌ای نیست که احساس کنیم سنگمان تقلبی است؛ یعنی چه؟

در واقع می‌توان این‌طور توضیح داد که الماس واقعی نورهای ظریف‌تری را به نسبت الماس‌های ساخته شده با مکعب زیرکونیا منعکس می‌کند. پس اگر در نگاه کردن به انگشتر خود احساس می‌کنید درخشندگی نگین روی طلای شما بیش‌ازحد انتظار است باید در اصالت آن شک کنید. البته این روش تنها زمانی کاربرد دارد که شما پیش از این الماس واقعی را هم از نزدیک دیده باشید و ذهنتان تا حدودی قدرت مقایسه بین درخشندگی الماس اصل و فیک را داشته باشد.

  • ایجاد هیچ خراشی روی الماس اصل قابل توجیه نیست

الماس سرسخت‌ترین جواهری است که می‌توانید روی طلای خود داشته باشید. این سنگ به این آسانی‌ها خراش برنمی‌دارد و آن را به عنوان مقاوم‌ترین سنگ موجود در صنعت جواهرسازی می‌شناسند. پس اگر می‌خواهید از اصالت الماس انگشترتان مطمئن شوید کافیست یک جسم سخت را روی آن بکشید و یا با چاقو روی آن خراش ایجاد کنید. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که در صورت فیک و تقلبی بودن الماس به نگین انگشترتان آسیب جدی وارد می‌کنید. آیا برای این کار مطمئنید؟

  • الماس واقعی نور رنگی و سفید را منعکس می‌کند

کافیست زیر نور خورشید بایستید و درخشش نگین انگشترتان را زیر پرتو نورهای رسیده مشاهده کنید. اگر نورهای منعکس شده از سنگ شما هم رنگی و هم سفید بودند انگشترتان را سفت بچسبید که اصل است؛ اما اگر سنگ شما تنها نور سفید را از خود منعکس می‌کند می‌توان با اطمینان گفت که تقلبی و فیک است.

برای اینکه انعکاس نور خورشید را بر روی سنگ خود مشاهده کنید کافیست انگشترتان را زیر نور خورشید گرفته و کمی بازی دهید. شعاع‌های رنگی و سفید نور را می‌بینید؟ تبرک می‌گوییم سنگ شما اصل است!

  • الماس در آب فرو می‌رود

یکی دیگر از روش‌هایی که برای اطمینان از اصالت سنگ شما وجود دارد انداختن آن درون یک لیوان آب است. البته توجه داشته باشید این تست برای سنگی که بر روی انگشتر سوار است کارایی ندارد. اگر سنگ جواهر شما در آب فرو رفت که هیچ اما اگر بر روی آب شناور ماند می‌توانید از تقلبی بودن آن اطمینان پیدا کنید.

البته این تست تنها در صورتی قابل اعتماد است که سنگ شما روی آب شناور بماند؛ اما اگر جواهرتان داخل آب فرو رفت نمی‌توان با اطمینان در مورد اصل یا فیک بودن آن نظر داد. درست است که الماس اصل داخل آب فرو می‌رود اما بعضی سنگ‌های فیک و تقلبی هم به دلیل موادی که در ساخت خود دارند ممکن است در آب فرو بروند.

اگر با انجام این تست سنگ شما داخل آب فرو رفت یک روش دیگر را هم برای تشخیص اصالت آن آزمایش کنید.

  • بخار بر روی الماس واقعی نمی‌نشیند

و اما آخرین روش خانگی در تشخیص اصالت سنگ الماس که بسیار هم ساده است با عنوان تست بخار شناخته می‌شود. الماس اصل بخار نمی‌گیرد؛ یعنی اگر روی نگین انگشترتان نفس بکشید و سنگ شما اصل باشد بخار تنفستان بر روی الماس نمی‌نشیند در صورتی که این اتفاق برای سنگ‌های تقلبی می‌افتد.

اگر نفستان را به یک الماس تقلبی بدهید حتماً متوجه خواهید شد که بخار حاصل از تنفس شما برای مدتی روی سنگ می‌نشیند و بعد محو می‌شود این اتفاق برای الماس واقعی نمی‌افتد.

این 5 روش خانگی به سادگی در تشخیص اصالت الماس به شما کمک می‌کنند. مطمئناً هیچ‌کس دوست ندارد در ازای پرداخت قیمت جواهر اصل یک نگین فیک و تقلبی بر روی انگشتر خود داشته باشد. به همین دلیل خوب است علاوه بر اینکه خریدتان را از مجموعه‌ای معتبر انجام می‌دهید روش‌هایی را هم برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن الماس بلد باشید.