• 16, دی 1399
  • نگارش یافته توسط گالری طلای روبی

کریستال سواروسکی چیست و چه کاربردی دارد؟

احتمالاً هنگام خرید جواهرات با نشان سواروسکی روبرو شده‌اید. اگر اهل مد باشید و بروزترین جواهرات را بشناسید حتماً نشان معروف قو بر روی کریستال سواروسکی را هم دیده‌اید؛ اما آشنا بوده با لوگو و نشان سواروسکی به معنای شناخت کامل این بلور نیست. شاید هنوز هم برایتان سؤال باشد که سواروسکی چیست و چه کاربردی در صنعت جواهرسازی دارد. به همین دلیل ما در این مقاله از روبی به سراغ معرفی سواروسکی و نکاتی درباره این نوع کریستال رفته‌ایم. با ما همراه باشید.
بلورهای سواروسکی گوهرهای دست‌ساز بشر هستند که برای اولین بار در اتریش تولید شدند. در سال 1892، دانیل سواروفسکی ماشینی برای ساخت بلورهای شیشه‌ای زیبا و باکیفیت اختراع کرد که با استفاده از کوارتز برش داده می‌شدند. البته فرایند تولید این بلورها به همین سادگی نبود. کریستال‌های سواروسکی در طی یک فرایند تخصصی که جزئیات آن به طور کامل مشخص نیست با بالاترین درجه کیفیت تولید می‌شوند.

کریستال‌های سواروسکی چه کاربردی در صنعت جواهرسازی دارند؟

از کریستال سواروسکی برای ساخت انواع جواهرات در این صنعت استفاده می‌شود. در واقع می‌توان گفت کاربرد این بلور شیشه‌ای بسیار وسیع است و جنبه‌های متفاوتی از ساخت جواهرات را شامل می‌شود. ترکیب کریستال‌های سواروسکی با فلز طلا و نقره و سنگ‌های قیمتی کالکشن‌های زیبا و منحصربه‌فردی را به وجود می‌آورد که چه به لحاظ ظاهری و چه به لحاظ مادی ارزشمند هستند.

کاربرد کریستال‌های سواروسکی در هر نوع زیورآلاتی از ساعت گرفته تا گردنبند، دستبند، انگشتر و گوشواره جذابیت خاص خودش را دارد و همین امر موجب محبوبیت جواهرات سواروسکی برای خریداران طلا شده است. ما هم در گالری طلای روبی زیورآلات مختلف سواروسکی را با طراحی‌های متنوعی به خریداران ارائه می‌کنیم. اگر به دنبال خرید محصولات سواروسکی هستید همین حالا وارد گالری آنلاین طلای روبی شوید با جستجوی سواروسکی تمام محصولات این برند را روی سایت روبی مشاهده کنید.

کریستال سواروسکی نسبت به شیشه گران‌تر است، چرا؟

مسئله مهمی که در مورد کریستال‌های سواروسکی وجود دارد و معمولاً هم جز اولین سؤالات خریداران است قیمت این کریستال‌هاست. کریستال سواروسکی از جنس شیشه است اما قیمت آن به نسبت کریستال‌های شیشه‌ای گران‌تر است. علت این امر روش تولید اختصاصی این نوع کریستال و فرآوری منابع خام در تولید آن است که در نهایت باعث کیفیت و درخشش بالای کریستال سواروسکی به نسبت شیشه می‌شود.

در تولید کریستال سواروسکی از بهترین مواد برای ساخت استفاده می‌شود، از طرفی برش و صیقل‌کاری کریستال‌های سواروسکی آن را از تمام کریستال‌های شیشه‌ای متمایز می‌کند. تمام این موارد در نهایت باعث شدند تا سواروسکی به درخشش خود شهرت پیدا کند و به دنبال آن قیمت بالاتری به نسبت کریستال‌های شیشه‌ای داشته باشد.

سواروسکی اصل چه تفاوتی با کریستال‌های فیک و تقلبی دارد؟

اگر یک‌بار در عمرتان کریستال سواروسکی اصل را از نزدیک دیده باشید دیگر برای تشخیص سواروسکی اصل از فیک دچار مشکل نمی‌شوید. البته روش‌های مختلفی برای تشخیص مدل‌های فیک از کریستال اصلی وجود دارد ولی بهترین راه همین مقایسه ظاهری آن‌هاست.

  1. داخل کریستال‌های اصل سواروسکی هیچ حبابی مشاهده نمی‌شود این در حالیست که کریستال‌های تقلبی درون خود دارای حفرات خالی و حباب هستند.
  2. سواروسکی به درخشش خود شهرت دارد. در مقایسه یک کریستال اصل با کریستال تقلبی متوجه این تفاوت فاحش در میزان درخشش این دو کریستال خواهید شد.
  3. بر روی کریستال‌های اصل سواروسکی هیچ خراش یا درخشش روغنی مانند دیده نمی‌شود. چنینی ویژگی‌هایی نشان از تقلبی بودن کریستال دارند.
  4. و اما آخرین ویژگی ظاهری که در تشخیص اصل یا فیک بودن سواروسکی به شما کمک می‌کند شکل وجوه کریستال اصل است. در کریستال سواروسکی اصل تمام وجوه به هم متصل و رو به بالا هستند.

در آخر اضافه کنیم که اگر می‌خواهید در خرید خود از اصل بودن کریستال سواروسکی اطمینان داشته باشید بهتر است خریدتان را از یک گالری معتبر انجام دهید. همکاران ما در مجموعه نمایندگی‌های گالری روبی آماده‌اند تا شما را برای خرید جواهر سواروسکی اصل راهنمایی کنند.

چطور باید از کریستال سواروسکی در جواهرات خود مراقبت کنید؟

  • از قرار گرفتن کریستال سواروسکی در معرض آب و مواد شیمیایی خودداری کنید.
  • زمانی که از جواهرات سواروسکی استفاده می‌کنید از انجام کار سخت یا ورزش خودداری کنید.
  • همیشه قبل از شنا و استحمام و بعد از استفاده از لوسیون بدن جواهرات سواروسکی را درآورید.
  • از برخورد جواهرات سواروسکی با فلزات دیگر خودداری کنید چراکه امکان خراش برداشتن کریستال سواروسکی وجود دارد.
  • برای تمیز کردن جواهرات سواروسکی آن را با صابون، آب و پارچه نرم به آرامی بشویید.

بد نیست بدانید که برند محبوب Swarovski اکنون در نسل پنجم تجارت خانوادگی خود است و بیش از ۲۵ هزار نفر کارمند دارد. تجارت عمده این برند در دو بخش تولید و فروش الماس‌های تکی به صنعت و ایجاد کریستال‌های صیقل داده شده برای ساخت جواهرات، مجسمه‌ها و دکوراسیون منزل در حال انجام است.