• 14, دی 1399
  • نگارش یافته توسط گالری طلای روبی

برای خارج کردن انگشتر از انگشت متورم چه باید کرد؟

برای همه ما پیش‌آمده که برای خارج کردن انگشتر از انگشت ورم‌کرده دچار مشکل شویم. این حالتی است که هرروز صبح پس از بیدار شدن از خواب به صورت جزئی تجربه می‌کنیم. معمولاً صبح زود وقتی از خواب بیدار می‌شویم سایز انگشتان ما کمی بزرگ‌تر از حالت عادی خود است و مقداری ورم دارد. در چنین حالتی انگشتر شما سخت از انگشتتان خارج می‌شود. البته دلایل بیشتری برای تورم انگشتان دست وجود دارد که در بعضی موارد به صورت حادتر از یک ورم ساده بروز پیدا می‌کند. در چنین حالاتی خارج کردن انگشتر از انگشتان متورم به یک معضل بزرگ تبدیل می‌شود که باید برای رفع آن چاره‌ای اندیشید.

اول از همه بگوییم که زور زیادی به خرج دادن اصلا راه‌حل مناسبی برای خارج کردن انگشتر از انگشتان متورم شما نیست. راه‌حل‌هایی وجود دارد که می‌توان به کمک آن‌ها در خانه این مشکل را حل کرد. البته حل چنین مشکلی با روش‌های خانگی در گرو این است که دست و انگشتان شما زخم باز نداشته و دردناک نباشند. تنها در این صورت می‌توان برای خلاصی از انگشتری که در دست متورم شما گیرکرده به راهکارهای خانگی پناه برد.

در این مطلب از مجله گالری طلای روبی قرار است به دلایل متورم شدن انگشتان دست و روش‌های خانگی برای خارج کردن انگشتر از انگشت متورم بپزدازیم. اگر شما هم تا به حال با چنینی مشکلی روبرو شدید حتماً تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تورم انگشتان دست چه دلایلی دارد؟

هر تورمی دلیلی دارد. گاهی تورم دستان شما عادی و بی‌ضرر است اما در بعضی موارد انگشتان دست به دلیل بروز علائم یک بیماری و یا مصرف دارویی خاص ورم می‌کنند که در چنینی شرایطی باید برای رفع آن از پزشک متخصص کمک گرفت. یکی از دلایلی که در شرایط عادی و نرمال زندگی باعث بروز تورم در دستان شما می‌شود گرمای زیاد هواست. حتماً میدانید که گرمای هوا رگ‌های خونی پوست را منبسط می‌کند و در نتیجه‌ی گشادشدن این رگ‌ها با نشت مایع خونی به بافت‌های اطراف، دست شما متورم می‌شود. این تورم خطرناک نیست و با فعالیت روزانه و پایین آوردن دمای دست از بین می‌رود.

دلیل دیگری که می‌تواند باعث ایجاد تورم طولانی‌مدت در دستان شما شود مصرف بی‌اندازه نمک است. اگر بالانس خوبی میان استفاده از نمک و آب برقرار نباشد در نتیجه با مصرف بیش‌ازحد نمک بدن و دستان شما متورم شده و این تورم ممکن است یک الی دو روز باقی بماند. برای رفع چنین تورمی باید از مصرف غذاهای شور پرهیز کرد.

ورزش و فعالیت بدنی سنگین هم می‌تواند عاملی برای تورم دست‌ها باشد. چراکه در طول ورزش بدن گرم شده و با بالا رفتن دمای بدن مجدد همان اتفاقاتی که در هوای گرم برای رگ‌ها می‌افتد، تکرار خواهد شد. با پایین آمدن دمای بدن این تورم رفع می‌شود.

از این‌ها گذشته بیماری‌هایی مانند استئوآرتریت یا آرتریت روماتوئید یا همان تورم صبح گاهی بدن به شکل حاد، انسداد احتمالی در سیستم لنفاوی یا لنفدوم، پره‌اکلامپسی یا تورم ناشی از فشارخون بالا و مشکلات کلیه می‌تواند باعث ایجاد تورم در اعضای بدن شود.

چطور انگشتر را از انگشت متورم خارج کنیم؟

بعد از خواندن علل تورم در انگشتان دست اگر حس کردید که تورم دستتان طبیعی است و احساس درد و رنگ‌پریدگی در دستتان ندارید، می‌توانید از روش‌های خانگی برای خارج کردن انگشتر کمک بگیرید.

در اولین قدم تورم را کاهش دهید

اولین قدم برای خارج کردن انگشتر از دستان متورم کاهش تورم دست است؛ اما چطور می‌توان ورم انگشتان را کاهش داد؟ در توضیحات بالا چند باری اشاره کردیم که برای کاهش تورم می‌توان از پایین آوردن دمای بدن کمک گرفتت. برای این کار یک کاسه آب و یخ آماده کنید و دستتان را برای 5 تا 10 دقیقه داخل آن قرار دهید. با این کار ساده ورم انگشتان دست تا حدودی کاهش پیدا می‌کند.

از روغن یا صابون کمک بگیرید

حالا برای خارج کردن انگشتر از انگشت متورم خود دو راه دارید. انگشتتان را با روغن چرب کنید و انگشتر را با پیچاندن بیرون بکشید؛ و یا انگشتتان را به کف صابون آغشته کنید تا انگشتر روی انگشت لغزنده شما حرکت کند؛ اما اگر این دو راه چاره‌ساز نبود چه؟

آخرین روش برای خارج کردن انگشتر بستن انگشت متورم است!

اگر دو روش بالا برای خارج کردن انگشتر از انگشت متورم کمکی به شما نکرد از یک تکه نخ دندان برای بستن انگشت خود استفاده کنید. به این صورت که یک سر نخ را از زیر انگشتر رد کرده و ادامه آن را بالای رینگ به دور انگشتتان بپیچید. حالا انتهای نخ را که از زیر انگشتر رد کرده بودید در جهت مخالف بستن نخ به دور انگشتتان بپیچید تا با باز شدن نخ، انگشتر هم به بیرون هدایت شود.

به جز روش‌های خانگی چه راهی برای خارج کردن انگشتر از دست متورم وجود دارد؟

اگر انگشتتان التهاب زیادی دارد و یا زخمی و دردناک است نباید با روش‌های خانگی این التهاب را بیشتر کنید. برای خارج کردن انگشتر در چنینی شرایطی بهتر است به آتش‌نشانی و یا یک طلافروشی مراجعه کنید تا انگشتر را با برش از دستتان خارج کنند.

توصیه می‌کنیم شب قبل از خواب انگشترتان را از دستتان خارج کنید. همچنین تا زمان خوب شدن تورم دستتان به هیچ عنوان انگشتری دست نکنید.