• 18, آذر 1399
  • نگارش یافته توسط گالری طلای روبی

نحوه محاسبه قیمت طلا در طلافروشی‌ها به چه صورت است؟

 

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که پیش از خرید طلا برای خریدار پیش می‌آید چگونگی نحوه محاسبه قیمت طلاست. حتماً برای شما هم پیش آمده که قیمت یک قطعه طلا را با توجه به نرخ روز هر گرم طلای 18 عیار محاسبه کنید اما در طلافروشی با عدد و رقم دیگری روبرو شوید. معمولاً در گالری‌های طلافروشی می‌بینیم که فروشنده برای محاسبه قیمت طلا چندین عدد را با هم جمع و در عددی ضرب می‌کند و ارقام مختلفی را خیلی ریز گوشه دفترچه‌اش می‌نویسد، مجدد حساب‌وکتابی می‌کند و در آخر مبلغ نهایی را به ما می‌گوید. این مبلغ معمولاً با چیزی که خودمان محاسبه کرده‌ایم زمین تا آسمان تفاوت دارد! چرا؟

برای پاسخ به این چرا تصمیم گرفتیم در این مقاله آموزشی از مجموعه گالری روبی شما را با نکات مهم در نحوه محاسبه قیمت طلا آشنا کنیم و به سؤالات ذهنی شما در این باره پاسخ دهیم. پس اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که معمولاً در محاسبه قیمت طلا اشتباه می‌کنید حتماً تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت طلا

در محاسبه قیمت طلا پیش از هر چیز باید با عواملی که به طور مستقیم بر روی این قیمت تأثیرگذار هستند آشنا شوید. در فرمول محاسبه قیمت هر قطعه طلا به طور کلی با چهار عامل روبرو هستیم. وزن طلا، اجرت ساخت یا دستمزد سازنده، مالیات بر ارزش‌افزوده و سود طلافروش چهار عامل تأثیرگذار بر قیمت طلای شما هستند. این موارد در طلاهای مختلف تغییر می‌کنند. برای مثال یک قطعه طلای دست‌ساز اجرت ساخت بسیار بالاتری نسبت به یک قطعه طلای ماشینی دارد چراکه برای طراحی و ساخت آن زحمت بسیار بیشتری کشیده شده است.

حالا اجازه دهید این عوامل را یکی یکی بررسی کنیم و ببینیم هرکدام چه تأثیری بر قیمت نهایی طلای شما می‌گذارند.

1. وزن طلا

با توجه به انتخاب شما وزن طلا هم در فرمول محاسبه قیمت طلا تغییر می‌کند. طلافروش‌ها وزن طلای شما را به گرم و با ترازوهای بسیار دقیقی اندازه‌گیری می‌کنند. جالب است بدانید که میزان دقت این ترازوها هر 6 ماه یک‌بار یعنی دو بار در طول سال توسط بازرسان اتحادیه طلا و جواهر بررسی می‌شوند. طبیعتا هرچه وزن طلای شما بیشتری باشد قیمت طلا هم بیشتر می‌شود.

2. اجرت ساخت طلا

اجرت ساخت طلا در واقع دستمزد یا سود طلاساز بابت طراحی و ساخت طلای شماست. دقت کنید که این اجرت، دستمزد طلاساز است نه طلافروش! همان‌طور که در بالا اشاره کردیم اجرت ساخت طلا برای طلا با مدل‌های مختلف متفاوت است. عواملی می‌توانند میزان اجرت ساخت طلا را بالا و پایین کنند. برای مثال طراحی اولیه، نحوه تراشکاری طلا، میزان ظرافت و دقت در تراشکاری و کار با نگین و سنگ بر روی طلا از مواردی هستند که به طور مستقیم بر تغییر میزان اجرت ساخت اثرگذارند.

اگر می‌خواهید در محاسبه قیمت طلایی که انتخاب کردید دقیق‌تر عمل کنید حتماً اجرت ساخت آن قطعه طلا برای هر گرم را از طلافروش بپرسید. اجرت ساخت برای هر گرم طلا به سه شکل محاسبه می‌شود. اجرت ساخت به تومان، اجرت درصدی و اجرت به تومان و درصد.

• اجرت ساخت به تومان

اجرت برخی از زیورآلات طلا به تومان محاسبه و به قیمت طلای خام اضافه می‌شود. این اجرت از 10 هزار تومان شروع شده و برای کارهای خاص تا 100 هزار تومان و بیشتر هم می‌رسد.

• اجرت ساخت درصدی

بعضی دیگر از زیورآلات طلا اجرت درصدی دارند. این یعنی میزان اجرت با بالای و پایین شدن قیمت طلا تغییر می‌کند. برای مثال اگر اجرت ساخت طلایی 40 درصد باشد، یعنی طلافروش با توجه به نرخ روز طلا 40 درصد از قیمت طلای خام را محاسبه و به عنوان اجرت ساخت به قیمت نهایی طلا اضافه می‌کند.

• اجرت ساخت به تومان و درصد

گروه سوم از زیورآلات طلا اجرت تومان و درصد دارند؛ یعنی چه؟ اجرت ساخت این طلاها علاوه بر اینکه به صورت درصدی با بالا رفتن قیمت طلای خام افزایش پیدا می‌کند همیشه با مبلغ ثابتی دیگری هم جمع می‌شود. مثلاً اگر اجرت کاری 20 هزار تومان و 5 درصد باشد. برای محاسبه قیمت طلا و اجرت ساخت این کار ابتدا ۵% قیمت طلا را حساب می‌کنند و بعد آن را با 20 هزار تومان جمع می‌کنند. عدد به دست آمده به عنوان اجرت ساخت به قیمت طلا اضافه می‌شود.

3. سود طلافروش

از سود طلاساز که بگذریم به سود طلافروش می‌رسیم. سود طلافروش‌ها که از سمت اتحادیه تعیین و به صورت درصدی در فرمول کلی محاسبه قیمت طلا وارد می‌شود معادل ۷ درصد هر گرم طلا است. در واقع هرچه طلای شما سنگین‌تر باشد سود طلافروشان هم از خرید شما بیشتر است.

4. مالیات بر ارزش‌افزوده

از آنجایی که طلا یک فلزگرانبهاست و به نوعی یک سرمایه‌گذاری برای خریدار محسوب می‌شود، مشمول پرداخت هزینه‌ای تحت عنوان مالیات است. مالیات بر ارزش‌افزوده طلا حدود 9 درصد قیمت طلا است که باید هنگام خرید طلا توسط مشتری پرداخت شود.

فرمول کلی در محاسبه قیمت طلا هنگام خرید

حالا با وجود توضیحات داده شده اگر تمایل دارید که قیمت دقیق قطعه طلای مورد پسندتان را محاسبه کنید کافیست از طریق فرمول زیر با جایگزین کردن اعداد و انجام محاسبات ریاضی قیمت نهایی طلا را به دست آورید. تمام طلافروشان معمولاً با استفاده از فرمول کلی زیر قیمت نهایی طلا را برای شما محاسبه می‌کنند:

۹% مالیات بر ارزش‌افزوده + ۷% سود طلافروش + وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار)

اگر هنگام خرید طلا متوجه شدید که شخص طلافروش به شکل متفاوتی از این فرمول استفاده می‌کند؛ مثلاً ابتدا سود خودش را محاسبه می‌کند و بعد به سراغ ارزش‌افزوده می‌رود یا تمام موارد را جمع و در آخر ضرب در وزن کل طلا می‌کند، اصلاً جای نگرانی نیست. تمام این فرمول‌ها مشتق شده از همین فرمول کلی هستند و در نهایت جواب برابر با همان قیمتی خواهد بود که از طریق فرمول کلی قابل‌محاسبه است.

با توجه به توضیحات ارائه شده در بالا تنها آیتمی که قیمت نهایی را در محاسبه قیمت طلای ساخته شده میان برندهای مختلف تحت تاثیر قرار می‌دهد، اجرت ساخت آن است. مطابق فرمول 7 درصد سود و 9 درصد مالیت الزاما توسط طلافروشی‌ها در سراسر ایران بر روی خرید اعمال می‌شود. و این اجرت ساخت طلاست که در فروشگاه‌ها تا حدودی قابل تغییر است. 

در مجموعه روبی تمام محصولات طراحی و تولید همین مجموعه است و مستقیما توسط شعب روبی به مشتریان عزیز ارائه می‌شود و همچنینی با توجه به تیراژ بالای تولید و تجهیزات به روز مجموعه روبی بهای تمام شده تولید برای مشتریان حداقل ممکن است. برای مثال اجرت محصولات دست ساز روبی تنها 11 درصد و یا اجرت ساخت برای محصولات زنجیر کارتیه روبی فقط 7 درصد است، در صورتیکه اجرت ساخت برای این طلاها در برندهای دیگر حداقل 7 تا 10 درصد بیشتر از این مبلغ ارائه می‌شود.

محصولات روبی از دفتر مرکزی قیمت گذاری شده و لیبل مشخصات محصول شامل وزن، اجرت و قیمت سنگ یا چرم روی محصولات قابل مشاهده و با نظارت کامل دفتر مرکزی در 22 شعبه روبی یکسان است.