برای فروش طلای دست دوم به چه نکاتی باید توجه داشت؟

اصلاً یکی از دلایلی که مردم را برای خرید طلا ترغیب می‌کند همین امکان فروش مجدد آن است. طلا هم مانند پوشاک و کفش و کیف هرروز در طرح‌های جدید و مدرن‌تری وارد بازار می‌شود. قدم زدن در راسته طلافروشی‌ها نگاه کردن به ویترین پرزرق‌وبرق این مغازه‌ها آدم را برای خرید وسوسه می‌کند؛ اما زیورآلات طلا مانند بدلیجات ارزان نیستند که بتوان هر بار اراده کرد یک مدل جدید از آن‌ را خرید، شاید فروش طلاهای قدیمی و خرید طلای جدید ایده خوبی باشد؛ اما قبل از تصمیم‌گیری نهایی باید نکاتی را در این باره بدانید!

چرا باید طلای دست دوم را تعویض کرد؟

زیورآلات طلا قبل از اینکه نوعی سرمایه‌گذاری محسوب شوند برای زیبایی، زینت بخشی و کامل‌تر شدن تیپ و استایل شخصی افراد خریداری می‌شوند. زیورآلات طلا هیچ‌وقت ارزش مادی خود را از دست نمی‌دهند اما با مرور زمان قدیمی شده و ظاهرشان دیگر گیرایی قبل را ندارد. اگر شما هم جزو علاقه‌مندان طلا باشید احتمالاً زیورآلاتی دارید که سالیان سال از خریدشان گذشته و دیگر از شکل و طرح قدیمی‌شان خسته شده‌اید. فروش طلای دست دوم و خرید طلاهای جدید می‌تواند شما را از این دل‌زدگی نجات دهد. با این کار شما مدل‌های جدیدتری از طلا دارید که علاوه بر ارزش مادی زیبایی و درخشندگی بیشتری دارند.

فاکتور خرید طلا برای فروش ضروری است!

قبلاً هم در مقاله‌ای که راجع به فاکتور طلا و اطلاعات آن نوشتیم به این مسئله اشاره کردیم که نگهداری از این یک برگ کاغذ تا چه اندازه اهمیت دارد. طلای بدون فاکتور حکم طلای بدون صاحب یا طلای دزدیده‌شده را دارد و به آسانی در بازار فروخته نمی‌شود، مگر اینکه طلافروشی با شما آشنا باشد و یا طلا را از خودش خریداری کرده باشید.

این اولین موضوع مهمی است که باید در مورد فروش طلای دست دوم خود بدانید. طلا فلز ارزشمندی است. پس اگر مالک آن هستید باید برای حرفتان سندی داشته باشید. تنها با در دست داشتن فاکتور خرید است که می‌توانید به طلافروش ثابت کنید مالک این قطعه طلا شمایید. البته طلافروش‌هایی هم هستند که طلای بدون فاکتور می‌خرند اما به دردسر پیدا کردنشان نمی‌ارزد. پس اولین اصل برای فروش طلای دست دوم نگهداری درست از فاکتور خرید آن است. با این مراقبت ساده برای فروش دچار هیچ دردسری نمی‌شوید.

اجرت پرداخت و سود طلافروش از قیمت طلای شما کسر می‌شود!

نکته بعد که باید در مورد فروش طلای دست دوم بدانید این است که هنگام فروش مبلغی که بابت اجرت و سود طلافروش پرداخت کرده‌اید از قیمت طلای شما کم می‌شود. با این حساب اصلاً منطقی نیست طلایی را که تازه خریده‌اید صرفاً برای تبدیل به یک مدل جدیدتر بفروشید. طلاهای قدیمی با قیمت هر گرم طلای 18 عیار در زمان خود خریداری شده‌اند پس قطعاً به نسبت نرخ روز طلا قیمت پایین‌تری داشته‌اند. هنگام فروش چنین زیورآلاتی نه تنها با کسر اجرت و سود فروشنده متحمل ضرر نمی‌شوید بلکه نسبت به پولی که چند سال پیش پرداخت کرده‌اید سود هم می‌کنید.

حتی اگر فقط یک روز از خرید طلای شما گذشته باشد آن را به قیمت طلای کهنه می‌خرند؛ یعنی اجرت پرداخت و سودی که طلافروش برده را از قیمت کم کرده و مبلغی کمتر از مبلغ خرید به شما می‌پردازند. این قانون در تمام طلافروشی‌ها یکسان است مگر اینکه شخص طلافروش با شما آشنایی یا نسبتی داشته باشد. البته این قانون تنها برای خریداران طلا نیست بلکه طلافروش‌ها هم در این زمینه مشمول قوانینی هستند. برای مثال طلافروشی که طلای شما را درست فردای روز فروش به قیمت طلای کهنه می‌خرد دیگر حق فروش آن طلا را به قیمت طلای جدید ندارد.

پس حواستان باشد که برای فروش طلای دست دوم خود عجله نکنید. اگر می‌خواهید طلای جدیدتری بخرید صبر کنید تا طلای قدیمی شما به سود برسد. هر زمان نرخ روز طلا به قیمتی رسید که با کسر اجرت و سود طلافروش از قیمت کل دچار ضرر مالی نشدید، آن زمان برای فروش طلای دست دوم خود اقدام کنید.

برای خرید طلای جدید با طراحی روز می‌توانید روی گالری آنلاین روبی حساب کنید.

برای خرید مجدد باید کمی نقدینگی داشته باشید!

وقتی تصمیم به فروش طلای دست دوم خود می‌گیرید برای خرید مجدد زیورآلات با طراحی جدیدتر نیاز است تا کمی هم پول نقد روی پول طلاهای قدیمی خود بگذارید. البته این در صورتی است که بخواهید هم وزن طلاهای قدیمی‌تان طلا بخرید. با فروش طلای دست دومی که چندین سال از خریدشان گذشته شما به نسبت مبلغی که برای خرید پرداخت کرده بودید سود زیادی می‌کنید؛ اما باید به این مسئله توجه داشته باشید که شما قرار است طلای جدید را با نرخ روز بخرید، پس اگر می‌خواهید هم وزن طلاهای قدیمی‌تان طلای جدید خریداری کنید باید مبلغی روی پول طلاهای قدیمی خود بگذارید.

برای اینکه با نحوه خریدوفروش طلا و محاسبه قیمت طلا بیشتر آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم این مقاله قدیمی از روبی را مطالعه کنید.

نحوه محاسبه قیمت طلا در طلافروشی‌ها به چه صورت است؟