• 07, شهریور 1400
 • نگارش یافته توسط گالری طلای روبی

5 مورد از شایع‌ترین علائم حساسیت به طلا چیست؟

فکر کنید به تازگی یک انگشتر جدید خریده‌اید و بی‌صبرانه منتظر موقعیت مناسبی برای پوشیدنش می‌گردید، اما پس از اولین استفاده متوجه سوزش، خارش، قرمزی و التهاب یا ایجاد رد سبزرنگی بر روی پوستتان می‌شوید که اصلاً خوشایند نیست! داستان چیست؟ آیا این‌ها علائم حساسیت به طلا هستند؟

این مسئله کم‌وبیش برای اکثر ما اتفاق افتاده است! به خصوص دیدن چنین واکنش‌هایی در استفاده از زیورالات بدل بسیار رایج و معمول است اما هیچ یک از ما توقع نداریم که در استفاده از زیورآلات طلا دچار چنین مشکلاتی شویم. گاهی اوقات به محض مشاهده چنین اتفاقاتی نظیر بروز حساسیت یا ایجاد رد سبز بر روی پوست اولین پاسخ ما کلاهبرداری و تقلبی بودن طلاست؛ اما چند لحظه صبر کنید، اصلا جای نگرانی نیست. علت بروز حساسیت یا ایجاد رد سبز بر روی پوست حضور بعضی فلزات در ترکیب آلیاژی انگشتر است؛ اگر برای شما هم جالب است که بدانید علائم حساسیت به طلا چیست و چطور می‌توان از ایجاد آن جلوگیری کرد در ادامه این مقاله از مجله روبی گلد با ما همراه باشید.

مس، نقره استرلینگ و نیکل، اصلی ترین دلایل بروز حساسیت

مس، نقره استرلینگ و نیکل سه فلز موجود در آلیاژ طلا هستند که قادرند با حضور در واکنش‌های شیمیایی منجر به ایجاد حساسیت بر روی پوست شما شوند. به گفته‌ی کارشناسان جواهرسازی روبی گلد، استفاده از مس، نیکل و نقره‌ای که به عنوان استرلینگ در صنعت ساخت طلا و جواهر حضور دارند از مهم‌ترین علل بروز علائم حساسیت به طلا بر روی پوست شما هستند.

البته واکنش نقره استرلینگ با تعریق پوست بیشتر به واکنش مس شباهت دارد و نیکل معمولاً لکه‌های سیاه‌رنگی بر روی پوست به جا می‌گذارد یا باعث التهاب، سوزش و خارش پوست می‌شود. ایجاد لکه‌های سیاه رنگ که حاصل واکنش نیکل با تعریق پوست است بیشتر در استفاده از زیورآلات طلا سفید دیده می‌شود. البته روکش رودیم بر روی زیورآلات طلا سفید از بروز هرگونه حساسیت یا واکنشی جلوگیری می‌کند و شما تنها زمانی شاهد چنین واکنش‌هایی هستید که روکش رودیوم آسیب دیده باشد.

علائم حساسیت به طلا را بشناسید!

علائم حساسیت به طلا خیلی عجیب یا دردناک نیست و معمولا پس از 12 تا 48 ساعت استفاده مداوم از زیورآلات طلا بر روی پوست ایجاد می‌شود. این علائم 5 مورد را شامل می‌شوند.

 • خارش و سوزش
 • قرمز شدن پوست در محل تماس با طلا
 • التهاب شدید یا تاول زدن پوست
 • پینه بستن
 • ایجاد لکه های رنگی(سیاه یا سبز) بر روی پوست

این 5 مورد شایع ترین علائم بروز حساسیت نسبت به طلا هستند اما ممکن است در مواردی به اشکال دیگر چون زخم یا جای سوختکی هم بر روی پوست نمود پیدا کنند. طبیعتا آن بخش هایی از بدن شما که در تماس مستقیم با زیورآلات طلا قرار می‌گیرد نسبت به بروز حساسیت آسیب پذیرتر است. واکنش‌های آلرژیک به طلا معمولا بر روی لاله گوش به دلیل استفاده از گوشواره، بر روی انگشتان دست به دلیل استفاده از انگشتر و حلقه ازدواج، به دور گردن و مچ دست به دلیل استفاده از گردنبند و دستبند مشاهده می‌شود. البته این آن معنا نیست که علائم حساسیت به طلا در همان قسمت باقی می‌ماند بلکه با عدم توجه و بی‌توجهی به درمان علائم امکان سرایت آن‌ها به سایر نقاط اطراف هم امکان پذیر است. با این حساب ضروری است که به محض دیدن علائم حساسیت به طلا زیورآلاتتان را کنار گذاشته و برای درمان علائم اقدام کنید.

چطور علائم حساسیت به طلا را کنترل کنیم؟

پس از مواجه شدن با علائم حساسیت به طلا کافیست در موضع علائم از پماد درمانی کورتیکواستروئید استفاده کنید. این پماد بدون نسخه از تمام داروخانه‌ها قابل خریداری است. توجه داشته باشید که محل زخم یا موضع حساسیت را به هیچ عنوان دستکاری نکنید و از خارش محل حساسیت با ناخن خودداری کنید. برای کاهش خارش و سوزش پیشنهاد می‌شود پوستتان را با آب خنک شستشو داده و از یک کمپرس سرد کمک بگیرید.

گاهی علائم حساسیت به طلا با استفاده از پماد کنترل نشده و نیاز است از درمان تخصصی‌تری کمک بگیرید. در چنین شرایطی بهتر است به پزشک مراجعه کرده و از متخصص برای رفع حساسیت کمک بگیرید. در بعضی موارد میزان حساسیت نسبت به طلا به اندازه ای شدید است که فرد حساس باید به کل از زیورآلات طلا صرف نظر کرده و دیگر به سراغ فلز طلا نرود.

نکاتی برای جلوگیری از بروز علائم حساسیت به طلا

 • تا حد امکان از خرید زیورآلات با درصد بالای مس در عیار طلا خودداری کنید یا فقط آن‌ها را به صورت محدود و برای مدت‌زمان کوتاه بپوشید. همچنین هنگام خرید طلا به درصد نقره موجود در عیار طلا توجه داشته باشید. این اتفاق در زیورآلات رزگلد با عیار پایین بیشتر اتفاق می‌افتد.
 • اگر تشخیص داده‌اید که حساسیت شما به خاطر وجود نیکل در ترکیب عیار طلاست تا حد امکان از خرید طلا با درصد نیکل بالا خودداری کنید.
 • جواهرات خود را با رودیم آبکاری کنید، رودیم که یک لایه محافظتی بین جواهرات و پوست شما ایجاد می‌کند و همچنین باعث افزایش طول عمر جواهرات شما می‌شود.
 • می‌توانید روی زیورآلات طلا که به آن حساسیت دارید، لاک برق ناخن مرغوب بزنید. این نوع لاک شفاف است و فقط لایه‌ای نازک روی زیورآلات ایجاد می‌کند تا از تماس مستقیم آن با پوست جلوگیری کند.
 • سعی کنید در روزهای گرم از زیورآلاتی که سابقه ایجاد رد سبز بر روی پوست شما را دارند استفاده نکنید، زیرا تعریق دلیل اصلی اکسید شدن فلزات موجود در ترکیب آلیاژ طلا و ایجاد رد سبز بر روی پوست شماست.
 •  استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده‌ی مرغوب بر روی پوست لایه‌ نازکی ایجاد می‌کند که در نتیجه از تماس مستقیم طلا با بدن و بروز علائم حساسیت به طلا جلوگیری می‌کند.
 • هنگام شنا از جواهرات و زیورآلات طلا استفاده نکنید. کلر و مس معمولاً وارد واکنش شدیدی یا یکدیگر می‌شود. همچنین حواستان باشد که هنگام تمیز کردن، جواهرات از مواد شوینده حاوی کلر استفاده نکنید چراکه کلر موجود در ماده شوینده می‌تواند باعث ایجاد رد سبز رنگ طلا هنگام استفاده از جواهرات شود.