15 حقیقت جالب در مورد سنگ زمرد از زبان روبی!

یکی از ستودنی‌ترین، ارزشمندترین و بدون شک زیباترین سنگ‌های قیمتی در جهان، زمرد است. این گوهر سبز نه تنها به خاطر رنگ سبز منصربه‌فردش بلکه به دلیل معانی و مفاهیم بسیار زیادی که در افسانه‌های باستان به آن نسبت داده شده است ارزش و اعتبار زیادی دارد. افسانه‌های باعث شده‌اند که زمرد در سرتاسر جهان محبوب‌تر شود و علاقه‌مندان به نمادگرایی به سمت آن بروند. آیا دوست دارید که در مورد این گوهر جادویی بیشتر بدانید؟ در این مقاله از روبی گلد 15 حقیقت جالب در مورد سنگ زمرد را برایتان نوشته‌ایم؛ اما پیش از آن بد نیست معرفی کوتاهی از این گوهر بخوانید.

سنگ زمرد چیست؟

سنگ زمرد نوعی از انواع یاقوت کبود است. احتمالاً در صحت این گفته شک می‌کنید، چون ما معمولاً سنگ یاقوت را با طیفی از رنگ سرخ می‌شناسیم؛ اما حقیقت این است که یاقوت کبود با توجه به عناصر موجود در شبکه بلوری می‌تواند به رنگ‌های مختلفی در طبیعت ایجاد شود. مثلاً سنگ زمرد نوعی از یاقوت کبود است که به دلیل حضور عنصر کروم در شبکه بلوری خود به رنگ سبز دیده می‌شود. حالا انواع مات این سنگ قیمتی عناصر دیگری هم در شبکه بلورین خود دارد که باعث می‌شود رنگ آن از سبز روشن به سبز کدر و مات تبدیل شود.

 1. در دوران باستان باور مردم بر این بود که هرکس قطعه‌ای سنگ زمرد به همراه داشته باشد نه تنها از ارواح شیطانی مصون می‌ماند، بلکه این سنگ برای او نجابت و پاک‌دامنی به همراه دارد. به این دو دلیل سنگ زمرد از سنگ‌های مهم و ارزشمند آن زمان بود و مردم به جای اینکه به ارزش مادی این سنگ توجه کنند، ارزش آن را با معیار ارزش‌های معنوی می‌سنجیدند.
 2. بر طبق باروهای سنتی گفته می‌شود که سنگ زمرد سمبل حقیقت و سنگی در جستجوی راستی است. یک افسانه باستانی می‌گوید هر کس قطعه‌ای زمرد را زیر زبان خود بگذارد چیزی جز حقیقت به زبان نخواهد آورد!
 3. در حال حاضر سنگ زمرد را با معانی متفاوتی ازجمله بیان خرد درونی، آرامش، بینش نسبت به خود، فراوانی در عشق، باز کردن چاکرای قلب، ارتباط با طبیعت، رشد و بازسازی وصف می‌کنند. به همین دلیل است که این سنگ برای بسیاری از هنرمندان یک سنگ قیمتی موردعلاقه است. همچنین بد نیست اضافه کنیم که سنگ زمرد در جهان نماد عشق بی‌پایان و وفاداری است.
 4. در سراسر جهان معادنی برای استخراج زمرد وجود دارد، اما معروف‌ترین معادن آن در کلمبیا واقع شده است (بیش از 50 درصد استخراج زمرد در جهان). ممکن است بپرسید زمرد در کجا بیشتر یافت می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم برای یافتن زمرد فقط به دنبال کوارتز باشید! سنگ زمرد به طور معمول در مجاورت کوارتز فراوان است.
 5. قدیمی‌ترین معادن زمرد در سال 1818 در مصر کشف شدند در حالی که تصور می‌شود قدیمی‌ترین زمردهای جهان حدود 2.97 میلیارد سال قدمت داشته باشند.
 6. اولین زمرد مصنوعی در سال 1935 توسط فردی به نام کارول چتم ساخته شد.
 7. 1500 سال قبل از میلاد مسیح برای اولین بار زمرد استخراج شد.
 8. زمرد در کنار یاقوت سرخ، یاقوت کبود و الماس، یکی از چهار سنگ قیمتی شناخته شده است؛ اما چگالی زمردها کمتر است، به این معنی که یک زمرد 1 قیراطی بزرگ‌تر از یک الماس 1 قیراطی است.
 9. رنگ سبز موجود در زمرد از مقادیر کمی وانادیوم یا کروم ناشی می‌شود. شدت رنگ سبز زمرد همیشه با طبیعت و مناظر همراه بوده است که این موضوع منجر به ایجاد برخی نام‌های مستعار جالب در وصف این سنگ قیمتی شد.
 10. هرچه رنگ سبز عمیق‌تر و غنی‌تر باشد، زمرد از ارزش بیشتری برخوردار است.
 11. سنگ زمرد با کیفیت بالا ویژگی‌هایی از این دست دارد، این سنگ نه خیلی تیره و نه خیلی روشن است و همچنین ظاهر بسیار شفای از خود نشان می‌دهد.
 12. برخلاف الماس‌ها که وضوح آنها با کمک ذره بین درجه‌بندی می‌شود، وضوح زمردها اغلب با چشم غیرمسلح ارزیابی می‌شود.
 13. سنگ زمرد در واقع بیش از 20 برابر کمیاب‌تر از الماس است! اگرچه آنها کمیاب هستند، اما جالب است بدانید که سالانه حدود 6 تن زمرد تولید می‌شود!
 14. تمیز کردن سنگ زمرد با پاک‌کننده اولتراسونیک به سلامت آن آسیب میزند. برای درخشش بیشتر کافیست این گوهر ارزشمند را با استفاده از آب گرم و یک حوله نرم و نخی تمیز کنید.
 15. این سنگ در حال حاضر به عنوان سنگ قیمتی متولدین اردیبهشت شناخته می‌شود و بیشترین هماهنگی را با استایل‌های بهاری دارد.

جواهرات سنگ زمرد را از کجا بخرم؟

از آنجایی که کاربرد سنگ زمرد و سنگ زمرد مات در صنعت جواهرسازی بسیار وسیع است، شما می‌توانید جواهرات ساخته شده با این سنگ را در بسیاری از فروشگاه‌های طلا و جواهرفروشی پیدا کنید؛ اما اگر دوست دارید که بدون دردسر یک خرید آنلاین و راحت داشته باشید پیشنهاد ما مراجعه به فروشگاه‌های آنلاین طلا و جواهر است. البته نه هر فروشگاهی. شما باید پیش از خرید فروشگاه مدنظرتان را اعتبار سنجی کنید و در صورت معتبر بودن برای خرید از آن اقدام کنید.

پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد خرید جواهرات زمرد و زمرد مات دارید سری به مجموعه نیم‌ست‌ها و زیورآلات زمرد روبی بزنید. مجموعه روبی با سال‌ها فعالیت تخصصی در حوزه تولید جواهرات یکی از معتبرترین گزینه‌ها برای خرید آنلاین طلا در میان فروشگاه‌های اینترنتی طلا و جواهر است که طلا و جواهرات 18 عیار خاص و دست‌ساز را تنها با اجرت 7 تا 11 درصد به مشتریان ارائه می‌دهد.