آیا خرید طلای آب شده منطقی است؟

شاید برایتان پیش آمده باشد که هنگام خرید مصنوعات طلا به عنوان سرمایه‌گذاری در میان پیشنهاد‌های مختلفی مانند طلای بدون اجرت، سکه، شمش و ... با گزینه دیگری به نام melt gold یا طلای آب شده روبرو شوید؛ اما کمتر کسی میداند که طلای آب شده به چه کار می‌آید و آیا خرید آن منطقی است یا خیر؟

در این مقاله از روبی تصمیم گرفتیم پاسخ جامع و کاملی به این سؤال بدهیم. اگر شما هم طالب سرمایه‌گذاری و پس‌انداز با طلا هستید و در مورد خرید طلای آب شده شک دارید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

طلای آب شده (melt Gold) چیست؟

طلای آب شده طلایی است که از ذوب کردن طلای دست دوم یا اسکرپ گلد به دست می‌آید. اگر فلز طلا پس از یک‌بار تولید و شکل‌دهی به صورت شکسته و یا قطعات ریز مانند قفل یا بخشی از یک گوشواره و زنجیر فروخته شود برای بازگرداندن به چرخه تولید، مجدد در کارخانه طلاسازی ذوب می‌شود. با این روش فلز طلا برای بار دوم به چرخه تولید زیورآلات طلا برمی‌گردد.

هر قطعه از زیورآلات که از جنس طلا باشد امکان فروش، ذوب و ساخت دوباره آن وجود دارد. طلاهای دست دوم و متفرقه‌ای که ما به طلافروشان می‌فروشیم سرانجام در کوره‌های مخصوص ریخته‌گری طلا و جواهرات ذوب می‌شوند. طلا حتی پس از ذوب شدن هم هنوز ارزشمند است و می‌توان مجدد به آن شکل بخشید.

عیار یا درصد خلوص طلای آب شده چند است؟

همان‌طور که میدانید اکثر زیورآلات طلایی که در گالری‌های طلافروشی می‌خریم عیار 18 یا 750 دارند. با این اوصاف عیار طلای آب شده هم همان 18 است اما از آنجایی که طلای آب شده از ذوب کردن قطعات متفرقه و دست دوم به دست می‌آید ممکن است در بعضی موارد عیار آن کمی بالاتر و یا پایین‌تر از 750 باشد. چراکه ممکن است تمام زیورآلات متفرقه‌ای که برای ذوب شدن وارد کوره می‌شوند عیار 18 نداشته باشند. شاید اکثر زیورآلات طلا در بازار ایران عیار 18 داشته باشند اما باز هم در این میان زیورآلاتی با عیار 14 یا 22 هم پیدا می‌شود.

عیار طلای ذوب شده با روش‌های تخصصی قابل سنجیدن است. پس از اینکه عیار طلای آب شده اندازه‌گیری شد می‌توان برای بالا بردن عیار طلا از سکه‌های 22 عیار و برای پایین آوردنش از فلزاتی مانند نقره و مس استفاده کرد.

خرید طلای آب‌شده چه مزایایی دارد؟

این روزها با بالا رفتن قیمت طلا افراد زیادی ترجیح می‌دهند تا با خرید این فلز گران‌بها از ارزش پول خود محافظت کنند؛ اما سؤالی که ذهن افراد را به هنگام خرید طلا به خود مشغول می‌کند این است که با خرید چه چیزی می‌توان به سود بیشتری رسید.
طبیعتاً خرید مصنوعات طلا به دلیل پرداخت اجرت و کارمزد به عنوان سرمایه‌گذاری کوتاه مدت چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. مگر اینکه قصد داشته باشید علاوه بر سرمایه‌گذاری از زیبایی طلا هم بهره‌ای ببرید. در غیر این صورت سرمایه‌گذاران به سراغ خرید سکه، شمش و طلای آب شده می‌روند؛ اما از آنجایی که قیمت شمش و سکه بالاست مردم برای خرید طلای آب شده تمایل بیشتری دارند. بله؛ درست حدس می‌زنید. با انتخاب طلای آب شده دیگر نیاز نیست برای خرید طلای 18 عیار اندکی اجرت یا کارمزد پرداخت کنید.

با خرید طلای آب شده شما به غیر از قیمت واقعی طلای 18 عیار تنها مبلغی به عنوان سود به طلافروش می‌پردازید. البته این روزها به دلیل نوسانات بازار طلا مبلغی که طلافروشان به عنوان سود فروش طلای آب شده از شما دریافت می‌کنند هم کمی بیشتر از زمانیست که قیمت طلا ثابت و بدون نوسان بود.

اما یکی دیگر از مزایای خرید طلای آب شده کسر مبلغ مالیات ارزش‌افزوده از قیمت طلاست. شما هنگام خرید مصنوعات طلا علاوه بر پرداخت اجرت و سود طلافروش باید مبلغی هم به عنوان مالیات پرداخت کنید. این در صورتی است که برای خرید طلای آب‌شده لازم به پرداخت هیچ مالیاتی نیست.

طلای آب شده اگر از جایی معتبر خریداری شود می‌تواند یک گزینه بسیار مناسب به عنوان سرمایه‌گذاری باشد.

آیا فروش طلای آب شده آسان است؟

نکته‌ی مهم دیگری که سرمایه‌گذاران را برای خرید طلای آب شده متقاعد می‌کند فروش آسان آن است. طلای آب شده حکم طلای خام را برای کارخانجات و کارگاه‌های سازنده زیورآلات طلا دارد. به همین دلیل فروش آن در بازار آسان است.

اما نکته‌ای که باید در این باره بدانید این است که اولاً خریدوفروش طلای آب‌شده تنها در ایران مرسوم است و نمی‌توان آن را در کشورهای دیگر به راحتی فروخت. همین هم باعث می‌شود تا شمش طلا محبوبیت بیشتری در میان بعضی سرمایه‌داران داشته باشد. علاوه بر این قیمت‌گذاری هنگام خرید طلای آب‌شده توسط طلافروشان بسیار سلیقه ایست. پس به هیچ عنوان برای فروش عجله نکنید و چند جا قیمت بگیرید تا در نهایت طلای آب‌شده خود را مطابق با ارزش واقعی آن بفروشید.

هنگام خرید طلای آب شده دقت کنید!

آخرین نکته‌ای که باید در مورد طلای آب شده بدانید این است که این طلا برخلاف سکه، شمش و مصنوعات طلا هیچ مارک، مهر و نوشته یا فاکتوری ندارد. پس تنها راه مطمئن برای خرید آن انتخاب یک فرد قابل‌اعتماد است. شاید بهتر باشد بدانید که در حال حاضر خریدوفروش طلای آب‌شده از طرف اتحادیه صنف طلا و جواهر ممنوع اعلام شده است و در صورت خرید طلای آب‌شده تقلبی هیچ‌کس پاسخ گوی شکایت و پیگیری شما نیست. در آخر توصیه ما بر این است که فعلاً با وجود این نوسانات در بازار طلا از خرید طلای آب شده خودداری کنید در غیر این صورت خریدتان را تنها از فردی معتمد و معتبر انجام دهید.

اگر برای سرمایه‌گذاری دنبال موارد ارزان‌قیمت هستید باید بگوییم که ما در مجموعه گالری روبی زیورآلاتی با قیمت مقرون به صرفه و کمتر از یک میلیون هم داریم که می‌توانند علاوه بر زینت بخشی گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری باشند. از طرفی اگر نگران اجرت ساخت این طلاها هستید باید بگوییم ما در مجموعه روبی تمام زیورآلات طلا را با اجرت 7 تا 11 درصد به مشتری ارائه می‌کنیم که این مبلغ برای کارهای مشابه با برندهای دیگر احتمالاً تا 20 درصد هم افزایش پیدا می‌کند. علت این مهم در مجموعه روبی ارائه محصولات از تولید به مصرف، تیراژ بالای تولید و تجهیزات به‌روز مجموعه کارخانه روبی است.

بیشتر بخوانید:

خرید طلا تا یک میلیون و پانصد، تجربه خریدی مقرون‌به‌صرفه از گالری روبی