طلای روسی چیست و چه تفاوتی با طلای زرد دارد؟

اگر به خرید طلا علاقمند باشید حتماً طلای روسی را از نزدیک دیده‌اید در غیر این صورت حتماً نامی طلای رزگلد به گوشتان خورده است. طلای روسی همان رزگلد خودمان است که شاید هنوز عده‌ای به طور کامل یا آن آشنا نباشند. احتمالاً بارها از خودتان پرسیده‌اید که روسی چه تفاوتی با طلای زرد و سفید دارد؟ اما از آنجایی که واژه روسی به‌عنوان یک رنگ هم کاربرد دارد در نهایت این‌طور جواب سوالتان را داده‌اید که این طلا رنگ صورتی کمرنگی دارد و این تنها تفاوت آن با دیگر رنگ‌های طلاست! اما آیا حقیقت هم همین‌قدر ساده است؟

چند سالیست که واژه روسی برای معرفی طلای صورتی در میان مردم جا افتاده است. طلای روسی طلایی با ته رنگ صورتیست که شاید در نظر اول با هیچ‌کدام از باروهای ذهنی ما در مورد طلا همخوانی نداشته باشد. ما از سال‌ها پیش طلای را با آن رنگ زرد درخشانش می‌شناسیم، حتی چند سال پیش که برای اولین بار زیورآلات طلا سفید به بازار آمده بود مردم تا مدت‌ها نمی‌توانستند به اصل بودن این نوع طلا اعتماد کنند. در حال حاضر رنگ‌های متنوعی از طلا در بازار موجود است، البته در گالری‌های طلافروشی بیشتر از هر نوع طلایی این سه رنگ محبوب یعنی طلای زرد، سفید و روسی به چشم می‌خورند.

اگر مقاله معرفی انواع رنگ‌های طلا را در مجله روبی خوانده باشید حتماً میدانید که تفاوت رنگ در هر نوع طلا به ترکیب آلیاژ آن طلا بستگی دارد. با این وجود این سؤال مطرح می‌شود که ترکیب آلیاژ در طلای روسی چیست که این رنگ صورتی جذاب را در آن به وجود می‌آورد؟

تا چه اندازه با انواع رنگ‌های طلا آشنا هستید؟

ترکیب آلیاژ طلای روسی چیست؟

طلایی که با عنوان روسی یا طلای صورتی در گالری‌های طلافروشی می‌بینید آلیاژی از طلا و مقداری فلز مس است. حضور مس در ترکیب آلیاژ این طلا باعث ایجاد رنگ صورتی در آن می‌شود. البته برای میزان ترکیب فلز طلا و مس در تهیه طلای روسی عدد مشخصی وجود ندارد. هرچه مقدار فلز مس در این ترکیب بیشتر باشد طلا به سمت رنگ قرمز رفته و عیار آن پایین‌تر می‌آید، هرچه هم میزان مس کمتر باشد طلا به رنگ صورتی دیده شده و عیار آن بیشتر است. یا به عبارتی طلای روسی شما خالص‌تر است.

روسی برای اولین بار در کجا تولید شد؟

تا چند سال پیش که واژه روسی در معرفی طلای صورتی آن‌قدرها باب نشده بود این نوع طلا را با عنوان طلای روسی می‌شناختند. طبیعتاً دادن چنین عنوانی به روسی بی‌دلیل نبود. در قرن 19 میلادی برای اولین بار آلیاژ طلای صورتی در کشور روسیه ساخته شد. زیورآلات با رنگ صورتی هم برای اولین بار در گالری‌های طلافروشی کشور روسیه عرضه شدند. این یعنی طلای روسی یک طلای روسی و خاستگاه اصلی آن کشور روسیه است. پس اگر جایی با عنوان طلای روسی روبرو شدید بدانید که منظور همان آلیاژ معروف طلا و مس است که نتیجه آن چیزی نیست جز طلای صورتی یا روسی!

عیار طلای روسی چند است؟

برای طلای معمولی و خالص بالاترین عیار 24 است. این یعنی عیاری بالاتر از 24 برای هیچ طلای دیگری وجود ندارد و خلوص هر نوع طلایی را با توجه به این عدد می‌سنجند. خالص‌ترین نوع طلای روسی یا به عبارت دیگر آن آلیاژی از روسی که کمترین مقدار از فلز مس را در خود داشته باشد با عیار 22 معرفی می‌شود. 22 بالاترین عدد عیار در انواع طلای روسی است. در چنین آلیاژی 91.7 درصد طلای خالص وجود دارد و باقی آن فلز مس است که درنتیجه‌ی آن، رنگ صورتی بسیار کم‌حالی در طلای شما ایجاد می‌شود.

البته اکثر زیورآلات روسی موجود در بازار با عیار پایین‌تر از 22 عرضه می‌شوند. در این میان عیار 18 و عیار 14 طلای روسی خواهان بیشتری دارد و به راحتی در بازار پیدا می‌شود؛ اما نکته‌ای که باید هنگام خرید این نوع طلا به خاطر داشت این است که هرچه رنگ صورتی در طلا بیشتر باشد میزان مس موجود در ترکیب آلیاژی آن بیشتر است و در نتیجه خلوص طلای شما هم پایین‌تر می‌آید.

در واقع این‌طور بگوییم که روسی با خلوص و عیار بالا به رنگ صورتی روشن دیده می‌شود، زمانی که عیار و خلوص پایین‌تری از روسی را خریداری کنید به جای رنگ صورتی باید انتظار رنگ قرمز از آن داشته باشید.

تجربه فراموش‌نشدنی خرید طلای روسی (رزگلد) از گالری روبی

در حال حاضر روسی یک رنگ محبوب در صنعت طلا و جواهرسازی به حساب می‌آید. این را می‌توان با یک جستجوی ساده در میان فروشگاه‌های معتبر طلا و جواهرات اینترنتی متوجه شد. برترین برندها در جهان سعی دارند تا کالکشن‌های جدیدشان را با زیورآلات روسی لوکس‌تر از آنچه که هست نشان دهند، چراکه دریافتند استفاده از طلای روسی درخشش بیشتر محصولات را به دنبال دارد.

زیورآلات با رنگ روسی اگر طراحی خاص و متفاوت‌تری نسبت به طلای زرد و سفید داشته باشند، می‌توانند در کامل‌تر کردن تیپ و استایل شما نقش پررنگی ایفا کنند. این رنگ از طلا بسیار فانتزی و زیبا به نظر می‌رسد و هارمونی خوبی با تیپ‌ و استایل های مختلف ایجاد می‌کند.
اگر می‌خواهید تجربه‌ای متفاوت در خرید طلای روسی داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم از محصولات ما در فروشگاه اینترنتی روبی دیدن کنید. ما در مجموعه گالری طلای روبی تنوع بسیار زیادی برای طراحی طلا و زیورآلات با رنگ روسی داریم که می‌تواند نیاز شما را برای یک خرید فوق‌العاده و استثنایی از طلای روسی تأمین کند.